R5 5600X ve RTX 3070 sistemde oyunlarda mavi ekran ve oyun çökmesi

necmet

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba.

Yaklaşık bir aydır neredeyse tüm oyunlarda masaüstüne crash yiyorum. Daha sonra birkaç kez mavi ekran hatası da aldım. Memtest86 ile XMP kapalı iken 2 kez test yaptım ve belleklerde sıkıntı çıkmadı. Sonra DDU ile grafik sürücüleri temizleyip en güncel sürücüyü yükledim yine crash yedim. O yüzden yine DDU yapıp daha sonra en güncel değil de bir önceki grafik sürücüyü denedim yine crashler devam etti. PSU'dan ya da elektrik akımından şüphelenmeye başladım (aslında en başta şüpheleniyordum) o yüzden kullandığım prizi değiştirip tekrar sürücüleri temiz kurulumla yükledim ve crash sorunu bitti. Ancak...

Şimdi de bilgisayar çat diye donuyor. Oyunda veya değilken fark etmiyor bir anda donuyor. Ekranda görüntü vs. var ama sıfır reaksiyon ve klavyenin ışıkları da sönüyor. En son aynı şey olduğunda PC açılmadı. Fanlar dönüyordu ama donanımların hiçbirinden ışık gelmedi ve Windows da gelmedi. Anakartta dram ışığı yanıyordu ve arada CPU ışığı da yandı o yüzden bellekleri söküp taktım ve ilk denemede yine açılmadı ama 2. denemede açıldı ve şimdi bu konuyu açtım.

Bir de bazen PSU sesli çalışıyor. Herhangi bir fan sesi gibi değil garip sesler geliyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

Donanım:

Anakart: Gigabyte B450 Aorus Elite.
CPU: Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3070 Gaming OC.
RAM: Kingston 16 GB HyperX Fury 3200MHz.
CPU soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML120l.
PSU: Thermaltake TR2s 80 Plus 750W.

Not: Sistemi Sinerji Bilgisayar'dan aldım. Hazır sistem yani. Bir iki değişiklik dışında.
Not 2: Sistemde herhangi bir OC yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU çok kötü. Kısa zamanda değiştirmeni öneririm. Sorun yük altında mı oluyor? Öyleyse, PSU kaynaklı olabilir. Yani, mesela LoL gibi bir oyunda crash yediniz ama Cyberpunk'da yemediyseniz muhtemelen PSU ile alakasız.

Ayrıca bu sorunun en kolay çözümü imkan varsa, CPU'dan başlayarak donanımı değiştirerek denemek. İşlemci ödünç alabileceğin birisi varsa alıp sistemi dene.

Ben de tamamen aynı sorunu yaşıyordum, bir gün sistem yine dondu ve bir daha görüntü alamadım. Görünürde her şey çalışsa da görüntü yok. Sorunun işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Her parçayı denedim ama Ryzen işlemci bulamadım. Alacağım ama iadelerin yatmasını bekliyorum vs.

Ryzen 3000 ve 5000 işlemcilerde donma yaşayan fazla insan var. Muhtemelen AMD stabil olmayan işlemcileri piyasaya sürüyor.

Ayrıca ben bu işlemciyi (5600X) GTX 1660 ile sıkıntısız kullanıyordum ama 6700XT aldıktan sonra senin gibi sistemin donup kalması olayı başladı. Bunu da GTX 1660'ın işlemcinin tamamını kullanamamasına bağlıyorum, bilmiyorum.

PSU çok kötü. Kısa zamanda değiştirmeni öneririm. Sorun yük altında mı oluyor? Öyleyse, PSU kaynaklı olabilir. Yani, mesela LoL gibi bir oyunda crash yediniz ama Cyberpunk'da yemediyseniz muhtemelen PSU ile alakasız.

Ayrıca bu sorunun en kolay çözümü imkan varsa, CPU'dan başlayarak donanımı değiştirerek denemek. İşlemci ödünç alabileceğin birisi varsa alıp sistemi dene.

Ben de tamamen aynı sorunu yaşıyordum, bir gün sistem yine dondu ve bir daha görüntü alamadım. Görünürde her şey çalışsa da görüntü yok. Sorunun işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Her parçayı denedim ama Ryzen işlemci bulamadım. Alacağım ama iadelerin yatmasını bekliyorum vs.

Ryzen 3000 ve 5000 işlemcilerde donma yaşayan fazla insan var. Muhtemelen AMD stabil olmayan işlemcileri piyasaya sürüyor.

Ayrıca ben bu işlemciyi (5600X) GTX 1660 ile sıkıntısız kullanıyordum ama 6700XT aldıktan sonra senin gibi sistemin donup kalması olayı başladı. Bunu da GTX 1660'ın işlemcinin tamamını kullanamamasına bağlıyorum, bilmiyorum.

Crashlerin hepsini yük altında yedim. RDR2, AC Odyssey, PUBG (özellikle). Sea of Thieves'de de yiyordum ama grafik ayarlarını düşürünce düzeldi. GTAV de yine aynı şekilde. 150 saat BF1 tertemiz oynadım ancak dediğim süreçte onda da crash yedim. Ancak bu bahsettiğim donma durumunu bir iki kez yük altında olmadan yaşadım. Mesela birin de PC Power tuşuna bastım mutfağa gittim geldim masaüstü açık ancak imleç hareket etmiyor, hiçbir şey çalışmıyordu. Oyunda da olmaya başladı. İşin garibi artık hiç crash yemiyorum.

Başka bir CPU vs denemek için imkanım yok maalesef.

PC donup ben kapattıktan sonra tekrar açmaya çalışırken ekran kartı vs. hiçbir şeyden ışık gelmeden çalıştığı için mobo ya da PSU kaynaklı gibi geliyor bana. Yani ya mobo devresi tamamlanmıyor ya da başka bir şey bilmiyorum. Çok da anlamıyorum açıkçası.

Acaba 6700XT kullanılırken darboğaz yaşayıp işlemciye daha çok yük bindiği için 1660'a göre sorun yaşamış olabilir misiniz?

Crashlerin hepsini yük altında yedim. RDR2, AC Odyssey, PUBG (özellikle). Sea of Thieves'de de yiyordum ama grafik ayarlarını düşürünce düzeldi. GTAV de yine aynı şekilde. 150 saat BF1 tertemiz oynadım ancak dediğim süreçte onda da crash yedim. Ancak bu bahsettiğim donma durumunu bir iki kez yük altında olmadan yaşadım. Mesela birin de PC Power tuşuna bastım mutfağa gittim geldim masaüstü açık ancak imleç hareket etmiyor, hiçbir şey çalışmıyordu. Oyunda da olmaya başladı. İşin garibi artık hiç crash yemiyorum.

Başka bir CPU vs denemek için imkanım yok maalesef.

PC donup ben kapattıktan sonra tekrar açmaya çalışırken ekran kartı vs. hiçbir şeyden ışık gelmeden çalıştığı için mobo ya da PSU kaynaklı gibi geliyor bana. Yani ya mobo devresi tamamlanmıyor ya da başka bir şey bilmiyorum. Çok da anlamıyorum açıkçası.

Acaba 6700XT kullanılırken darboğaz yaşayıp işlemciye daha çok yük bindiği için 1660'a göre sorun yaşamış olabilir misiniz?
Sizin durumunuzda PSU daha olası ihtimal bence.

Dediğim gibi, ben de 6700XT'nin işlemciyi daha çok kullanmasına bağladım. Ama darboğaz yapmıyor diye hatırlıyorum, sürekli oyunda kontrol etmedim.

Geri
Yukarı