Çözüldü R5 5600X RX 6700 XT sistem XMP açtığımda veya manuel MHz ayarladığımda açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

oflumesut61

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 32GB(2x16) Vengeance RGB RS 3600mhz CL18 DDR4 Ram (CMG32GX4M2D3600C
Ekran kartı
RX 6700 XT
Anakart
Gigabyte B550M DS3H 4733mhz(OC) RGB M.2 AM4 mATX A
İşlemci
R5 5600X
Merhaba.

BIOS üzerinden XMP açtığım zaman bilgisayar kendine 10 kere reset attıktan sonra açılıyor, fakat RAM frekanslarında bir değişiklik olmuyor. Tekrar 2133 MHz'de çalışmaya devam ediyor.

BIOS üzerinden manuel olarak frekans hızını 3600,3200 gibi değerlere çektiğimde ise fanlar dönüyor fakat ekran hiç gelmiyor. CMOS reset atmadan görüntü alamıyorum hiçbir şekilde.

Bilgisayarı yeni topladım her parça sıfır.

Güç kaynağımın modeli: Corsair 750W RMx serisi 80+ Gold tam modüler güç kaynağı. Diğer parçaları, parçalar bölümüne girdim.

Yardımcı olabilir misiniz? Ne yapmam gerekiyor?

Çözüm
Şimdi 1 tane RAM ile denedim 2133 MHz değişmiyor hocam. XMP profile 1'i seçtiğimde gene 2133 MHz ile açılıyor RAM'ler. Frekansı kendim 3600 MHz ayarladığımda ise dediğim gibi ekran hiç açılmıyor BIOS sıfırlamak zorunda kalıyorum açılması için.

İkinci RAM ile de deneyiniz. Ayrıca RAM'ler aşağıdaki slotlarda takılı doğru mudur?

1.jpg
Merhaba.

BIOS üzerinden XMP açtığım zaman bilgisayar kendine 10 kere reset attıktan sonra açılıyor, fakat RAM frekanslarında bir değişiklik olmuyor. Tekrar 2133 MHz'de çalışmaya devam ediyor.

BIOS üzerinden manuel olarak frekans hızını 3600,3200 gibi değerlere çektiğimde ise fanlar dönüyor fakat ekran hiç gelmiyor. CMOS reset atmadan görüntü alamıyorum hiçbir şekilde.

Bilgisayarı yeni topladım her parça sıfır.

Güç kaynağımın modeli: Corsair 750W RMx serisi 80+ Gold tam modüler güç kaynağı. Diğer parçaları, parçalar bölümüne girdim.

Yardımcı olabilir misiniz? Ne yapmam gerekiyor?
http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/B550M-DS3H-rev-10#support-dl Bios versiyonu güncel mi ? bakabilirmisiniz ?.

Sitesindeki son versiyon ile aynı mı?

Galiba hayır del tuşu ile BIOS içine girdiğimde BIOS sürümü olarak FB yazıyor. FB diye bir sürüm Gigabyte'nin kendi sitesinde bile yok. Bu F16a sürümünü indirsem benim anakartıma uyumludur değil mi? Rev muhabbetinden yana bir sıkıntım olmaz?

Sitesindeki son versiyon ile aynı mı ?.
f16a sürümünü indirdiğimde bios güncellenmiyor invalid bios image hatası aldım.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    22,6 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Galiba hayır del tuşu ile BIOS içine girdiğimde BIOS sürümü olarak FB yazıyor. FB diye bir sürüm Gigabyte'nin kendi sitesinde bile yok. Bu F16a sürümünü indirsem benim anakartıma uyumludur değil mi? Rev muhabbetinden yana bir sıkıntım olmaz?

f16a sürümünü indirdiğimde bios güncellenmiyor invalid bios image hatası aldım.
Hocam var 3 ayrı referans model varmış benim attığım fa olan.

Hocam var 3 ayrı referans model varmış benim attığım fa olan.

Benim version 1.4 müş hocam.

1 tane BIOS sürümü var bunda da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu sürüm doğru ise 15.11.22 sizdeki 14.11.22 bir güncelleme yapın.

Tamamdır şimdi güncellemeye çalışacağım. Peki şunu soracağım hocam size RAM'lerin hangi slotlara takıldığı fark ediyor mu? Bende şu an 1 ve 3 slotlarına takılmış durumda. 2 ve 4, 1 ve 3 etkiliyor mu XMP'yi?

Tamamdır şimdi güncellemeye çalışacağım. Peki şunu soracağım hocam size RAM'lerin hangi slotlara takıldığı fark ediyor mu? Bende şu an 1 ve 3 slotlarına takılmış durumda. 2 ve 4, 1 ve 3 etkiliyor mu XMP'yi?
Anakart kullanım klavuzunda yazar genellikle olmaz ise bir de yer değiştirip denersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı