Çözüldü R7 2700X sistem yük altında donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dorthonion

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar, soruna geçmeden evvel sistemimi belirteyim:
  • AMD Ryzen 7 2700X işlemci.
  • ASUS X570 TUF Wi-Fi Plus anakart.
  • Sapphire RX Vega 56 Pulse.
  • Team T-Force Vulcan TUF 32 GB (2x16 GB) 3200 MHz RAM.
  • Adata XPG SX8200PRo 512 GB M.2 SSD.
  • FSP700-60AHBC 700 Watt PSU.
  • 3 hard disk ve 1 tane SATA SSD var.

Öncelikle BIOS ve sürücü güncellemelerini düzenli yapmaktayım. Isı değerleri normal görünüyor. 2-3 hafta öncesine kadar bilgisayarda bir sorun yoktu ve bir yıldan fazla süredir kullanıyorum. Oyun açtığımda belirsiz bir zaman sonra bilgisayar donuyor. Donma oluyor ancak mouse ve klavye kullanabiliyorum. Reset atmadan cihazı kapatamıyorum. RAM'leri Memtest86 ile teker teker kontrol ettim ve sorun çıkmadı. Ekran kartını yedek bir modelle denedim ve gene donma oldu. Hard diskleri teker teker çıkarıp denedim, donma sorunu devam etti. Donma sorunu video dosyası açınca ve oyuna girince donma sorunu oluyor, tarayıcı üzerinden sıkıntısız video izleyebiliyorum. Kasaya müdahale ettikten sonra anakartın soldaki 2 slotuna RAM takamıyorum, DRAM uyarı ışığı yanıyor. Termal macunu yenilediğimi belirteyim.
Şüphelendiğim donanımlar anakart, PSU ve işlemci. Bu donanımları yedeği olmadığından test edemedim. Sizce bu problem neden kaynaklanıyor olabilir?

Herkese selamlar, soruna geçmeden evvel sistemimi belirteyim:
  • AMD Ryzen 7 2700X işlemci.
  • ASUS X570 TUF Wi-Fi Plus anakart.
  • Sapphire RX Vega 56 Pulse.
  • Team T-Force Vulcan TUF 32 GB (2x16 GB) 3200 MHz RAM.
  • Adata XPG SX8200PRo 512 GB M.2 SSD.
  • FSP700-60AHBC 700 Watt PSU.
  • 3 hard disk ve 1 tane SATA SSD var.

Öncelikle BIOS ve sürücü güncellemelerini düzenli yapmaktayım. Isı değerleri normal görünüyor. 2-3 hafta öncesine kadar bilgisayarda bir sorun yoktu ve bir yıldan fazla süredir kullanıyorum. Oyun açtığımda belirsiz bir zaman sonra bilgisayar donuyor. Donma oluyor ancak mouse ve klavye kullanabiliyorum. Reset atmadan cihazı kapatamıyorum. RAM'leri Memtest86 ile teker teker kontrol ettim ve sorun çıkmadı. Ekran kartını yedek bir modelle denedim ve gene donma oldu. Hard diskleri teker teker çıkarıp denedim, donma sorunu devam etti. Donma sorunu video dosyası açınca ve oyuna girince donma sorunu oluyor, tarayıcı üzerinden sıkıntısız video izleyebiliyorum. Kasaya müdahale ettikten sonra anakartın soldaki 2 slotuna RAM takamıyorum, dram uyarı ışığı yanıyor. Termal macunu yenilediğimi belirteyim.
Şüphelendiğim donanımlar anakart, PSU ve işlemci. Bu donanımları yedeği olmadığından test edemedim. Sizce bu problem neden kaynaklanıyor olabilir?

Sorun hard disk kökenli görünüyor.

Hard diskleri teker teker çıkarıp denedim, donma sorunu devam etti.

HDD Tune ile hard disk taraması yapın. Sonuca göre bilgi verelim. Diğer bileşenlerde sorun yok hard disk veriyi düzgün aktaramıyor ve bu da RAM ekran kartı işlemcide donmalara sebebiyet veriyor.

İşlemci sorun yok büyük ihtimalle. Vega 56 kartın sorun. AMD driver problemi ve aşırı güç tüketiyor o kart. PSU zorlanıyor olabilir. Driver problemi veya yetersiz PSU sorunlar. Bunlar değilse HDD veya RAM ölmeye başlamış eskiyse. Ekran kartından şüphem ama.

@Silinen üye @sekerr cevaplar için teşekkürler. Nvidia Gt630 gibi düşük seviye bir kartla denemeyi yaptım ve donma sorunu devam etti. Ramler yeni sayılır, bir yıllık. Harddiskleri taratıp, mesajı düzenlerim.
Tamamdır hocam son durumu iletirsiniz. Benim tahminim harddisklerden yana

@sekerr @ReProof @Silinen üye Yük altında donma problemi için tüm diskleri test ettim sorun bulunmadı. Diğer donanımları da test etmiştim ama sorunu çözemiyordum. Boş bir ssd vardı ona Windows 10 kurdum ve bilgisayar şuan sorunsuz çalışıyor. Oyun ve benzeri durumlarda 2 gündür problem çıkarmadı. Yardımlarınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı