R5 5600X vs. R5 2600

Siz olsanız ne yapardınız?

• Oy verenlerin toplamı
    38

Keenact

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle sistemimde Ryzen 5 2600 işlemciye sahibim ve arkadaşlarım bana doğum günü hediyesi olarak sıvı soğutma aldılar. Sorum şu: Normalde bu sıvı soğutmayı takacaktım fakat şu an aktif olarak oynadığım neredeyse her oyunda 144 FPS üzerini görüyorum ve oyunları düşük ayarda oynuyorum fakat bazı oyunlarda FPS'im kritik yerlerde 144'ün aşağısına düşüyor 110-90 civarlarına. Aklımda şu düşünce var: Anakartım MSI B450M GAMING Plus, daha Ryzen yeni nesil için destek gelmedi ve aklımda bu düşüşler için kendi işlemcimi satıp yerine Ryzen 5 5600X alma fikri geldi ama 1-2 oyun için bu parayı harcamaya değer mi? Veya işlemcimi OC'larsam bu FPS düşüşünü düzeltebilir miyim? Ektradan bu işlemciyi koronavirüs zamanı nasıl satacağım bunlar hep soru işareti. Fikrinizi bekliyorum.

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle sistemimde Ryzen 5 2600 işlemciye sahibim ve arkadaşlarım bana doğum günü hediyesi olarak sıvı soğutma aldılar. Sorum şu: Normalde bu sıvı soğutmayı takacaktım fakat şu an aktif olarak oynadığım neredeyse her oyunda 144 FPS üzerini görüyorum ve oyunları düşük ayarda oynuyorum fakat bazı oyunlarda FPS'im kritik yerlerde 144'ün aşağısına düşüyor 110-90 civarlarına. Aklımda şu düşünce var: Anakartım MSI B450M GAMING Plus, daha Ryzen yeni nesil için destek gelmedi ve aklımda bu düşüşler için kendi işlemcimi satıp yerine Ryzen 5 5600X alma fikri geldi ama 1-2 oyun için bu parayı harcamaya değer mi? Veya işlemcimi OC'larsam bu FPS düşüşünü düzeltebilir miyim? Ektradan bu işlemciyi koronavirüs zamanı nasıl satacağım bunlar hep soru işareti. Fikrinizi bekliyorum.
R5 2600 iyi bir işlemci, uzun süre işinizi görücektir.

Yeni almaya gerek yok ayrıca 144 FPS altına düşseniz ne olur ki, nasıl bir takıntı bu anlamadım insan gözü fark etmiyor bile aradaki farkı. İllaki 144 FPS alıyım diyorsanız biraz OC yaparsınız işinizi görür.

Sıvı soğutmayı takarsan söküp yeni işlemciye takamayacak mısın? Tak buna kullan ne kadar soğutursan o kadar iyi :D. Yeni alınca bundan söker ona takarsın.

Su an almana gerek yok, biriktirmeye basla ileride islemcini satip R7 5800X alirsin, o zamana kadar farkli islemciler de cikar duruma gore degistirirsin.

Ryzen 5 5600X, oyun için tepe noktasında bir işlemci. Şununla, bununla yarıştırmaya gerek bile yok. Ryzen 5 2600'ün ise bir sınırı var ancak çözünürlük arttığı sürece çoğu ekran kartını besleyebiliyor. (Güncel Nvidia ve AMD kartlarını bir tarafa bırakıyorum.) Eğer AM4 soketini uzun süre kullanırım ve FPS takıntım var diyorsanız, R5 5600X alın. Bütçe konusuna zaten girmiyorum.

Geri
Yukarı