R5 5600X vs i5 12400F

İleride DDR5'e geçmek istediğinde Ryzen 5. nesil alırsan eğer anakart, CPU ve RAM masrafın olur. 12. nesil Intel tercih edersen anakart ve RAM masrafın olur. Ben 4 sene kullanıp sonra yeni PC alırım diyorsan şu an 5. nesil Ryzen al anakart vb. parçalar biraz daha ucuza getirebilirsin.

12400F sistem olanı al. İleride 13.nesil işlemcilere yükseltme imkanın olur. AM4’de zaten son seri işlemci kullanıyor oluyorsunuz 5600X’li sistemi alınca. Yükseltmek için anakart değişmeniz gerekir ileride.
İleride DDR5'e geçmek istediğinde Ryzen 5. nesil alırsan eğer anakart, CPU ve RAM masrafın olur. 12. nesil Intel tercih edersen anakart ve RAM masrafın olur. Ben 4 sene kullanıp sonra yeni PC alırım diyorsan şu an 5. nesil Ryzen al anakart vb. parçalar biraz daha ucuza getirebilirsin.
Hocam aynen şu an yılbaşından önce ucuza bir bilgisayar almak istiyorum. Çok sık bilgisayarımı değiştiren biri değilim bu yüzden bana yeteceğini düşünüyorum. Tekrara düşmek istemem fakat beni 4 5 yıl rahat götürüp emekliliğe ayıracağım bir bilgisayar peşindeyim.
Hocam öncelikle AMD işlemciler çok ısınıyor diye bir şey yok işlemciyi R5 5600 soğutmayı kule tipi SE 224XT yapabilirsin anakart ta da daha kaliteli bir şey alırsın.
5600X'e gerek yok onun yerine düz 5600 tercih edilir ama başlığa bakarak ben 12400F alırdım. 2. sistemi tercih edin o zaman.
Hocam R5 5600 ve R5 5600X Arasında internette çok test videosu izledim, diğer sistem özellikleri aynı işlemciler farklı olunca oyunlarda ultra ayarlarda ortalama 20 fps civarında fark oluyor. Bu değeri kaybetmek istemiyorum. Aralarında çok bir fiyat farkı da yok o yüzden 5600x düşündüm. Soğutucu öneriniz 5600x için de yeterli midir sizce ?
Hocam şimdi ısrarcıyım NVIDIA'da diyorsun bu sisteme 19-20K civarında vereceksin diye düşünüyorum ki parçalar da kaliteli değil. Kasa, PSU ne durumda onlar da kesin Gamepower, Frisby benzeri markalardır. 10 kat daha kaliteli parçalardan oluşan ve daha performanslı RX 6800'lü sistem var 18-19K'ya. Amacım oyun diyorsun o zaman hiçbir anlamı yok 3000 serisi almanın zaten DLSS tarafında artık bir sonraki teknolojinin hiçbirini desteklemeyecek her zaman yenisini sattırmaya çalışıyor NVIDIA. Ben de istiyorum gerçekten NVIDIA F/P kart çıkarsın ama RTX 3050 gibi bir kart bile 3060 ile eşdeğer olan RX 6600'dan daha pahalı. Aradaki farkı anlatmak için söylüyorum belliki birileri size AMD alma garantisi bittikten sonra kesin bozuluyor türünde saçma sapan cümleler kurmuştur. ( Gerçekten böyle cümleler kuranlar var başka forumlarda )
AMD karşıtlığım yok aslında ama dediğiniz gibi bir önyargım var. Dediğiniz gibi sistem 19K civarında eğer sizin öneriniz olan bir kombinasyon varsa toplu bir biçimde (0'dan tüm kasa dahil) bakmak isterim.
İki ürün arasında pek fark yok. Benim anlamadığım ramler neden 3000? 3200 Mhz yok muymuş?
Sistemlerin linkini paylaşsana, fiyatlarına bakalım.
Gamegaraj sitesinde hazır sistemlerde AHORA yazan bir kasayı özelleştirdim RAM olarak seçenek çok fazlaydı. Pek bilgim olmadığı için kurcalamak istemedim.

Kusura bakmayın forumda yeniyim tek tek cevap verip mesaj kalabalığı yapmak istemedim topluca cevap veriyorum.Önerileriniz için çokça teşekkür ederim. Yanlış bir şey yaptıysam kusura bakmayın uyarırsanız sevinirim :) .

Mesajınıza katılıyorum fakat burada yanılıyorsunuz. Aralarında bariz farklar var.

Bende 6600, arkadaşımda ise 3060 var tüm oyunlarda neredeyse aynı FPS değerlerini alıyoruz NVIDIA tabanlı oyunlarda 3060, AMD tabanlı oyunlarda ise 6600 daha fazla veren oyunlar var tabi ki de ama %95 aynı kartlar. YouTube videoları falan da bunu gösteriyor zaten.3050'nin fiyatı 6600'den daha fazla ama performans olarak çok fark var diyorum ben. Ama 6600 ile 3060 aynı kartlar bana göre ama fiyat performans olarak net bir şekilde 6600 önde.

Hocam aynen şu an yılbaşından önce ucuza bir bilgisayar almak istiyorum. Çok sık bilgisayarımı değiştiren biri değilim bu yüzden bana yeteceğini düşünüyorum. Tekrara düşmek istemem fakat beni 4 5 yıl rahat götürüp emekliliğe ayıracağım bir bilgisayar peşindeyim.

Hocam R5 5600 ve R5 5600X Arasında internette çok test videosu izledim, diğer sistem özellikleri aynı işlemciler farklı olunca oyunlarda ultra ayarlarda ortalama 20 fps civarında fark oluyor. Bu değeri kaybetmek istemiyorum. Aralarında çok bir fiyat farkı da yok o yüzden 5600x düşündüm. Soğutucu öneriniz 5600x için de yeterli midir sizce ?

AMD karşıtlığım yok aslında ama dediğiniz gibi bir önyargım var. Dediğiniz gibi sistem 19K civarında eğer sizin öneriniz olan bir kombinasyon varsa toplu bir biçimde (0'dan tüm kasa dahil) bakmak isterim.

Gamegaraj sitesinde hazır sistemlerde AHORA yazan bir kasayı özelleştirdim RAM olarak seçenek çok fazlaydı. Pek bilgim olmadığı için kurcalamak istemedim.

Kusura bakmayın forumda yeniyim tek tek cevap verip mesaj kalabalığı yapmak istemedim topluca cevap veriyorum.Önerileriniz için çokça teşekkür ederim. Yanlış bir şey yaptıysam kusura bakmayın uyarırsanız sevinirim :) .

Bence alacağın sisteme göre her bakımdan çok çok daha iyi bunlar.

Son düzenleme:
Hocam şimdi ısrarcıyım NVIDIA'da diyorsun bu sisteme 19-20k civarında vereceksin diye düşünüyorum ki parçalar da kaliteli değil. Kasa, PSU ne durumda onlar da kesin Gamepower, Frisby benzeri markalardır. 10 kat daha kaliteli parçalardan oluşan ve daha performanslı RX 6800'lü sistem var 18-19K'ya. Amacım oyun diyorsun o zaman hiçbir anlamı yok 3000 serisi almanın zaten DLSS tarafında artık bir sonraki teknolojinin hiçbirini desteklemeyecek her zaman yenisini sattırmaya çalışıyor NVIDIA. Ben de istiyorum gerçekten NVIDIA F/P kart çıkarsın ama RTX 3050 gibi bir kart bile 3060 ile eş değer olan RX 6600'dan daha pahalı. Aradaki farkı anlatmak için söylüyorum belli ki birileri size AMD alma garantisi bittikten sonra kesin bozuluyor türünde saçma sapan cümleler kurmuştur. ( gerçekten böyle cümleler kuranlar var başka forumlarda )

Ben RX6600 alalı 1 ay olmadı sürekli hatalar alıyorum WattMan dahil çok kişiye de AMD öneriyordum oysa.

Ben RX6600 alalı 1 ay olmadı sürekli hatalar alıyorum WattMan dahil çok kişiye de AMD öneriyordum oysa.

Hocam overclock yapmazsan, doğru sürücüyü kurarsan yani kısaca bilinçli olursan hata almazsın. Bak benim 5. gün PC açık ve sürekli oyunda Knight Online oynayıp alttan Fifa 23 veya NBA 2K23 oynuyorum. Wattman dediğimiz hata sadece kartla ilgili hata değil PC'nin herhangi bir parçası da sebep olabilir o yüzden sorun oluşmaması için zaten Wattman ayarları sıfırlıyor. Bu bir hata veya eksik bir şeyden kaynaklı bir sorun değil.

Hocam şöyle bir video buldum 5600X vs 12400F Karşılaştırma. Videodakilere dayanarak izlediğim, araştırdığım, sizin değerli yorumlarınızla beraber nvidia ekran kartı ve intel işlemciye yakın hissediyorum kendimi ve şöyle bir bilgisayar düşündüm. Sizce bu bilgisayar nasıldır eksiği var mı (f/p olarak) varsa nedir ?

1670235747689.png

Ürün Linki

Hocam şöyle bir video buldum 5600X vs 12400F Karşılaştırma. Videodakilere dayanarak izlediğim, araştırdığım, sizin değerli yorumlarınızla beraber NVIDIA ekran kartı ve Intel işlemciye yakın hissediyorum kendimi ve şöyle bir bilgisayar düşündüm. Sizce bu bilgisayar nasıldır eksiği var mı (f/p olarak) varsa nedir?

Eki Görüntüle 1593877

Ürün Linki

Bütçeyi zorlayabilirsen anakartı B660 yap.
Bir de o kasanın PSU'su kaliteli mi? O kasa da FPS vb. gibi OEM PSU vardır umarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı