R5 5600X sistem siyah ekran veriyor ve yeniden başlıyor

techno7313

Hectopat
Bilgisayarın ekran kartı ve PSU dışında tüm donanımını değiştirdim. Ekran kartı da satın aldım fakat 1 ay var daha gelmesine. Bilgisayar oyundayken veya değilken bir anda takılıyor siyah ekran geliyor 1-2 saniye sonra da reset atıyor. Reset bitip açıldığında ise her şey çok yavaş çalışıyor webde gezerken bile çok yavaş. Bilgisayarı tamamen kapatıp tekrar açınca sorun düzeliyor. Sorun PSU mu ekran kartı mıdır acaba? Bilgisayarı tamamen sıfırladım sorun çözülmedi. 1-2 günde 1 kez oluyor bu problem.

• PSU: Corsair Builder VS serisi 650W.
  • Ekran kartı: AMD HD7850.
  • İşlemci: Ryzen 5 5600X.
  • Anakart: B550-A Pro.
  • RAM: 3600 MHz Crucial Ballistix 2x8GB.

Bilgisayarın ekran kartı ve PSU dışında tüm donanımını değiştirdim. Ekran kartı da satın aldım fakat 1 ay var daha gelmesine. Bilgisayar oyundayken veya değilken bir anda takılıyor siyah ekran geliyor 1-2 saniye sonra da reset atıyor. Reset bitip açıldığında ise her şey çok yavaş çalışıyor webde gezerken bile çok yavaş. Bilgisayarı tamamen kapatıp tekrar açınca sorun düzeliyor. Sorun PSU mu ekran kartı mıdır acaba? Bilgisayarı tamamen sıfırladım sorun çözülmedi. 1-2 günde 1 kez oluyor bu problem.

• PSU: Corsair builder vs serisi 650W.

Benim fikrim ekran kartı driverından dolayı oluyor olabilir.

• PSU: Corsair Builder VS serisi 650W.
Ekran kartı çok eski büyük ihtimalle ondan. Driver sorunu oluyor tahminimce.

Ekran kartı çok eski büyük ihtimalle ondan. Driver sorunu oluyor tahminimce.

Onla ilgili farklı bir problem daha var bazen sadece donuyor PC'yi zorla kapatmadıktan sonra kendine gelmiyor. Geri açtığımda da AMD Radeon yazılımında ani sorun nedeniyle watman ayarlarına sıfırlandı tarzı bir bildirim geliyor.
RAM'leri manuel 3200 çekebilir misin? Çünkü bende R5 2600 var 3000 yapınca reset atıyor kernel diyor ama 2933 yapınca düzeldi. 3200 yap bir dener misin?
Denerim ramlerle ilgili bir sıkıntı olabilir mi ? Yeni aldım iade edebilirim öyle ise 3600 mhz diye daha yüksek fiyata aldım özellikle

Onla ilgili farklı bir problem daha var bazen sadece donuyor PC'yi zorla kapatmadıktan sonra kendine gelmiyor. Geri açtığımda da AMD Radeon yazılımında ani sorun nedeniyle watman ayarlarına sıfırlandı tarzı bir bildirim geliyor.

Denerim RAM'lerle ilgili bir sıkıntı olabilir mi? Yeni aldım iade edebilirim öyle ise 3600 MHz diye daha yüksek fiyata aldım özellikle

Dene istersen

Benim fikrim ekran kartı driverından dolayı oluyor olabilir.
Bilgisayarı yakın zamanda tamamen sıfırladım ve amdnin kendi sitesinden indirdim şuanda da güncel diyor. Yine de bu yüzden olabilir mi ?
1638563167066.png

Bilgisayarı yakın zamanda tamamen sıfırladım ve AMD'nin kendi sitesinden indirdim şu anda da güncel diyor. Yine de bu yüzden olabilir mi? Eki Görüntüle 1232462

Hocam bu sürümü kullanmayında şu attığım linkten
https://www.amd.com/en/support/prev.../amd-radeon-hd-7000-series/amd-radeon-hd-7850 20.11.2 sürümü indirip deneyin. DDU ile eski sürümü kaldırıp kurun.
Hocam bu sürümü kullanmayında şu attığım linkten.
https://www.amd.com/en/support/prev.../amd-radeon-hd-7000-series/amd-radeon-hd-7850 20.11.2 sürümü indirip deneyin. DDU ile eski sürümü kaldırıp kurun.

Bu kullandığım bilgisayarda AMD'nin tüm sürümlerini denedim. Sadece bu sürümünde hiç hata almadım. Büyük ihtimalle probleminiz çözülecek

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (77).png
    Ekran Görüntüsü (77).png
    122,8 KB · Görüntüleme: 25
Hocam bu sürümü kullanmayında şu attığım linkten

Bu kullandığım bilgisayarda AMD'nin tüm sürümlerini denedim. Sadece bu sürümünde hiç hata almadım. Büyük ihtimalle probleminiz çözülecek
Konu sahibinin ekran kartı eski olduğundan 20.11.2 sürücüsünü desteklemiyor.

Geri
Yukarı