R5 5600X voltaj ve frekans sabitleme

Axolotly

Femtopat
AMD Ryzen 5 5600X işlemcim ve ASUS TUF B550-PLUS (Wi-Fi) anakartım var. İşlemcimi 4.6 GHz'ye sabitlemek istiyorum. Bir de voltaj ayarlarını sabitlemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Bu işlemleri yaptıktan sonra deneyerek voltajı bulacaksınız. Ben 1.3V vererek başlamanızı öneririm. Şanslıysanız bu voltaj ayarıyla çalışır. Yetersiz gelirse yükselterek devam edin.
Yetersiz geldiğini nasıl anlicam birde manual tıklayıp yazıcam dimi 1.3 diye
Bu işlemleri yaptıktan sonra deneyerek voltajı bulacaksınız. Ben 1.3V vererek başlamanızı öneririm. Şanslıysanız bu voltaj ayarıyla çalışır. Yetersiz gelirse yükselterek devam edin.
Cpu core ratio yazıyo oraya 46 mı yazıcam 4.6 ghz için

Yetersiz geldiğini nasıl anlicam birde manual tıklayıp yazıcam dimi 1.3 diye

Cpu core ratio yazıyo oraya 46 mı yazıcam 4.6 ghz için
Yetersiz geldiğinde mavi ekran verir bilgisayarınız. Diğer kısımlara çok hakim değilim başka birinin cevaplaması daha doğru olur.

Abi otomatik ayarda 3.7 GHz çalışıyor 1.3V ile

Hayır otomatik ayar değil bu, sen ayarlar ile oynamışsın. BIOS resetle. 3.7 GHz olması için CPB kapatman lazım, fakat CPB kapalıyken 1.3v çekmez 1v gibi bir değer ile çalışır, bu işte bir yanlışlık var.

İşlemcini fabrika ayarlarına çevir, boşta 3.7 ve aşağısı yükte 4.65 GHz çalışması lazım.

Hayır otomatik ayar değil bu, sen ayarlar ile oynamışsın. BIOS resetle. 3.7 GHz olması için CPB kapatman lazım, fakat CPB kapalıyken 1.3v çekmez 1v gibi bir değer ile çalışır, bu işte bir yanlışlık var.

İşlemcini fabrika ayarlarına çevir, boşta 3.7 ve aşağısı yükte 4.65 GHz çalışması lazım.
Abi bios default yaptım da böyle oldu oynamadım ayarlarla
Otomatik ayar olsa 3.7-4.6 GHz gidip gelir duruma göre. Voltajda oynak olur.
Evet abi voltaj oynak ama ortalama 1.3V

Bios nasıl resetlicem ve işlemciyi nasıl fabrika ayarına çeviricem abi

Geri
Yukarı