R5 5600X sistemde işlemci ledi yanması sonrası ekrana görüntü gelmedi

Serkan61

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
Yeni sistem topladım. Bugün kurdum ama anakartta işlemci ledi yandı ve ekrana görüntü gelmedi. Kasa çalışmasına rağmen ben de birkaç defa işlemciyi çıkarttım ve yerine taktım ama değişen bir şey olmadı. Ne yapabilirim?
Sistemim.
MSI B450 tomahaks Max.
AMD Ryzen 5 5600X.
Kule tipi soğutucu Snowman T6.
Ekran kartı MSI RX 580 Armor.

Dosya Ekleri

• IMG_20210403_002249.jpg
    IMG_20210403_002249.jpg
    112,2 KB · Görüntüleme: 15
BIOS dosyasını doğru bir şekilde USB'ye attınız mı ve doğru anakartın dosyasını mı attınız? Yaptığınız işlemleri sırasıyla yazar mısınız?

Öncelikle BIOS güncel olmadığı için CPU LED yanıyor ve ekrana görüntü gelmiyordu. Sonrasında MSI B450 Tomahawk Max Support yazdım MSI sitesinden en son çıkan BIOS güncellemesini indirdim, RAR'dan çıkardım dosya ismini ve uzantısını MSI.ROM olarak değiştirdim, sonrasında flashı biçimlendirdim ve dosyayı flasha attım flashı BIOS flash yerine taktım BIOS tuşuna bastım. BIOS güncellemesi yaptı sonrasında CPU LED söndü DRAM LED'i yandı ekrana görüntü gelmedi. Sonrasında RAM'lerde mi sıkıntı var diye RAM'leri tek tek taktım farklı slotlarda denedim yine olmadı. Sonrasında siteden biri uzay montaj yap dedi onu yaptım, RAM'leri 1. ve 3. slotlara taktım DRAM LED'i yandı ekrana görüntü gelmedi. Sonrasında RAM'ın birini çıkardım diğeri 1. slottaydı açtım bilgisayarı CPU LED yandı ama bu sefer ekran kartının fanları dönmeye başladı ben o zaman ekrana görüntü geleceğini anladım ve geldi. Diğer RAM'i de 2. slota taktım RAM 16 GB oldu ama CPU LED ve anakartın altındaki kırmızı LED'ler yanmaya devam etti ekranda görüntü vardı LED'lerin yanmasına rağmen sonrasında format attım bilgisayarı açtım kurulumu tamamladım bilgisayarı kapattım.

Debug LED'lerin hata bildirimi yapmasına rağmen kendisinin hatalı olması ilginç durummuş hocam, ilk defa karşılaştım. Hayırlısı olsun.
Hocam iade ettim.
Debug LED'lerin hata bildirimi yapmasına rağmen kendisinin hatalı olması ilginç durummuş hocam, ilk defa karşılaştım. Hayırlısı olsun.

Hocam bu anakarta baktığımda 3466 MHz RAM desteklediği yazıyor ama ben BIOS'ta 3600 gördüm ve 3600MHz'ye çıkardım bununla ilgili olamaz değil mi?

Son düzenleme:
Hocam bilgisayar ilk açıkdığında RAM'lar 2133 MHz'de çalışıyordu ama bilgisayarı açmak için RAM'leri 1. ve 2. slota takmam gerekti.
Hocam anakart bios uzerinde xmp yi açarsanız zaten anakart, ramlerinizin desteklediği en yüksek mhz de çalıştıracaktır, siz BIOS ta gördüğünüz mhz yi seçmişsiniz ancak anakartınız bu frekans aralığını desteklemediği için görüntü alamıyorsunuz.

Hocam anakart BIOS uzerinde XMP'yi açarsanız zaten anakart, RAM'lerinizin desteklediği en yüksek MHz de çalıştıracaktır, siz BIOS'ta gördüğünüz MHz'yi seçmişsiniz ancak anakartınız bu frekans aralığını desteklemediği için görüntü alamıyorsunuz.

Hocam görüntü alabiliyorum ama RAM'lari 1. ve 2.slota taktığımda ve RAM'ler 3600 MHz de çalışıyor ama aralarında boşluk bırakınca ekrana görüntü gelmiyor.
Sorun bununla ilgili. CMOS reset yaparsanız ekrana görüntü gelecektir.

Dediğiniz gibi de yaptım ama değişen bir şey olmadı RAM'lari 1. ve 3. slota taktığımda DRAM LED'i yanıyor ve ekrana görüntü gelmiyor.
2. ve 4. slota taktığımda CPU LED yanıyor ve ekrana görüntü gelmiyor sadece 1. ve 2. slota taktığımda CPU LED yanıyor ve ekrana görüntü geliyor.
Bir de anakartın altındaki LED'ler kırmızı yanınca ekrana görüntü geliyor beyaz yanınca gelmiyor.

Son düzenleme:
Hocam görüntü alabiliyorum ama RAM'lari 1. ve 2.slota taktığımda ve RAM'ler 3600 MHz de çalışıyor ama aralarında boşluk bırakınca ekrana görüntü gelmiyor.

Dediğiniz gibi de yaptım ama değişen bir şey olmadı RAM'lari 1. ve 3. slota taktığımda DRAM LED'i yanıyor ve ekrana görüntü gelmiyor.
2. ve 4. slota taktığımda CPU LED yanıyor ve ekrana görüntü gelmiyor sadece 1. ve 2. slota taktığımda CPU LED yanıyor ve ekrana görüntü geliyor.
Bir de anakartın altındaki LED'ler kırmızı yanınca ekrana görüntü geliyor beyaz yanınca gelmiyor.

Ramlerinizi kit olarak mı aldınız hocam yoksa ayrı ayrı mı aldınız MHz'lerı voltaj değerleri aynı mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı