R5 5600X undervolt nasıl yapılır?

f0ze

Kilopat
Selamlar arkadaşlar hazır sistem olarak aldığım bilgisayarda bulanan Ryzen 5 5600X işlemcimi Corsair H60I PRO XT Liquid 120mm sıvı soğutma ile kullanmaktayım. CS:GO'da MSI Afterburner ile CPU sıcaklık değerleri 70-73 derecelere çıktığını ve bu derecelerde çalıştığını gördüğümde AMD Ryzen Master programı ile manuel olarak işlemci hızını 4.6 GHz voltajı ise 1.24375 olarak ayarlayıp sistemi Cinebench testi yaptığımda işlemci ortalama olarak 74-76 derecede çalışırken en yüksek 77 derece ve 4527 puan ile testi bitirdi. Sizden ricam Ryzen 5 5600X işlemcimi en verimli ve düşük sıcaklıklar da kullanabilmem için tavsiyeler ve yaptığım overclock ve undervolt sonuçları hakkında yorumlar yapmanız.

Güncelleme: CS:GO'da yaptığım testlerde %0.1 ve %1 FPS değerlerinde 170-200'den 11 -20 FPS değerlerine düştüğünü fark ettim. Bu durumda işlemci voltajını arttırmam mı gerekiyor?

Dosya Ekleri

• CPU TEST.jpg
    CPU TEST.jpg
    192,8 KB · Görüntüleme: 320
Bir tuhaflık var. Aynı işlemci üzerinde Xigmatek'in 300 TL değerinde basit bir hava soğutucu ile kullanıyorum ve sıcaklık derecelerim bu kadar olmuyor.
NOT: CS:GO'da olmuyor...
MSI Afterburner programında %1 Low fps ayarını yaparken "Grup adını üstüne yaz" seçeneğini tıklama. O tikli olursa oyun içinde bug oluyor. Ayrıca kendim paylaşıyorum sıcaklık değerlerini. Üstelik işlemci'nin tüm çekirdeklerini 4.7ghz OC yaptım. Voltaj da 1.3 ayarlı...

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    169,9 KB · Görüntüleme: 334
Son düzenleme:
Bir tuhaflık var. Aynı işlemci üzerinde Xigmatek'in 300 TL değerinde basit bir hava soğutucu ile kullanıyorum ve sıcaklık derecelerim bu kadar olmuyor.
Not: CS:GO'da olmuyor...
MSI Afterburner programında %1 Low FPS ayarını yaparken "grup adını üstüne yaz" seçeneğini tıklama. O tikli olursa oyun içinde bug oluyor. Ayrıca kendim paylaşıyorum sıcaklık değerlerini. Üstelik işlemci'nin tüm çekirdeklerini 4.7GHz OC yaptım. Voltaj da 1.3 ayarlı...

Undervolt yaparken sadece işlemci frekansı ve voltajı değerleri ile oynadınız değil mi? Ayarlar kısmında ki AMD overclock kısmı ile kalibrasyon değerleri ile oynamadınız?

ASUS anakarta sahibim. Aynen CPU ratio ve CPU voltage değiştirdim. Voltaj kalibrasyon ayarınıda Extreme yaptım.

Şu an CPU ratio 4.6 ve CPU voltage 1286 olarak değiştirdim. Voltaj kalibrasyon ayarını hig olarak AIDA 64 ile stres testinde işlemci en yüksek 81 dereceyi gördü. Galiba ayarları eski haline alıp standart olarak kullanacağım.

Şu an CPU ratio 4.6 ve CPU voltage 1286 olarak değiştirdim. Voltaj kalibrasyon ayarını hig olarak AIDA 64 ile stres testinde işlemci en yüksek 81 dereceyi gördü. Galiba ayarları eski haline alıp standart olarak kullanacağım.

Aida64 de o voltaj için sanırım bir tık fazla gibi. Kullandığın macun nedir ?

Haızır sistem aldım hocam Corsair H60I PRO XT Liquid 120mm takılı şekil de geldi. Bu dereceler anormal değil mi?

Aida64 programı ile sıcaklıkların bir tık fazla gibi. Ama CS:GO oyunu sıcaklık derecelerin gerçekten anormal :) Bilemiyorum bana kalırsa kullanılan macun kötü olabilir gibime geliyor...Ben Cooler Master Nano Elmas Partiküllü macun sürmüştüm. Ve dediğim gibi 300 TL değerinde basit bir hava soğutucu kullanıyorum. Link'i bırakayım. Kullandığım soğutucu bu; XIGMATEK WINDPOWER 1264 INTEL/AMD 1x120mm AT120 RAINBOW PWM FAN İŞLEMCİ SOĞUTUCU fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

AIDA64 programı ile sıcaklıkların bir tık fazla gibi. Ama CS:GO oyunu sıcaklık derecelerin gerçekten anormal :) bilemiyorum bana kalırsa kullanılan macun kötü olabilir gibime geliyor...ben Cooler Master nano elmas partiküllü macun sürmüştüm. Ve dediğim gibi 300 TL değerinde basit bir hava soğutucu kullanıyorum. Link'i bırakayım. Kullandığım soğutucu bu; XIGMATEK WINDPOWER 1264 INTEL/AMD 1x120mm AT120 RAINBOW PWM FAN İŞLEMCİ SOĞUTUCU fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Fan çalışma değerlerini paylaşabilir misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı