R5 5600X RTX 3070 sistemde tüm oyunlar açılırken donup kalıyor

mcOffie

Picopat
Daha fazla  
İyi günler R5 5600X 3070 Ti'lı bir sistemde Cyberpunk, RDR 2, FIFA23 gibi Epic'den indirdiğim tüm oyunlar açılırken donuyor ve öyle kalıyor. 2 kere yeniden işletim sistemi yükledim. Sıcaklıklar gayet normal. Yükte GPU 65 derece, işlemci 67 Max. Acaba sorun neden olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyundan ziyade bir benchmark aracı ile kontrolleri daha sağlıklı yapabiliriz. Hangi noktada, yükte takıldığını görebiliriz.

Donma, takılma sorunu RAM ile ilişikili de olabilir. MemTest ile bir kontrol edebilir misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RAM'ler yerinden oynamış olabilir. Konu açarken PC özellikleri kısmını doldurmamışsın. 2 RAM ve 2 slot varsa 2. RAM çıkar öyle dene. Yine aynısı oluyorsa 1. RAM'i de çıkar 2. RAM 1.slota tak. Yine yapıyorsa 2.slotu aynı şekilde dene ama bazı anakartlar 2. slotu öncelik almaz. RAM'larden biri yanmış olabilir, yerinden oynamış olabilir. Ayrıca PSU bilmiyoruz onları yaz bir bakalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce RAM'ları sökün, bağlantı pinlerini temizleyin silin, genelde silgi ile silinmesi öneriliyor, ben elimle peçeteyle siliyorum farklı slotlara takıp, tam oturduğundan, kilidin kapandığından emin olun ve deneyin. RAM'leriniz 2 adetse ve 1-3 slotlarda takılıysa, 2-4 slotlara takın. Sorun devam ediyorsa, USB belleğinizi Memtest'i yükleyin çalıştırın, test edin, test 2-4 saat arası sürer bekleyin.

RAM'lerde sorun çıkmaz ise hard disk sağlık programları ile hard diskinizi kontrol edin.

AIDA64 yazılımının sistem kararlılık testinde işlemci, ekran kartı, RAM ve diski seçip 15 dakikalık bir test yapın. Testten geçerse güncellemediyseniz BIOS'u güncelleyin.

Diskin ömrü bitmiş olabilir mi?
Test ettim %100

Tüm testler sorunsuz ram test stress test hd test hepsini yaptım

AIDA64 yazılımının sistem kararlılık testinde işlemci, ekran kartı, RAM ve diski seçip 15 dakikalık bir test yapın. Testten geçerse güncellemediyseniz BIOS'u güncelleyin.

Önce RAM'ları sökün, bağlantı pinlerini temizleyin silin, genelde silgi ile silinmesi öneriliyor, ben elimle peçeteyle siliyorum farklı slotlara takıp, tam oturduğundan, kilidin kapandığından emin olun ve deneyin. RAM'leriniz 2 adetse ve 1-3 slotlarda takılıysa, 2-4 slotlara takın. Sorun devam ediyorsa, USB belleğinizi Memtest'i yükleyin çalıştırın, test edin, test 2-4 saat arası sürer bekleyin.

RAM'lerde sorun çıkmaz ise hard disk sağlık programları ile hard diskinizi kontrol et.
İnanın tüm testleri ysptım hiç birinde sıkıntı almadım.

Yaptığınız testleri biraz daha açar mısınız?

RAM testini özellikle MemTest ile mi yaptınız?
AIDA64 kararlılık testi dışında başka bir yazılım ile stres testi de yaptınız mı? Bu stres testinde CPU'nuz, GPU'nuz en yüksek frekanslarına ulaştı mı, RAM kullanımı en yüksek düzeye çıktı mı, sıcaklıkları ne idi? Güç kaynak tüketimi kapasitesi kadar arttı mı?

Oyunu açarken takılıyorsa bu testlerde de takılması lazım. Aynı, hatta daha yüksek sistem kaynağı tüketiyor bunlar.

Sleeve kabloları söküp PSU kablolarını takıp dener misin hocam.

Ekran kartınızı yeni ve ikinci el mi aldınız, ikinci el ise miningte kullanılıp farklı bir BIOS yüklenme ihtimali var. Bu durumda oyun oynayamazsınız. Öyleyse BIOS kontrolü yapın orijinal mi diye.

Geri
Yukarı