R7 265 sistem otomatik onarım ekranına atıyor

KaanBey35

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi bayramlar Technopat ailesi, benim sorunum 2015 yilinda toplamis oldugum o zamanin orta halli sistemiyle alakali. Bizim yasli kurt bu zamana kadar beni yolda birakmamisti, tabii oynadigim oyunlarla da alakali. Onu zorlayacak oyunlar hiç oynamadim, her indirecegim oyunu "Can u run it?"ten bakiyordum.
Neyse, gecenlerde Valorant'i indirdim, oynadim bir hafta boyunca gunde ortalama 7 saat. Tabii fark ettigim en buyuk sorun islemcimin fazla isinmasi ve ekran kartimin da isinmasi oldu.
Neyse, yine bir gün oyuna girdim fakat bir anda monitörümde 404 not found gibi bir hata aldim. Her yerde renk kaymasi vardi, tum renkler birbirine girmis halde. Kesinlikle Alt+Tab bile atamadim. Kapattim direkt PC'yi. Sonra acmaya calistigimda sirasiyla sunlar ortaya cikti;

IMG_20210513_171246.jpg

IMG_20210513_171253.jpg

Daha sonra yeniden baslat dedigimde ise;

IMG_20210513_171324.jpg

IMG_20210513_171352.jpg

Böyle siyah ekranda kalıyor 😞
Sistem özelliklerim;
Vengeance 4 GB RAM X 2
AMD'nin eski serisinden FX 8300
Ekran karti; ASUS R7 265 2 GB 256Bit GDDR 5
Anakarti hatirlamiyorum ama zaten eski seriye uygun bir anakart iste
Power 600W 80+ Xigmatek olmasi gerekiyor.

Simdi diyebilirsiniz sistem eski degistir falan diye fakat benim oynadigim oyunlar cok yeni nesil falan değildi. Ben hala Knight Online, Metin2, CS:GO, LoL, Hearthstone, GTA V, Forest, GTA SA-MP, Stranded Deep vb. gibi cok sistem istemeyen oyunlardan keyif almaktayim.

Simdi kenarda biraz param var fakat universite ogrencisiyim, onu buraya harcamam akil kari degil. Sorunu minimum masrafla nasıl cozebilirim ya da en azindan sizin dusunceleriniz neler? Ekran karti mi yanmis, işlemci mi patlamis, RAM'ler mi arizalanmis? Ve ekran kartindaysa sorun nasıl gecer? VRAM'lerden birinde mi sorun, hepsinde mi? Duzeltilmez mi? Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle iyi bayramlar Technopat ailesi, benim sorunum 2015 yilinda toplamis oldugum o zamanin orta halli sistemiyle alakali. Bizim yasli kurt bu zamana kadar beni yolda birakmamisti, tabii oynadigim oyunlarla da alakali. Onu zorlayacak oyunlar hiç oynamadim, her indirecegim oyunu "Can u run it?"ten bakiyordum.
Neyse, gecenlerde Valorant'i indirdim, oynadim bir hafta boyunca gunde ortalama 7 saat. Tabii fark ettigim en buyuk sorun islemcimin fazla isinmasi ve ekran kartimin da isinmasi oldu.
Neyse, yine bir gün oyuna girdim fakat bir anda monitörümde 404 not found gibi bir hata aldim. Her yerde renk kaymasi vardi, tum renkler birbirine girmis halde. Kesinlikle Alt+Tab bile atamadim. Kapattim direkt PC'yi. Sonra acmaya calistigimda sirasiyla sunlar ortaya cikti;

Eki Görüntüle 1021772

Eki Görüntüle 1021776

Daha sonra yeniden baslat dedigimde ise;

Eki Görüntüle 1021778

Eki Görüntüle 1021784

Böyle siyah ekranda kalıyor 😞
Sistem özelliklerim;
Vengeance 4 GB RAM X 2
AMD'nin eski serisinden FX 8300
Ekran karti; ASUS R7 265 2 GB 256Bit GDDR 5
Anakarti hatirlamiyorum ama zaten eski seriye uygun bir anakart iste
Power 600W 80+ Xigmatek olmasi gerekiyor.

Simdi diyebilirsiniz sistem eski degistir falan diye fakat benim oynadigim oyunlar cok yeni nesil falan değildi. Ben hala Knight Online, Metin2, CS:GO, LoL, Hearthstone, GTA V, Forest, GTA SA-MP, Stranded Deep vb. gibi cok sistem istemeyen oyunlardan keyif almaktayim.

Simdi kenarda biraz param var fakat universite ogrencisiyim, onu buraya harcamam akil kari degil. Sorunu minimum masrafla nasıl cozebilirim ya da en azindan sizin dusunceleriniz neler? Ekran karti mi yanmis, işlemci mi patlamis, RAM'ler mi arizalanmis? Ve ekran kartindaysa sorun nasıl gecer? VRAM'lerden birinde mi sorun, hepsinde mi? Duzeltilmez mi? Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden teşekkürler.
Kesin olmamak ile birlikte çipte sorun olduğunu düşünüyorum. R7 265 ciddi ısınma sorunları olan biraz sıkıntılı bir kart. Bu kartlar 3-5 yıl içinde bu veya bunun benzeri arızalar sebebiyle bozulabiliyor. Reballing yapmak belki çözüm olabilir. Çip değişimi de bir diğer alternatif.

Büyük ihtimalle mavi ekranları üstü üste yediniz. Yoksa sistem her şey normalken kurtarma moduna girmez. Güvenli modda DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırın ve 20.11.2 sürümünü kurun. Bu kart hakkında pek bilgi sahibi değilim. Eğer Adrenalin desteklemiyorsa WHQL sürümünü kurun.

Ya sürücülerde bir sorun var ya da kartta. Çok ısınması var mıydı kartınızın?
Hocam geç cevap verdiğim için özür diliyorum, kendi hatam yüzünden geçici bir süre zaman aşımı almıştımda. Ekran kartının fanları sürekli dönmekte yaz aylarında oldukça sık ısınıyor sizinde tahmin ettiğiniz üzere fakat bu ısınma öyle 70-80°C'yi bulmuyordu. Düzenli olarak hem işlemcimin hem ekran kartımın bakımını yaparım içindeki tozları siler termal macununu yenilerim. Yani benim kafama takılan sorun şu daha öncede girdim Valorant'a eğer bir ısınma yada aşırı VRAM kullanımı yaşıyorsa sistem otomatik kapatma kolu neden vermedi ? Yani bu cihazlar belirli ısı değerlerinin üstünde kendini kapatacak kadar akıllı değiller mi ?
Büyük ihtimalle mavi ekranları üstü üste yediniz. Yoksa sistem her şey normalken kurtarma moduna girmez. Güvenli modda DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırın ve 20.11.2 sürümünü kurun. Bu kart hakkında pek bilgi sahibi değilim. Eğer Adrenalin desteklemiyorsa WHQL sürümünü kurun.
Hocam değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim fakat donanımsal olarak az buçuk birşeyler bilsemde yazılımsal olarak bir o kadar cahil sayılırım sizden rica etsem bu dediğiniz adımları açarak tek tek anlatsanız müsait olduğunuz istediğiniz bir zaman çok memnun kalırım şimdiden sağolun.
Düzeltme; Dediklerinizi uyguladım fakat bir gelişme yok ekran kartını kaldırdığım zaman bilgisayar açılmasına rağmen hala yeşil çizgiler dikey şeklinde çıkmakta, ekran kartını tanımladığım zaman ise otomatik siyah ekrana aldı kendini, sanırım bizim ufaklık çoktan hayatına son vermiş gibi duruyor. Acaba frenkeştaynlık yapıp fırında pişirmeyi denesemmi yoksa işi bilen biriylemi görüşeyim düşünceleriniz çok önemli lütfen yardımcı olalım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı