R5 5600X yükte 87 dereceye kadar çıkıyor

5600X te stok fan gitmiyor hocam. Ben de vardı 70 derece açılışı vardır. Normal seyir 75'lerde oyunlarda ise 80-85 dereceyi görüyordu. Sağlıklı kullanım istiyorsan bir tane sıvı soğutucu takman iyi olur. Çok şahşahalı bir soğutucu almadım. Cooler Master 120 ML Liquid benim işimi görüyor senin de görecektir. Arkadaşlar daha kaliteli öneri yapabilir belki de. Açılışta 45-50 gibi. Oyunlarda ise 60 dereceyi geçmiyor. Gün gün takip etmedim kabaca söylüyorum.

Benim de öncelikli tercihim sıvı soğutmaydı fakat tavsiyeler beni bu duruma getirdi. 120 yeterli olacak mıdır?

Benim de öncelikli tercihim sıvı soğutmaydı fakat tavsiyeler beni bu duruma getirdi. 120 yeterli olacak mıdır?

Yeterli olur. Normal de ben kule tipi bir soğutucu düşünüyordum. Aralarında uçurum fark olmadığı için sıvı soğutucu aldım. Tamamen ekonomik boyutun birbirine yakın olması. Hız aşırtma düşünmüyorsan kule tipi bakabilirsin. Hız aşırtma yaparım diyorsan 120'den daha yukarısına bak. Sadece ben oyun oynarım diyenlerdenim. Bence 120 ML sıvı soğtucu yeterli olur.

Hocam affınıza sığınarak, %57 yük altında 87 dereceye çıkıyorsa sen o soğutucuyu gereğince takamamış olabilirsin. Kutusu ile gelen soğutucu ile bile yarı yükte o kadar ısınmaz o işlemci. Aldığın soğutucu pek dişe dokunur bişey değil ama sen render almayacaksan, oyunlarda seni idare edecek seviyede.

Üretim hızı 3700 MHz ancak Turbo açılmış hızı 4400-4600 MHz olsa gerek. BIOS'a girip fotoğraf yollarsanız daha kolay anlaşılır.

Üretim hızı 3700 MHz ancak Turbo açılmış hızı 4400-4600 MHz olsa gerek. BIOS'a girip fotoğraf yollarsanız daha kolay anlaşılır.

BIOS ayarlarında 3700MHz çektim sanırım şu an daha düzeldi durum.

1656887901276.png

BIOS ayarlarında 3700MHz çektim sanırım şu an daha düzeldi durum.

Eki Görüntüle 1440286

Fan ayarı en üst düzeyde değil mi? Eğer öyleyse, gayet iyi. Overclock yapmak isterseniz artık sıvı soğutmalara geçersiniz veyahut bütçe yetmezse kule tipi soğutucular yine yeterli olur.

Geri
Yukarı