R5 5600X RTX 3060 Ti Apex Legends FPS düşmesi

Ruyakar

Decapat
Yeni topladığım sistemimde şu an Apex Legends 2K Ultra ayarlarda oynuyorum oyunu işlemci ve ekran kartı özelliği. Ryzen5 5600X MSI 3060 Ti ama oyundayken arada ekran hafif hafif donuyor. Takılma gibi oluyor. V-Sync kapattım, FPS yükseldi. Açınca FPS düşüyor. Sorun darboğazdan kaynaklı olabilir mi? Öyle ise ne yapmam gerekir? İşlemci 4.60 GHz'lere çıkıyor kendiliğinden zaten 45 dereceyi geçmedi. Ekran kartı uzun kullanımda 62 derece en fazla ondandır desem sıcak olması gerekir. Yardım ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni topladığım sistemimde şu an Apex Legends 2K Ultra ayarlarda oynuyorum oyunu işlemci ve ekran kartı özelliği. Ryzen5 5600X MSI 3060 Ti ama oyundayken arada ekran hafif hafif donuyor. Takılma gibi oluyor. V-sync kapattım, FPS yükseldi. Açınca FPS düşüyor. Sorun darboğazdan kaynaklı olabilir mi? Öyle ise ne yapmam gerekir? İşlemci 4.60 GHz'lere çıkıyor kendiliğinden zaten 45 dereceyi geçmedi. Ekran kartı uzun kullanımda 62 derece en fazla ondandır desem sıcak olması gerekir. Yardım ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

V-sync FPS'i ekranı tazeleme hızına sabitliyor diye biliyorum. Yani düşmesi normal. Bu ayarı rekabetçi oyunları haricinde açmanız sizin için daha iyi olur çünkü FPS'yi sınırlandırmak biraz gecikmeye sebep oluyor. Bu gecikme hikaye tarzı oyunlarda hissedilmiyor. Ancak rekabetçi oyunlarında droplar yaşattığını duymuştum.

2K Ultra ayarlarda oynamamanı tavsiye ederim. Zaten 2k en low'da bile güzel görüntü sunuyor. Rekabetçi oyunlarda kimse ultra ayarlarda oynamaz ve bu anlık bazda sık sık takılmalara sebep olabilir sonuçta internetten veri çekiyor sürekli. Önerim daha medium ayarlarda oynaman. Sistemin darboğaz yapacağını tahmin etmiyorum. Ekran yenileme hızınıza göre bu durum değişkenlik gösterir. Bende 5600x ve 3070 var low ayarlarda 2k 165hz monitöre sahibim 230 250fps alıyorum ama yırtılmalar az da olsa oluyor. Geçen ultra ayarlarda girdiğimi fark edemedim anlık donmalar bende de oldu. Önerim ultra ayarlarda oynamamanız. İyi oyuncular bile iyi sistemleri olduğu halde low ayarlara çeker. Bunun sebebi kaybın az ve hızın sürekliliği olmasıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı