R7 2700X sistem için 3060 Ti vs 3070

Bütçe
12000

anilbey55

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Aşağıdaki sistem özelliklerine sahibim. Yayın yapıp, YouTube videosu çekebileceğim ve uzun yıllar güncel oyunları ultrada oynayabileceğim bir ekran kartı arıyorum. Bütçem ortalama 12 bin TL. 3060 Ti ve 3070 arasında çok kaldım. AMD 6700 XT ve 6800 XT önereler de var fakat AMD'deki driver sorunlarının olabilitesi beni korkutuyor. Ek olarak birkaç yerde NVIDIA'nın görüntü kalitesinin daha iyi olduğunu okudum. Artı olarak bir RTX farkı var tabii ki. AMD'ye beni ikna edebilecekseniz onlara da varım yeter ki rahat bir şekilde yayınımı yapayım, güncel oyunları ultrada oynayabileyim, render alıp video çekebileyim. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim bu ekran kartı deryasında kaybolmuş vaziyetteyim. Ek olarak yeni bir monitörde alacağım. Zannediyorum bazı kartlarda 4K oyun oynanabiliyormuş. Karar verdiğim karta göre bir ekran alacağım fakat o buranın konusu değil. Ekran kartı için limitim: 12000 TL. Teşekkür ederim.

İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X.
Anakart: ROG STRIX X470-F Gaming.
RAM: 32 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yayın vs yapacağın için Nvidia alman daha iyi olacaktır fakat o işlemci ile o ekran kartlarını kullanamassın malesef.

O işlemciyle bu kartların hiçbirini besleyemezsiniz.
Hocam işlemciyi değiştirme şansım şu an yok. Ekran kartını 2060'a mı düşürmem lazım? Kaldı ki 3060-3070 kalıp darboğaz olursa ne olur? Çok hakim değilim bu konulara

Yayın vs yapacağın için Nvidia alman daha iyi olacaktır fakat o işlemci ile o ekran kartlarını kullanamassın malesef.
Hocam işlemciyi şu an değiştirme şansım yok. Ne önerirsin? 2060 a mı düşürmem lazım ekran kartını? Ek olarak darboğazlı kullanırsam 1 sene kadar ekran kartına zarar verir mi?

Hocam işlemciyi değiştirme şansım şu an yok. Ekran kartını 2060'a mı düşürmem lazım? Kaldı ki 3060-3070 kalıp darboğaz olursa ne olur? Çok hakim değilim bu konulara.

Hocam işlemciyi şu an değiştirme şansım yok. Ne önerirsin? 2060'a mı düşürmem lazım ekran kartını? Ek olarak darboğazlı kullanırsam 1 sene kadar ekran kartına zarar verir mi?

Ekran kartını tabii ki düşürmeyin fakat tam ne kadar darboğaz yapar kesin bilgi veremem alırsanız da her şeyi en yüksekte kullanırsanız bu darboğazı en aza indirmiş olursunuz ekran kartına veya işlemcinize zarar vermez bunu 2 ciğeriniz varken 1.5 ciğer varmış gibi çalıştığını düşünün mantık o şekil de tek sıkıntı FPS dropları falan olabiliyor ama ayrıca 2K da aza indirirsiniz 4K da bu sorun ortadan kalkar.

Ekran kartını tabii ki düşürmeyin fakat tam ne kadar darboğaz yapar kesin bilgi veremem alırsanız da her şeyi en yüksekte kullanırsanız bu darboğazı en aza indirmiş olursunuz ekran kartına veya işlemcinize zarar vermez bunu 2 ciğeriniz varken 1.5 ciğer varmış gibi çalıştığını düşünün mantık o şekil de tek sıkıntı FPS dropları falan olabiliyor ama ayrıca 2K da aza indirirsiniz 4K da bu sorun ortadan kalkar.
Üstat 2 sorum var. 4K için sanırım 4K destekleyen monitör almam gerekiyor fiyatlara baktım uçuk. 2K için de yine 2K destekleyen monitör almam gerekiyor yanlış mıyım?

Ek olarak 3070 için işlemci önerebilir misin bana? R7 5800X önermişler forumlarda. Senin düşüncen nedir?

Üstat 2 sorum var. 4K için sanırım 4K destekleyen monitör almam gerekiyor fiyatlara baktım uçuk. 2K için de yine 2K destekleyen monitör almam gerekiyor yanlış mıyım?

Ek olarak 3070 için işlemci önerebilir misin bana? R7 5800X önermişler forumlarda. Senin düşüncen nedir?

Tabii ki monitör almadan olmaz. 3070 için de iyi bir işlemci hem anakart değiştirmemiş olursunuz ama soğutucu almanızı da öneririm stok bir tık üzebilir.

Merhaba Anıl isteğin üzerine buraya geldim :) Öncelikle yeni bir 2k monitör almış birisi olarak sana yardımcı olmaya çalışacağım. Anıl senin yerinde olsaydım eğer şuan 2700x adlı işlemcini ilana koyardım. Zaten %50 %60 gibi Ryzen 5600'ü karşılardı. Ortalama 1800 gibi rakamlara satabilirsin 1000 tl fark ile 5600 alırsın. Monitör 2k olacaksa ki öneririm. 4k 144hz çok pahalı ve bulması zor. Fakat ben Dell marka 2k ve IPS monitör aldım aşırı memnunum sana öneririm. 2k monitör alacaksan eğer 3060ti düşük kalacaktır. 3070 gayet işinizi görecektir. Amd tarafında ise öyle bir kart var ki Rx 6800 çok güçlü :/ Çok güçlü ve 4k için gayet uygun bir kart. Yani siz ileride 4k'monitöre geçseniz bile Rx6800 işinizi çok rahat görecek. Amd tarafında + ve -'ler var. Uygulaması yani yazılım tarafı bir tık kötü çökme gibi tuhaf veya bazı oyunlarda anlık fps dropları oluyor fakat bu genel de başlangıç kartlarında oluyor 6600 gibi. Karar senin :)

Geri
Yukarı