R5 5600X sistem tavsiyesi

TakoPlay

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Merhaba sevgili Technopat ailesi.

Uzun süredir takip ettiğim bir forum (daha çok YouTube kanalı) olmasına rağmen buraya üyeliğim bugüne nasipmiş. Umarım daha sık buralarda kalırım diyerek çok uzatmadan soruma geçeyim.

Benim küçük bir YouTube oyun kanalım var. 6 aydır buraya içerik üretiyorum. Ancak oyun oynayabilecek kadar güçlü bir bilgisayarım yok. Bu yüzden bir süredir PC toplama niyetim var.

AMD işlemcilerini ve ekran kartlarını bekliyordum. 5000 serisi işlemciler çıkınca ekran kartı harici diğer parçaları toplayayım istedim ve şöyle bir sistem yaptım;

Ürün KoduÜrün AdıFiyat
İŞLEMCİ100-100000065BOXAMD Ryzen™5 5600X Soket AM4 + Wraith Stealth 3.7GHz 32MB 65W 7nm İşlemci3508
ANAKARTMSI Mpg Mpg B550 Gaming Edge Wifi Am4 Ddr4 5100(Oc) Hdmi Dp M.2 Usb3.2 Wifi Rgb Atx1550
RAMCMT32GX4M2C3200C16CORSAIR CMT32GX4M2C3200C16 DOMINATOR PLATINUM RGB 32GB (2 x 16GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 Bilgisayar Belleği1700
PSUCP-9020196-EU)CORSAIR RM SERİSİ RM850 850W 80 PLUS GOLD MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI1475
KASACC-9011173-WWCorsair Icue 220T RGB CC-9011173-WW Bilgisayar Kasası900
SSDMZ-V7S1T0BWSamsung 970 Evo Plus 1TB 3500MB/3300MB/s NVMe M2 SSD Disk1965
SSD ALTMZVLB1T0HBLRSamsung PM981A 1tb 3500MB-3000MB/S Pcıe SSD MZVLB1T0HBLR1565

Şimdi burada seçtiğim parçalar için yorumlarınızı rica edeceğim. Aynı zamanda aklıma takılan sorular var şöyle ki;

1) SSD'den iki alternatif ekledim. Arada 400 TL fiyat farkı var sizce hangisini almalıyım?
2) Kasa ile ilgili hiçbir fikrim yok. Bu seçtiğim model iyi midir? Yoksa farklı alternatifler önerir misiniz?
3) Anakartın kendi sitesinde uyumlu modeller arasında, seçtiğim işlemci olan AMD 5600X görünüyor. Ancak ekran kartı kısmında RX 6600ya da RX 6800'ü göremedim. Çıktığı zaman bu iki karttan birisini alacağım. Uyum problemi yaşar mıyım?
4) Listede yok ama bol fan ve sıvı soğutma sistemi almak istiyorum. Çünkü hem video kaydı yapıp, hem Twitch yayını yapıp hem de daha önce çektiğim video renderlarını aynı anda yapma durumum olabilir. Bu yüzden iyi bir soğutma sistemine ihtiyacım olacak. Ne tavsiye edersiniz? Kasa, RAM, ekran kartı, PSU uyumu ve kasanın içine yerleşimi ile ilgili uyumsuzluklar olur mu?
5) Bu iş için beklememi tavsiye eder misiniz? Malum dolar ve Euro kuru düşmeye başladı. İki ay daha bekle bu listedeki fiyatlardan daha uyguna aynı sistemi hatta aynı paraya daha iyi performanslı bir sistem toplarsın der misiniz?
6) Sizin marka-model - parça önerilerinizi okumak isterim.

Biliyorum biraz uzunca oldu ama yardımcı olan herkese şimdiden sonsuz teşekkür ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba; Öncelikle ilginize teşekkür ederim.

Monitörüm var ona ihtiyacım yok sadece kasa topluyorum.

İlk mesajdaki 1 numaralı soru için siz hangi SSD yi önerirsiniz? Aradaki fiyat farkı neden var onu da anlamış değilim açıkçası.
Anakartımın işlemci ve ekran kartı ile uyumunun iyi olacağını söylediğinizi tahmin ediyorum.
KASA ve Sıvı soğutma sistemi tavsiyelerinize özellikle ihtiyacım bulunuyor.

Bunun haricinde bu iş için 18bin TL gibi bir bütçe ayırdım. (klavyesinden faresine kadar dahil, monitör hariç) Ama bir kaç bin TL daha üstüne koy yıllarca kafan ağrımasın 2k hatta 4k 60fps oyun oynarsın 5 yıl sonraki oyunlarda bile denirse bütçemin üzerine de çıkabilirim. Bu açıdan düşünerek tavsiye sistemlerinizi de bekliyorum.

Anlatmaya gerek yok.

Çok iyi bir anakarttır. Seçtiğinize göre VRM ve Mosfet soğutma yapısı daha iyidir.

https://www.hepsiburada.com/corsair...8Nwijc5DYlMmnPzDr1eDhq-az1Ji3KLMaAsuuEALw_wcB
2 Adet, siyahı da alınabilir.

Hemen almak isterseniz RTX 3070 alınabilir. Dolar yükselecektir bu arada. Şu an sadece şok etkisinde bence.

Bu SSD'yi öneririm çünkü, attığınız 1550 TL'lik SSD'yi kullanan kimseyi görmedim. Bunu tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Ben de bunu öneririm, beyazını da alabilirsiniz.

Ben de bunu öneririm.

Eğer full set Corsair isterseniz;

Burası 17.200 TL tutuyor toplam. Her oyunu 2K 60 FPS oynatır. Kalan bütçenize ekipman alırsınız. Toplanabilecek en iyi sistemi toplamaya uğraştım.

Anlatmaya gerek yok.

Çok iyi bir anakarttır. Seçtiğinize göre VRM ve Mosfet soğutma yapısı daha iyidir.

https://www.hepsiburada.com/corsair...8Nwijc5DYlMmnPzDr1eDhq-az1Ji3KLMaAsuuEALw_wcB
2 Adet, siyahı da alınabilir.

Hemen almak isterseniz RTX 3070 alınabilir. Dolar yükselecektir bu arada. Şu an sadece şok etkisinde bence.

Bu SSD'yi öneririm çünkü, attığınız 1550 TL'lik SSD'yi kullanan kimseyi görmedim. Bunu tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Ben de bunu öneririm, beyazını da alabilirsiniz.

Ben de bunu öneririm.

Eğer Full set Corsair isterseniz;

Burası 17.200 TL tutuyor toplam. Her oyunu 2K 60 FPS oynatır. Kalan bütçenize ekipman alırsınız. Toplanabilecek en iyi sistemi toplamaya uğraştım.

Hocam harikasınız çok teşekkür ederim. Özellikle anakart ve M.2 SSD için çok yardımcı oldunuz. KASA tercihimin de uygun taraftan olmasına sevindim... Ekran kartı haricinde bu yönden devam edeceğim. Sizin söylediğiniz anakartı da hemen inceliyorum. Tekrar teşekkürler
@Staj Yapan Donanımcı Hocam;

Söylediğiniz anakartı incelerken fark ettim de şöyle bir durum var.. M2 özellikleri şu şekildeymiş;

1604916260781.png

Buradaki 2260 - 2280 gibi hızlar maksimum okuma yazma hızları mı acaba? Ben boşa mı EVO alıyorum 3500 okuma 3300 yazma hızlarını alamayacak mıyım MSI anakartımla?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı