R5 5600X sisteme parça önerisi

Bütçe
bütçe sorun değil

AsilLord

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba.

Şimdi krallar sırf oyun odaklı PC topluyorum. Peyderpey parça parça birkaç ürün toparladım. Mevcut donanımlarım şunlardır;
Güç kaynağı = Seasonic Focus Plus 80+gol 850W.
İşlemci = AMD Ryzen 5 5600X.
Monitör = Samsung Odyssey 32" 2K Curved.

Alacağım kesinleşmiş diğer parçalar:
* Kasa= Obsidian 1000D.
* Ekran kartı= MSI 3060 Ti ya da 3070 suprim x.
* Sıvı soğutucular...

Karar veremediğim ve net yardım beklediğim konuyu aktarayım (bütçe sıkıntım yoktur)
1) Anakart MSI X570 düşünüyorum ancak X570'in hangi modelini tercih etmeliyim? Neden sonuç olarak yazarsanız kararımda daha bir netlik kazandıracaktır.
2) RAM G.Skill düşünüyorum ancak işin içinden çıkamadığım konu şudur;
* 2x8 mi 4x8 mi?
* Trident Z Neo 3600 CL 16 mı 4266 CL 19 mu? Yoksa;
* Trident Z royal Elite 3600 CL 16 mı? (özellikle royal serisi kristal görünüm ve şıklık açısından çok cezbedici yalnız tabii her şey görüntü değil vereceğim paranın hakkını veren bana kalite hız performansı sağlayacak RAM'i almak istiyorum.

Belirtmiş olduğum bu 2 konu başlığı madddeleri hakkında tavsiye bilgi vs. kararımı netleştirecek yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Şimdiden emek verip yazan araştıran yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın. Eğlenceli ve bol oyunlarınız olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart önerim:
RAM olarak tercihim ise Trident Z Neo 4266 CL19 olur. Ne kadar CL19 olsa bile 4266MHz'den bahsediyoruz hocam. 8x2 16GB RAM yeterli olur amacınız sadece oyun ise. Ancak bütçe sorununuz yoksa ileriye dönük olarak 8x4 32GB RAM almanızı tavsiye ederim.

Anakart önerim:
RAM olarak tercihim ise Trident Z Neo 4266 CL19 olur. Ne kadar CL19 olsa bile 4266MHz'den bahsediyoruz hocam. 8x2 16GB RAM yeterli olur amacınız sadece oyun ise. Ancak bütçe sorununuz yoksa ileriye dönük olarak 8x4 32GB RAM almanızı tavsiye
Teşekkürler değerlendireceğim.

Öncelikle Ryzen 5000 serisi 4 slot RAM olduğu zaman 2 slota göre daha iyi performans veriyor bu yüzden 4x8 GB RAM daha mantıklı olacaktır MSI'ın sonradan çıkan unify ve Tomahawk modelleri dışında X570LERI fiyaskodur arkadaşın önerdiği model kendi fiyatındaki en mantıklı seçeneklerden biri ama ben bütçeniz varsa hem Tomahawk modelindekine göre USB konusunda daha zengin olması alınabilecek en iyi X570'lerden biri olduğu için şu modeli öneririm ve bu iki model ısı konusunda en iyi X570'lerden bunlardan daha iyi performansa sahip sayılı anakart vardır.

Eğer birden fazla PCI Express 4.0 SSD kullanmayacaksanız şu anakart oldukça başarılıdır ve benim tercihim olurdu.

Corsair 1000D gibi Custom sıvı soğutma için üretilmiş bir kasa olan 1000D yerine onun küçük kardeşi olan şu kasayı tercih edebilirsiniz.

Sıvı soğutucu olarak oldukça güzel gözüken ve başarılı olan Corsair'in capellix model soğutuculardan birini alabilirsiniz ben aşağıya 360mm olanın linkini bırakıyorum ama çok sessiz bir soğutucu değildir eğer bu sizin için önemliyse NZXT Z63 alabilirsiniz.

Öncelikle Ryzen 5000 serisi 4 slot RAM olduğu zaman 2 slota göre daha iyi performans veriyor bu yüzden 4x8 GB RAM daha mantıklı olacaktır MSI'ın sonradan çıkan unify ve Tomahawk modelleri dışında X570LERI fiyaskodur arkadaşın önerdiği model kendi fiyatındaki en mantıklı seçeneklerden biri ama ben bütçeniz varsa hem Tomahawk modelindekine göre USB konusunda daha zengin olması alınabilecek en iyi X570'lerden biri olduğu için şu modeli öneririm ve bu iki model ısı konusunda en iyi X570'lerden bunlardan daha iyi performansa sahip sayılı anakart vardır.

Eğer birden fazla PCI Express 4.0 SSD kullanmayacaksanız şu anakart oldukça başarılıdır ve benim tercihim olurdu.

Corsair 1000D gibi Custom sıvı soğutma için üretilmiş bir kasa olan 1000D yerine onun küçük kardeşi olan şu kasayı tercih edebilirsiniz.

Sıvı soğutucu olarak oldukça güzel gözüken ve başarılı olan Corsair'in capellix model soğutuculardan birini alabilirsiniz ben aşağıya 360mm olanın linkini bırakıyorum ama çok sessiz bir soğutucu değildir eğer bu sizin için önemliyse NZXT Z63 alabilirsiniz.
Sağolasın detaylı önerilerin için.Ram konusunda nettede yabancı kaynaklardan araştırmalarım sonucu dediğin gibi 4x8 performans fps olarak bir tık daha ileride gözüküyor.Bu sebeple slot konusunda 4x8 almaya karar verdim.
Anakart meselesi için yine araştırmalarımın sonucunda msi tercih etmemin sebebi daha sağlam kaliteli az sorun çıkartan kartlar ürettiği yönünde yazılanlardı.Msi yerine özellik olarak toplayacağım sisteme bağdaşan daha zangin içerikli bir kart varsa onuda değerlendireblirim.
Ssd m2 ssd konusuna gelince onlara daha fazla ağırlık vereceğim.Hatta full m2 ssd almayı düşünüyorum.
Kasa için ileri yönelik olarak custom düşüncem var yalnız velevki custom yapamadım diyelim hazır sıvı soğutma koydum.Hacim olarak hava sirkülasyonu açısından custom olmasa bile sistem için daha iyi olmaz mı 1000d yoksa gereksiz ve aşırı fazla mı kalır?

Sağ olasın detaylı önerilerin için. RAM konusunda nettede yabancı kaynaklardan araştırmalarım sonucu dediğin gibi 4x8 performans FPS olarak bir tık daha ileride gözüküyor. Bu sebeple slot konusunda 4x8 almaya karar verdim.
Anakart meselesi için yine araştırmalarımın sonucunda MSI tercih etmemin sebebi daha sağlam kaliteli az sorun çıkartan kartlar ürettiği yönünde yazılanlardı. MSI yerine özellik olarak toplayacağım sisteme bağdaşan daha zangin içerikli bir kart varsa onu da değerlendireblirim.
SSD M.2 SSD konusuna gelince onlara daha fazla ağırlık vereceğim. Hatta Full M.2 SSD almayı düşünüyorum.
Kasa için ileri yönelik olarak Custom düşüncem var yalnız velevki Custom yapamadım diyelim hazır sıvı soğutma koydum. Hacim olarak hava sirkülasyonu açısından Custom olmasa bile sistem için daha iyi olmaz mı 1000D yoksa gereksiz ve aşırı fazla mı kalır?

Bence gereksiz kalır söylediklerinize göre Corsair'ın yeni 5000 serisi kasalarına bakabilirsiniz oldukça büyük hacimleri var Custom sıvı soğutmada sıkıntı yaşatmaz.

İncelemesini de buraya bırakıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakart konusunda eğer PCI Express 4.0 kulanmayacaksanız MSI'ın bu B550 modeli M.2 SSD slotu bakımından oldukça zengin üst seviye bir anakart ve bazı özelliklerini kapatarak tüm slotlar PCI Express 4.0 yapabiliyorsunuz ama bu konuyu araştırmanı öneririm.
Ayrıca son dönemlerde gigabytın Aorus Ultra serisi B550 V X570'lerde (X570 GODLIKE hariç) daha iyi performansa sahip.

Bence gereksiz kalır söylediklerinize göre Corsair'ın yeni 5000 serisi kasalarına bakabilirsiniz oldukça büyük hacimleri var Custom sıvı soğutmada sıkıntı yaşatmaz.

İncelemesini de buraya bırakıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakart konusunda eğer PCI Express 4.0 kulanmayacaksanız MSI'ın bu B550 modeli M.2 SSD slotu bakımından oldukça zengin üst seviye bir anakart ve bazı özelliklerini kapatarak tüm slotlar PCI Express 4.0 yapabiliyorsunuz ama bu konuyu araştırmanı öneririm.
Ayrıca son dönemlerde gigabytın Aorus Ultra serisi B550 V X570'lerde (X570 GODLIKE hariç) daha iyi performansa sahip.
tamamdır bunlarıda değerlendirip araştıracağım. Ram mhz konusunda fikirlerin var mıdır peki?

Tamamdır bunları da değerlendirip araştıracağım. RAM MHz konusunda fikirlerin var mıdır peki?

Benim RAM MHz hakkındaki fikrim 3600MHz CL16'dan sonrasının luzumsuz olduğu özellikle 2K veya üzeri bir çözünürlükte FPS'e yaptığı katkı aradaki fiyat farkını hak etmediğini düşünüyorum. Bu konuda çekilen videoların büyük çoğunluğu 1080p çözünrlükte ve bu yüzden kayda değer bir fark oluşuyor ama dürüst olalım 3600MHz üzeri bir frekansta RAM alıp 1080PDE oyun oynayacak kayda değer sayıda kişi yoktur. Bu yüzden dddr5e kadar 3600MHz'in üstünün mantıklı olmadığını düşünüyorum. İyi günler dilerim :)

Benim RAM MHz hakkındaki fikrim 3600MHz CL16'dan sonrasının luzumsuz olduğu özellikle 2K veya üzeri bir çözünürlükte FPS'e yaptığı katkı aradaki fiyat farkını hak etmediğini düşünüyorum. Bu konuda çekilen videoların büyük çoğunluğu 1080p çözünrlükte ve bu yüzden kayda değer bir fark oluşuyor ama dürüst olalım 3600MHz üzeri bir frekansta RAM alıp 1080PDE oyun oynayacak kayda değer sayıda kişi yoktur. Bu yüzden dddr5e kadar 3600MHz'in üstünün mantıklı olmadığını düşünüyorum. İyi günler dilerim :)
Eyvallah çok sağolasın :)

Yeni konular

Geri
Yukarı