R5 5600X RX570'i yorar mı?

Roninshi

Hectopat
Daha fazla  
Eski sistemimi yeniliyorum, yeni aldığım R5 5600X işlemcimi RX 570 (4 GB) ekran kartlı, A320M-R anakartlı kasama taktım ve Days Gone, God of War gibi oyunlarda test ettim. Ekran kartı kullanım yüzdesi %90 -%100 civarındayken işlemci ise minimum %13 - maksimum %30 civarlarında değerler alıyordu. İşlemcinin bu değerlerinden dolayı ekran kartım zarar görür mü? Ya da işlemcim için risk oluşturur mu? Yoksa ekran kartı ve işlemci için bu değerler oyunlar için normal mi? (eski işlemcim R5 3500 idi. O işlemci takılıyken de ekran kartı kullanım yüzdesi bahsettiğim civarlardaydı.)

Ek olarak ekran kartımı MSI 3070 Gaming Z Trio olarak tercih etmeyi düşünüyorum. Bir ihtimal de Sapphire RX 6700XT Nitro+. En mantıklı tercih. Sizce ne olur?

Not: Görseller için kusura bakmayın anlık yakalamaya çalıştığım için kalite kötü olabilir.

Dosya Ekleri

• IMG-20220817-WA0012.jpeg
    IMG-20220817-WA0012.jpeg
    88,3 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG-20220817-WA0014.jpeg
    IMG-20220817-WA0014.jpeg
    50,9 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Birincisi işlemcin veya ekran kartın hiçbir şekilde yazılımsal veya donanımsal hiçbir zarar görmez zaten birçok FPS test videosunda ekran kartlarına yüksek işlemciler takarlar i9 12900K, R9 5900X gibi.

Ekran kartı olarak ise Sapphire ekran kartı almaman olacaktır sürekli arıza çıkarır ve mospedleri iğrenç. Red Devil veya XFX modellerine bakmanı tavsiye ederim ama önceliğin Red Devil olsun.

Bir şey olmaz tam tersine işlemci seçimi olarak mantıklı ve güzel hareket etmişsin.
Keyfine bak.
Bir şey olmaz tam tersine işlemci seçimi olarak mantıklı ve güzel hareket etmişsin.
Keyfine bak.

Teşekkürler dostum. Önerebileceğin başka bir şey var mı?

Birincisi işlemcin veya ekran kartın hiçbir şekilde yazılımsal veya donanımsal hiçbir zarar görmez zaten birçok FPS test videosunda ekran kartlarına yüksek işlemciler takarlar i9 12900K, R9 5900X gibi.

Ekran kartı olarak ise Sapphire ekran kartı almaman olacaktır sürekli arıza çıkarır ve mospedleri iğrenç. Red Devil veya XFX modellerine bakmanı tavsiye ederim ama önceliğin Red Devil olsun.

Yani 3070 yerine 6700XT'yi tercih etmeliyim.

Herhangi bir site tercihiniz yoksa şu şekilde 2 tane ekran kartı modeli önermek istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı