R5 5600X oyunlarda 75⁰-85⁰ derece

Feanor01

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600x
Asus prime B550m-k
Asus rtx 3060ti tuf gaming
Adata xpg spertrix d41 RAM ddr4 3200 mhz cl16
Wd sn570 3500mb okuma 2300mb yazma m2 ssd
Normal mi? Boşta iken ekran kartı 35-40, işlemci ise 43-53 sıcaklık arasında seyrediyor. Corsair iCUE 4000X kasa var işlemci stok fan hazır sistem olarak aldı. M mesela RDR2 de Ultra 2K çözünürlükte 60-90 arası FPS ve 85 bazen 86 derece sıcaklık değeri alıyorum.
PUBG de ise orta ve bazıları düşük ayarlarda 1080 çözünürlükte 75-85⁰ arası sıcaklık değeri aliyorum 120-170 FPS alıyorum.
Aynı işlemci ve ekran kartını, sistemi almadan önce YouTube'dan izliyordum PUBG de 200- 400 arası FPS alıyorlardı düşük sıcaklık değerlerinde, bende niye böyle oldu? Stok fan yerine kule tip soğutucu alsam sıcaklık düşür ve FPS olması gerektiği kadar alabilir miyim? ( ayarlardan Turbo fan yapıp oyuna girince 75 derecelerde stabilize kalıyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD Overclocking içine girdiğinizde girdiğinizde. Eco Mode var. 45W olarak açın.

PBO +200 ile 4.85 GHZ ile kullanıyorum. 360MM sıvı soğutucu kullanıyorum. 55 dereceyi geçmez full yükte oyunda vs vs. (ECO MODE 45W AÇIK)

AMD overclocking içine girdiğinizde girdiğinizde. Eco mode var. 45W olarak açın.

PBO +200 ile 4.85 GHz ile kullanıyorum. 360mm sıvı soğutucu kullanıyorum. 55 dereceyi geçmez Full yükte oyunda vs vs. (eco mode 45W açık)

Ryzen Master içinde eco mod göremedim, bakıyorum ama bulamadım, 5600X işlemci de yok m acaba.

Cpb kapatırsan en az 20 dereceye yakın sıcaklık düşüşü olur. bir çok yöntem denedim voltajı 1.05 e kadar çektim fakat ısıda hemen hemen hiç bir düşüş olmadı. Tabi sizin sorununuz fps gibi görünüyor cpb kapatmak zaten işlemci performansını düşüren birşey yani asıl mesele fps ise cpb açık olması lazım bana göre soğutucusuz o iş çok zor, en azından kule tipi iyi bir soğutucu lazım. undervolt ile bu iş olmuyor.

CPB kapatırsan en az 20 dereceye yakın sıcaklık düşüşü olur. Birçok yöntem denedim voltajı 1.05'e kadar çektim fakat ısıda hemen hemen hiçbir düşüş olmadı. Tabii sizin sorununuz FPS gibi görünüyor CPB kapatmak zaten işlemci performansını düşüren bir şey yani asıl mesele FPS ise CPB açık olması lazım bana göre soğutucusuz o iş çok zor, en azından kule tipi iyi bir soğutucu lazım. Undervolt ile bu iş olmuyor.

Peki hocam bu sisteme bu FPS normal mi, yani bakıyordum videolara bendekinin 2 katı fazlaydı, bunun sebebi nedir RAM ile alakalı olabilir mi ya da sıcaklık değerleri ile?

CPB kapatıp performans kaybı yaşamana gerek yok. Ben oclu kullanıyorum.

CPB kapatmak performans etkiliyor ise ona dokunamamak FPS zaten düşük haklısınız.

merhaba arkadaşlar 4070 ti ryzen 7 5600x işlemci var pubg 1080 ayarlarda oynarken stok fan takılı iken 99 derece geliyor işlemci sonra kapanıyor pc deep cool sl720 360 mm aldım onunla 75-85 derece alıyorum sizce sıkıntı neyden kaynaklı

merhaba arkadaşlar 4070 ti ryzen 7 5600x işlemci var pubg 1080 ayarlarda oynarken stok fan takılı iken 99 derece geliyor işlemci sonra kapanıyor pc deep cool sl720 360 mm aldım onunla 75-85 derece alıyorum sizce sıkıntı neyden kaynaklı
Öncelikle r7 5600x diye bir işlemci yok, o r5 5600x ikinci olarak ise sıcaklıklar normal değil 360mm ile en fazla 65 derece falan görmesi lazım. İşlemcide sıkıntı olabilir garantiye göndermek veya aldığınız yer ile iletişime geçmek en doğru tercih.

Yeni konular

Geri
Yukarı