R5 5600X MSI MAG CoreLiquid 240r sıvı soğutma ile 95 derece

oWoom

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

MSI MAG CoreLiquid 240r sıvı soğutma ile Ryzen 5 5600X işlemcim oyun içi 95 dereceleri görüyor. Sistemi kuralı yaklaşık 8 ay oluyor. 8 aydır hiçbir problem yaşamıyordum. Bu dönemde sıcaklığın arttığını fark ettim. Yazın bile sorun yaşamadım. Kasamın hava akışı gayet iyi. 3 fan önde + 1 egzoz fanı mevcut. Kasamın üstünde de havayı dışarı atacak şekilde sıvı soğutma radyatörü yer alıyor. Kasa modeli MSI MAG Forge 100R. Sistem boştayken bile 75-80 dereceler arasında oluyor. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

HWiNFO ile test sonuçlarını ekledim.

Dosya Ekleri

• max cpu temp.PNG
    max cpu temp.PNG
    57,7 KB · Görüntüleme: 103
Güç tüketimi ve voltaj az. Bu tüketimde 60 derece falan olmalıydı maksimum.
HwInfo'da pompa çalışıyor olarak gözüküyor mu, ona bak. Pompa bozulmuş olabilir. Ses çıkarıyor mu?

Güç tüketimi ve voltaj az. Bu tüketimde 60 derece falan olmalıydı maksimum.
HwInfo'da pompa çalışıyor olarak gözüküyor mu, ona bak. Pompa bozulmuş olabilir. Ses çıkarıyor mu?
Pompa çalışıyor hocam ses geliyor pompaya dokunduğumda da hissedebiliyorum. Kafama takılan bir şey var sadece pcyi her açtığımda radyatörden hafif bir tıkırtı sesi geliyor açılırken sonra kesiliyor. Elektrik gittiğinde oluyor sanırım. Bununla ilgili bir sorun mudur bilemiyorum sadece dikkatimi çektiği için paylaşmak istedim.

Termal macun değiştirebilirsiniz
Bu yolu da deneyeceğim teşekkürler.
Termal macun değiştirebilirsiniz
Bugün pcyi açtım güzelce temizledim. Macunu da yeniledim. Sonuç aynı maalesef. 95-96 derecelerde
Pompa çalışıyor hocam ses geliyor pompaya dokunduğumda da hissedebiliyorum. Kafama takılan bir şey var sadece pcyi her açtığımda radyatörden hafif bir tıkırtı sesi geliyor açılırken sonra kesiliyor. Elektrik gittiğinde oluyor sanırım. Bununla ilgili bir sorun mudur bilemiyorum sadece dikkatimi çektiği için paylaşmak istedim.

Bu yolu da deneyeceğim teşekkürler.

Bugün pcyi açtım güzelce temizledim. Macunu da yeniledim. Sonuç aynı maalesef. 95-96 derecelerde
Stok fan ile denedim oyunda 75-80'i görüyor. Sorun sıvı soğutmada. Bilgi amaçlı yazmak istedim.

Son düzenleme:
Merhaba bende de aynı sorun acaba ne yaptınız? Yeni bir sıvı soğutma mı aldınız yoksa garantiye falan gönderip kullanmaya devam mı ediyorsunuz.
@oWoom

Merhaba bende de aynı sorun acaba ne yaptınız? Yeni bir sıvı soğutma mı aldınız yoksa garantiye falan gönderip kullanmaya devam mı ediyorsunuz.
@oWoom

Merhaba hocam süreci anlatayım. Öncelikle MSI ile iletişime geçtim. Bir kaç öneride bulundular dediklerini yaptım sorun düzelmemişti. Sonrasında servispoint'e yönlendirdiler. Servispoint ile iletişime geçtim. Benden ürünü göndermemi istediler bir de yanında sorunu açıklayacak şekilde bir yazı istediler ek olarak iletişim bilgileri vs. Sonrasında belirttikleri şekilde korunaklı bir halde paketi gönderdim. İnceleme yaptılar. Yaklaşık 1 hafta içinde ürünün arızalı olduğunu tespit ettiler ve bana bir belge iletiler. Bu belgeyi satıcıya göndermem halinde yeni ürünü teslim etmeleri gerektiğini söylediler. Dedikleri gibi de oldu ben aldığım firmaya ilettim bu belgeyi. Sonrasında sıfır ürün bana iletildi. Şu an sorunsuz şekilde kullanıyorum.

Merhabalar,

MSI MAG CoreLiquid 240r sıvı soğutma ile Ryzen 5 5600X işlemcim oyun içi 95 dereceleri görüyor. Sistemi kuralı yaklaşık 8 ay oluyor. 8 aydır hiçbir problem yaşamıyordum. Bu dönemde sıcaklığın arttığını fark ettim. Yazın bile sorun yaşamadım. Kasamın hava akışı gayet iyi. 3 fan önde + 1 egzoz fanı mevcut. Kasamın üstünde de havayı dışarı atacak şekilde sıvı soğutma radyatörü yer alıyor. Kasa modeli MSI MAG Forge 100R. Sistem boştayken bile 75-80 dereceler arasında oluyor. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

HWiNFO ile test sonuçlarını ekledim.
Merhaba. Konuyu ben açsam sanırım sizinki gibi yazardım. Aynı sorunu yaşıyorum. LOL oynarken bile 85-90 derecelere çıkıyor çok saçma. Sıvı soğutmadan aldığımdan beri rahatsızım çok sesli çalışıyor kulak tırmalıyor arada tıkırtı geliyor bir şey sürtüyor gibi. Sizin yaptığınız gibi servise yönelmek mi gerekiyor?

Merhaba. Konuyu ben açsam sanırım sizinki gibi yazardım. Aynı sorunu yaşıyorum. LOL oynarken bile 85-90 derecelere çıkıyor çok saçma. Sıvı soğutmadan aldığımdan beri rahatsızım çok sesli çalışıyor kulak tırmalıyor arada tıkırtı geliyor bir şey sürtüyor gibi. Sizin yaptığınız gibi servise yönelmek mi gerekiyor?
Merhabalar. Bence hiç zaman kaybetmeden servise gönderin. Çalışma sırasındaki fan sesi konusunda çok değişiklik olacağını sanmıyorum. Üzerinde gerçekten güçlü fanlar var. Ama tıkırtı olayı tamamen çalışmadığını gösteriyor. Her yolu denemiştim çünkü stok fanla bile daha soğuk kalıyordu CPU.

ben servise gönderdim ve iade / değişim kararı çıktı iade istedim. 1200tl iade aldım üstüne 250tl daha koyup 1450tl'ye corsair icue h100i elite capellix aldım aradaki fark aşırı fazla. Herkese 240r'dan kurtulmasını öneriyorum

ben servise gönderdim ve iade / değişim kararı çıktı iade istedim. 1200tl iade aldım üstüne 250tl daha koyup 1450tl'ye corsair icue h100i elite capellix aldım aradaki fark aşırı fazla. Herkese 240r'dan kurtulmasını öneriyorum
Nasıl bir yol izlediniz bende yollamak istiyorum. İade alsınlar kullanmak istemiyorum tıkırtı zırıltı sesleri kesilmek bilmedi.

Geri
Yukarı