Çözüldü R7 2700 Sabit 3.5 GHz Çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Starixx1

Hectopat
Arkadaşlar, işlemci frekansı sürekli sabit 3.5 GHz'de duruyor. Nedenini öğrenmek için buraya başvurdum. Sebebim alttaki hızlardan dolayı.

• Temel hızı 3.2 GHz
  • Turbo 4.1 GHz

Çözüm
Sende M.2 slotu yok. Bir de doğru BIOS yüklemen gerekiyor. Söylememe gerek yok sanırım.

Uyumlu olmasıyla yeterli olması farklı şeyler :)
Windowstan kaynaklıymış benim sorunum. Güç planı seçeneklerinden yüksek performans yerine dengeliyi seçince sorunum çözüldü. Yinede hepinize teşekkürler.
Şimdi efendim buraya cevap yazarım ama büyük harf, küçük harf, imla , TDK vs. derken bir uyarı daha alırız . Şaka Şaka ben de kuralları seviyorum. 1984'ü ben de okudum.

BIOS ayarlında 35 çarpan sabit kalmıştır. Bunun sonucu olarak işlemci hızınız ne iner ne çıkar. BIOS'a girip İşlemci Çarpanı ayarını AUTO yapınız. Anakartınız ne marka yazmamışsınız ama genelde bir "hızaşırtma" programı vardır. Ondan da faydalanabilirsiniz.

Şimdi efendim buraya cevap yazarım ama büyük harf, küçük harf, imla , TDK vs. derken bir uyarı daha alırız . Şaka Şaka ben de kuralları seviyorum. 1984'ü ben de okudum.

BIOS ayarlında 35 çarpan sabit kalmıştır. Bunun sonucu olarak işlemci hızınız ne iner ne çıkar. BIOS'a girip İşlemci Çarpanı ayarını AUTO yapınız. Anakartınız ne marka yazmamışsınız ama genelde bir "hızaşırtma" programı vardır. Ondan da faydalanabilirsiniz.
"Hız aşırtma" ayrı. Hemen uyarı basalım. xD

Arkadaşlar, işlemci frekansı sürekli sabit 3.5 GHz'de duruyor. Nedenini öğrenmek için buraya başvurdum. Sebebim alttaki hızlardan dolayı.

• Temel hızı 3.2 GHz
  • Turbo 4.1 GHz
İşlemcilerde ;
  • Temel hız
  • Boost clock
  • Turbo hız
Gibi üç aşama vardır.
Kendi işlemcimi örnek vereyim.
AMD FX 8300
  • Temel hız 3.3 GHZ
  • Boost clock 3.6 GHZ
  • Turbo hızı 4.2 GHZ
Sizde boost clock 3.5 GHZ olabilir.

Oyuna gir ve dene. Yüksek ayarlarda olsun. 4.1 ghz görürsün. Benimki boşta 2ghz. Oyunda 3.7 9 oluyor.
Oyunda da aynı boşta da aynı. İşlemci yük programları var onlarda test ettim yine aynı.
İşlemcilerde ;
  • Temel hız
  • Boost clock
  • Turbo hız
Gibi üç aşama vardır.
Kendi işlemcimi örnek vereyim.
AMD FX 8300
  • Temel hız 3.3 GHZ
  • Boost clock 3.6 GHZ
  • Turbo hızı 4.2 GHZ
Sizde boost clock 3.5 GHZ olabilir.
Neden sürekli boost clockta çalışıyor?

Asus a320m anakartım.

Oyunda da aynı boşta da aynı. İşlemci yük programları var onlarda test ettim yine aynı.

Neden sürekli Boost clockta çalışıyor?

ASUS A320M anakartım.

O anakart o işlemciyi kaldırmaz. R7 2700+ X470 TUF kullandım. Garip şekilde hız aşırtma yaptığımda testlerde daha düşük puanlar alıyordu :) stock ayarlar kullandığında da VCORE yüksek veriyor, ne kadar performans alsam da bazı oyunlarda "FPS DROP" yaptı. Yavaşlatınca sorunsuz oluyordu ama o şekilde de beni tatmin etmedi ve sattım. Sonuç olarak 8 çekirdek için sağlam VRM ihtiyacı olduğunu anladım. Anakartında 6 faz var, BIOS ayarlarına bak. İşlemci kısmında çekirdek kapatma varsa 6 çekirdek olarak kullan. 4 bile olabilir daha az elektrik yakar hem :)

Şu adresten BIOS güncelleyip

Şu adresten de AI Suite kur.

Ayarları otomatik yapsın. Bir dene bakalım.

O anakart o işlemciyi kaldırmaz. R7 2700+ X470 TUF kullandım. Garip şekilde hız aşırtma yaptığımda testlerde daha düşük puanlar alıyordu :) stock ayarlar kullandığında da VCORE yüksek veriyor, ne kadar performans alsam da bazı oyunlarda "FPS DROP" yaptı. Yavaşlatınca sorunsuz oluyordu ama o şekilde de beni tatmin etmedi ve sattım. Sonuç olarak 8 çekirdek için sağlam VRM ihtiyacı olduğunu anladım. Anakartında 6 faz var, BIOS ayarlarına bak. İşlemci kısmında çekirdek kapatma varsa 6 çekirdek olarak kullan. 4 bile olabilir daha az elektrik yakar hem :)

Şu adresten BIOS güncelleyip

Şu adresten de AI Suite kur.

Ayarları otomatik yapsın. Bir dene bakalım.
Şimdi yeniden kontrol ettim anakartımı acaba doğru mu diye ve prime a320m-f diyor. Bunların arasında ne fark var? Ayrıca anakartım sanırım işlemciye uyumlu.

Son düzenleme:
Şimdi yeniden kontrol ettim anakartımı acaba doğru mu diye ve Prime A320M-F diyor. Bunların arasında ne fark var? Ayrıca anakartım sanırım işlemciye uyumlu.

Sende M.2 slotu yok. Bir de doğru BIOS yüklemen gerekiyor. Söylememe gerek yok sanırım.

Uyumlu olmasıyla yeterli olması farklı şeyler :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı