R7 265 FurMark testinde 87 derece

Gwynbleidd 00

Hectopat
Yer
Mère-Lachaiselongue Cemetery
Daha fazla  
İyi akşamlar herkese öncelikle. Sorum FurMark testi sıcaklık değerleri ile ilgili olacak. Ekran kartım R7 265 Sapphire Dual X. 2 yıldır kullanıyorum ve 2. el almıştım. Dün kasa içi toz temizliği yaptım. Sonrasında teste sokmayı düşündüm ve testte 8x MSAA tam ekran şeklinde 10 dakikalık teste tabii tuttum kartı. 10 dakikanın sonundan %96 fan hızı ile en fazla 87 dereceyi gördü kart. 2020 Aralık ayında da aynı teste aynı ayarlar ile sokup en fazla 80 dereceyi görmüştü. Tabii kartı kullandıkça böyle durumlar olacaktır, bir de havalar malum. Sizce normal mi? Bir de ekran kartını alalı 2 sene olduğundan acaba termal macuna ihtiyaç duyar mı? Ben işlemcilere macun uygulanıyor diye biliyordum ama değil galiba. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

Not: RE 7, W3 gibi oyunlarda en fazla 81 dereceyi gördüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siz alalı 2 yıl olmuş fakat ikinci el almışsınız. Dual fanlı bir modele göre sıcaklıklar fazla. Termal macun değişimi yapmanızı öneriyorum.

Termal macun değişmesi gerekli. Termal macun, ısınan devrelerin bazılarına (işlemci, grafik işlemcisi, ısınan ara birimler) konulur.

Kasanızın yan kapağı açıkken testi tekrarlamanızı tavsiye ederim.

Daha önce hiç ekran kartına macun değişimi yapmadım hatta dediğim gibi bilmiyordum bile. Yaptırırsam gidip bir bilgisayarcıya yaptırırım büyük ihtimalle. O yüzden de korkmuyor değilim. Çok sorunu olan gördüm macun yenilemesi yapıp sıcaklıkların daha da arttığına yönelik.
Kasanızın yan kapağı açıkken testi tekrarlamanızı tavsiye ederim.

İşin üzücü kısmı yan kapağında açık olması. O halde 87 derece. Kasa bayağı eski içinde ekstra 1 fan var. Dün toz temizliğinden sonra çok ses yaptığından çıkarayım dedim. W3 de bazı yerlerde 87 dereceyi gördü anlık. Sonra bir de test yapmaya karar verdiğimde %100 fan hızı ile 2 dakikada 88 derece oldu.

Daha önce hiç ekran kartına macun değişimi yapmadım hatta dediğim gibi bilmiyordum bile. Yaptırırsam gidip bir bilgisayarcıya yaptırırım büyük ihtimalle. O yüzden de korkmuyor değilim. Çok sorunu olan gördüm macun yenilemesi yapıp sıcaklıkların daha da arttığına yönelik.

İşin üzücü kısmı yan kapağında açık olması. O halde 87 derece. Kasa bayağı eski içinde ekstra 1 fan var. Dün toz temizliğinden sonra çok ses yaptığından çıkarayım dedim. W3 de bazı yerlerde 87 dereceyi gördü anlık. Sonra bir de test yapmaya karar verdiğimde %100 fan hızı ile 2 dakikada 88 derece oldu.

Şimdilik çok zorlamayın ekran kartının hasar oluşumunu hızlandırırsın. Macun değişimi çok yüksek oranda düşürür sıcaklığı en kısa zamanda halledin. Kasada az fan olması da artışta bir etken. Fan arkada mı önde mi?

200W kullanan HD 6950 tek fan ile kasa kapağı açık 83'ü geçmiyor. Kartın macununu yenileyin.

83'ü geçmiyor derken FurMark testinde mi? Yoksa oyunlarda mı? Daha dün kasayı biraz daha iyi konumlandırdım testte sıcaklık bu sefer 10 dakikada 85 dereceyi gördü. Oyunlarda 81'i geçmedi.
Şimdilik çok zorlamayın ekran kartının hasar oluşumunu hızlandırırsın. Macun değişimi çok yüksek oranda düşürür sıcaklığı en kısa zamanda halledin. Kasada az fan olması da artışta bir etken. Fan arkada mı önde mi?

Fan arkada hocam. Aslında sanki kasanın altında da bir fan yeri var galiba ama anakartım eski olduğundan (ASUS P5KPL AM SE) bir fan slotu yok galiba.

Yeni konular

Geri
Yukarı