R5 5600X ve RTX 2070 sistem yavaş açılıyor

Mahsum1010

Hectopat
Öncelikle herkese merhabalar. Yakın zaman da 1080P için bütçemin yettiği kadarıyla bir sistem topladım. Ancak sistem 14.5 saniye de açılıyor. Önceki sistemimden çok daha performanslı olmasına rağmen daha geç açılıyor. Anakartın en güncel BIOS ve chipset sürücüsü yüklü. Windows ve ekran kartı içinde aynı şey geçerli. Bir arkadaşım AMD sistemler Intel sistemlere göre daha yavaş açılıyor dedi. Böyle bir şey gerçekten var mı? Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını ve beni aydınlatmalarını rica ediyorum.

Sistemim;
İşlemci: R5 5600X.
Anakart: MSI B550-A PRO.
Ekran kartı: RTX 2070.
SSD: Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2 SSD.
RAM: G.Skill 8x2 3600MHz.
PSU: High Power 600W.
Kasa: P350X.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese merhabalar. Yakın zaman da 1080P için bütçemin yettiği kadarıyla bir sistem topladım. Ancak sistem 14.5 saniye de açılıyor. Önceki sistemimden çok daha performanslı olmasına rağmen daha geç açılıyor. Anakartın en güncel BIOS ve chipset sürücüsü yüklü. Windows ve ekran kartı içinde aynı şey geçerli. Bir arkadaşım AMD sistemler Intel sistemlere göre daha yavaş açılıyor dedi. Böyle bir şey gerçekten var mı? Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını ve beni aydınlatmalarını rica ediyorum.

Sistemim;
İşlemci: R5 5600X.
Anakart: MSI B550-A PRO.
Ekran kartı: RTX 2070.
SSD: Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2 SSD.
RAM: G.Skill 8x2 3600MHz.
PSU: High Power 600W.
Kasa: P350X.

Benim i3 10110U laptopum da 12 saniyede açılıyor. Hemde NVMe M.2 var. Neden böyle bilmiyorum. Konuyu takipteyim.

SSD sağlığı ne durumda?
Daha dün test yaptım. Gayet iyiydi değerleri.
Benim tecrübeme göre öyle bir şey yok.

Fastboot açıp dener misiniz? Ayrıca kötü bir değer almamışsınız benim Kingston A400 diskim sistemi 11.3 saniyede açabilmiş mesela.
Önceki sistemim de İ5 8600 vardı. Adata SSD vardı ama daha hızlı açılıyordu.
14.5 saniye kötü bir süre değil, merak etmeyin.

Arkadaşınız güzel sallamış.
Önceki sistemim 10 saniye altında açılıyordu ama.
14 saniyede açılıyorsa bunun neresi sorun anlamadım. Intel veya AMD olması bir şey değiştirmez.
14.5 saniye böyle bir sistem için kötü bir değer değil mi?

Kardeşim sistemi kurduktan sonra BIOS ekranı geldi mi yoksa hiç ekran gelmedi mi? BIOS Update olayını sanıl yaptın? Ben de yeni satın aldım B550 anakart o yüzden merak ediyorum.
Sanırım benim yaşadığım problemi yaşadın. Öncelikle şunu söyleyeyim BİOS ekranı gelmedi. Sonrasında USB BİOS flashback üzerinden BİOS güncellemesi yaptım ve sorun çözüldü. Attığım konuya bir göz at derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı