R7 240 sistemde oyunlarda FPS düşmesi

Gustavo Fring

Hectopat
Yer
İstanbul/Başakşehir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
System : MSI PULSE GL66 11UEK-048TR Notebook
Mouse : Corsair Katar Pro (CH-930C011-EU)
Headset : Gamenote H2002D
Second Screen: Philips 203V
Meslek
Öğrenci
Uzun bir üşengeçliğin ardından bu konuyu yazıyorum. Başlıkta göründüğü gibi çoğu oyunda FPS sorunu yaşamaya başladım. Artık bazı oyunları oynayamamaya başladım. Örnek olarak ETS 2. ETS 2'de orta ayarlar 1440 X 900 100 FPS civarı alırken artık çözünürlüğü 1024'e alıp tüm ayarları düşürsem bile 50 FPS üstüne çıkamıyorum.

ETS 2'den sonra CS:GO'ya gelirsek; 1920 X 1080 orta ayarlarda 100 FPS civarı alırken artık anca düşük ayarda 1920 X 1080 çözünürlükte 100 FPS alıyorum. (Bir duman ya da molotofa baktığımda FPS 30 civarına kadar düşüyor.) Yani gözle görülür bir şekilde FPS kaybı yaşıyorum.

Ama GTA V ve Cities Skylines'a gelirsek; diğer oyunlarda FPS kaybı yaşarken bu iki oyunda ilginçtir ki yaşamıyorum. Eğer "Kardeşim zaten R7 240 güçlü bir ekran kartı değil ki." derseniz, cevabım "Evet, haklısınız." olur. Fakat ben bu kartla BF1 orta ayarlarda 1280 X 720 çok rahat bir şekilde oynuyordum. Tabi bu birkaç ay önceydi. Eminim ki şimdi BF1 oynayama kalksam, aynı ETS 2'de olduğu gibi oynayamayacağım. Şimdi gelelim bu FPS sorununu çözmeye çalışmak için yaptığım şeylere:

1- Belki kullandığım Hi-Level 120 GB SSD'de sorun vardır dedim. Değiştirdim, Patriot Burst 240 GB SSD aldım. Değişen bir şey yok.
2- Yine belki sıcaklık problem oluyordur diye düşündüm ama sıcaklık değerleri normaldi. Normal derken ben bu kartı 2019 yazında aldım. O süreden beri genelde 75 derecede oluyordu. Yine de komple kasayı temizledim. Değişen bir şey yok.
3- Dedim belki işlemci de sıkıntı vardır. Tabi ki de yoktu. Ama yine de ASUS'un AI Suite 3 programı ile işlemcinin gücünü arttırdım. Değişen bir şey yok (bunu ilk defa son 2,3 ayda yaptım).
4- Herhalde Windows'un bir ara sorunlu olan (hala sorunlu mudur acaba) KB5001330 güncellemesinden kaynaklanıyordur dedim. Güncellemeyi sildim. Ondan kaynaklanmadığını görünce tekrar yükledim.
5- bilgisayara virüs bulaşmıştır diye düşündüm. Sık sık bilgisayarı Windows Defender (tavsiye edeceğiniz ücretsiz bir [korsan değil tabi ki] virüs tarama uygulaması varsa sevinirim) ile tarıyorum. Herhangi bir virüs gözükmüyor.
6- BIOS ayarlarında da bir sıkıntı yok.
7- Kesin ekran kartının sürücüsü sorunludur dedim. En güncel sürümü kullanıyordum. Kullandığım güncel sürümü DDU yardımı ile sildim. Eski bir sürücü kurdum. Değişen bir şey yok. Tekrar güncel sürümü yükledim.
8- yanlış hatırlamıyorsam ben bu sorunu ilk olarak 2-3 ay önce format attıktan sonra yaşadım. Herhalde formattan sonra yanlış bir şey yüklemişimdir diye düşündüm. Tekrar format attım. Değişen bir şey yok.

Şimdi gelelim asıl konuya. Ben bu sorunu nasıl çözerim? Hadi belki ömrü bitmiştir diyelim, GTA V ve Cities Skylines'da herhangi bir sıkıntı yok. Ömrü bitmiş olsaydı herhalde bu oyunlarda da sorun yaşardım diye düşünüyorum. "Kardeşim ne çok kastın be? Git yeni bir ekran kartı al." derseniz, demeyin. Gerçekten de demeyin yani. Ben keyfimden mi stres yapıyorum? Tabi ki hayır. 23 Kasım 2020 tarihinde 549 TL ile favori listeme eklediğim MSI RX 550 2 GB GDDR5 ekran kartı şu anda 1399 TL semalarında. Durumum olsaydı en azından gidip bu kartı alırdım. Ama ne yazık ki yok. Neyse. Bu sorunu çözmeye yarayacak bir şey biliyorsanız lütfen paylaşınız.

Not: Ekran kartını aldığımdan beri OC ile kullanıyorum. Artık son aylarda yaptığım OC hiçbir işe yaramıyor. Sanki OC yapmadan kullanıyorum.
Bir fikri olan yok mu?
Uzun bir üşengeçliğin ardından bu konuyu yazıyorum. Başlıkta göründüğü gibi çoğu oyunda FPS sorunu yaşamaya başladım. Artık bazı oyunları oynayamamaya başladım. Örnek olarak ETS 2. ETS 2'de orta ayarlar 1440 X 900 100 FPS civarı alırken artık çözünürlüğü 1024'e alıp tüm ayarları düşürsem bile 50 FPS üstüne çıkamıyorum.

ETS 2'den sonra CS:GO'ya gelirsek; 1920 X 1080 orta ayarlarda 100 FPS civarı alırken artık anca düşük ayarda 1920 X 1080 çözünürlükte 100 FPS alıyorum. (bir duman ya da molotofa baktığımda FPS 30 civarına kadar düşüyor.) Yani gözle görülür bir şekilde FPS kaybı yaşıyorum.

Ama GTA V ve Cities Skylines'a gelirsek; diğer oyunlarda FPS kaybı yaşarken bu iki oyunda ilginçtir ki yaşamıyorum. Eğer "kardeşim zaten R7 240 güçlü bir ekran kartı değil ki." derseniz, cevabım "evet, haklısınız." olur. Fakat ben bu kartla BF1 orta ayarlarda 1280 X 720 çok rahat bir şekilde oynuyordum. Tabi bu birkaç ay önceydi. Eminim ki şimdi BF1 oynayama kalksam, aynı ETS 2'de olduğu gibi oynayamayacağım. Şimdi gelelim bu FPS sorununu çözmeye çalışmak için yaptığım şeylere:

1- belki kullandığım Hi-Level 120 GB SSD'de sorun vardır dedim. Değiştirdim, Patriot Burst 240 GB SSD aldım. Değişen bir şey yok.
2- yine belki sıcaklık problem oluyordur diye düşündüm ama sıcaklık değerleri normaldi. Normal derken ben bu kartı 2019 yazında aldım. O süreden beri genelde 75 derecede oluyordu. Yine de komple kasayı temizledim. Değişen bir şey yok.
3- dedim belki işlemci de sıkıntı vardır. Tabi ki de yoktu. Ama yine de ASUS'un AI Suite 3 programı ile işlemcinin gücünü arttırdım. Değişen bir şey yok (bunu ilk defa son 2,3 ayda yaptım).
4- herhalde Windows'un bir ara sorunlu olan (hala sorunlu mudur acaba) KB5001330 güncellemesinden kaynaklanıyordur dedim. Güncellemeyi sildim. Ondan kaynaklanmadığını görünce tekrar yükledim.
5- bilgisayara virüs bulaşmıştır diye düşündüm. Sık sık bilgisayarı Windows Defender (tavsiye edeceğiniz ücretsiz bir [korsan değil tabi ki] virüs tarama uygulaması varsa sevinirim) ile tarıyorum. Herhangi bir virüs gözükmüyor.
6- BIOS ayarlarında da bir sıkıntı yok.
7- kesin ekran kartının sürücüsü sorunludur dedim. En güncel sürümü kullanıyordum. Kullandığım güncel sürümü DDU yardımı ile sildim. Eski bir sürücü kurdum. Değişen bir şey yok. Tekrar güncel sürümü yükledim.
8- yanlış hatırlamıyorsam ben bu sorunu ilk olarak 2-3 ay önce format attıktan sonra yaşadım. Herhalde formattan sonra yanlış bir şey yüklemişimdir diye düşündüm. Tekrar format attım. Değişen bir şey yok.

Şimdi gelelim asıl konuya. Ben bu sorunu nasıl çözerim? Hadi belki ömrü bitmiştir diyelim, GTA V ve Cities Skylines'da herhangi bir sıkıntı yok. Ömrü bitmiş olsaydı herhalde bu oyunlarda da sorun yaşardım diye düşünüyorum. "kardeşim ne çok kastın be? Git yeni bir ekran kartı al." derseniz, demeyin. Gerçekten de demeyin yani. Ben keyfimden mi stres yapıyorum? Tabi ki hayır. 23 Kasım 2020 tarihinde 549 TL ile favori listeme eklediğim MSI RX 550 2 GB GDDR5 ekran kartı şu anda 1399 TL semalarında. Durumum olsaydı en azından gidip bu kartı alırdım. Ama ne yazık ki yok. Neyse. Bu sorunu çözmeye yarayacak bir şey biliyorsanız lütfen paylaşınız.

Not: Ekran kartını aldığımdan beri OC ile kullanıyorum. Artık son aylarda yaptığım OC hiçbir işe yaramıyor. Sanki OC yapmadan kullanıyorum.
Bir fikri olan yok mu?

Teşhis koyacak mu?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı