Çözüldü R5 5600X - RTX 3050 sistemde BIOS güncellendikten sonra PC açılmadı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kenzai

Kilopat
RAM
Crucial cl16 3200 2x8 ddr4
SSD veya HDD modeli
Aorus gen 4 1 tb
Ekran kartı
Palit 3050
Anakart
B550 aorus master
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Merhaba bilgisayardaki bütün güncellemeyi yaptım ve benden yeniden başlatma istedi ve o andan beri Bilgisayar'ı açamıyorum ve fotoğrafta göründüğü gibi bir hata kodu veriyor. Monitör de sadece siyah ekran var yardımcı olursanız çok sevinirim.

BIOS pilini çıkarıp geri taktım sonuç değişmedi.
Not: Alttaki küçük kırmızı ışıkta VGA yanıyor.

Dosya Ekleri

• B0ECECC2-E184-43CE-8559-807A382C54C6.jpeg
    B0ECECC2-E184-43CE-8559-807A382C54C6.jpeg
    73 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dediklerinizi yaptım hocam fakat değişiklik olmadı.
Peki anakartınızın Q-Flash Plus özelliğini denediniz mi? Siyah ekran alıyorsanız ve BIOS'a erişiminiz yoksa en iyi yöntem budur. Elinizde başka bir bilgisayar ve USB bellek varsa kolaylıkla yapabilirsiniz ama hangi BIOS sürümünü yüklemeniz gerekiyor bilmiyorum açıkçası. Son sürümü yüklerken bir problem olmadığını söylüyorsunuz belki de doğru şekilde yüklenemedi işlem sırasında. Farklı BIOS sürümlerini deneyebilirsiniz.

Türkçe ve yabancı dilde videolar var, oldukça basit.

Bu arada videolarda işlemci ve RAM vs. takılı değil ancak Q Flash Plus özelliğini kullanırken CPU'yu sökmenize gerek olmadığını öğrendim. RAM / GPU / SSD gibi bileşenleri sökebilirsiniz. CPU'yu termal macunla tekrar uğraşmamak adına sökmeyin diye söyledim, isterseniz onu da sökebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bağlantı kablosunu da kontrol edin. Olmazsa ekran kartını sök/tak yapıp deneyin.

Bağlantı kablosunu da kontrol edin. Olmazsa ekran kartını sök/tak yapıp deneyin.

Bağlantı kablosu derken hocam? Ekran kartını yapmıştım da bir daha yaparım.

İşlemci mi yükselttiniz? BIOS güncellerken elektrik kesintisi falan oldu mu? BIOS'un güncellemesinin bittiğini gördünüz mü?

Evet işlemcide de güncelleme vardı onu da yaptım. Elektrik kesintisi olmadı. Evet bittiğini gördüm çünkü bittikten sonra restart Now tuşu çıktı.

Tamamdır hocam. Fişten çekin ve ekran kartı ile BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

Bazen Gigabyte anakartlarda bu sıkıntı olabiliyor. Arkadaşlar da baksınlar. Olmazsa servisi halleder. Bazen BIOS'un tekrar yazılması gerekiyor.

Arkadaşımda aynısı olmuştu BIOS'u lehimle mi ne tekrar yazmak gerekebilir demişlerdi. Ama öyle değilmiş durum arkadaşımın hatası olmayan bir şey olmuştu işlemcinin bir pininde sıkıntı çıkmıştı diye hatırlıyorum bilgisayarcıya götür bence.

Arkadaşımda aynısı olmuştu BIOS'u lehimle mi ne tekrar yazmak gerekebilir demişlerdi. Ama öyle değilmiş durum arkadaşımın hatası olmayan bir şey olmuştu işlemcinin bir pininde sıkıntı çıkmıştı diye hatırlıyorum bilgisayarcıya götür bence.

Bütün ürünler garantili daha yeni topladım birkaç ay oldu. Bilgisayarcılara güvenmem götürmem.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı