R7 2700X ve ASUS STRIX RX 5700 XT sistemde darboğaz oluyor mudur?

canesur

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

İşlemcim aşağıda görseli bulunan sitede %15 darboğaz yapıyor görünüyor. CoD Warfare'da anlık donmalara oluyor. Sizce 3800'e geçmeli miyim? Değer mi?

Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming.
Ryzen 7 2700X.
ASUS STRIX ROG 5700XT.
G.Skill Trident Z Neo RGB 3200 4x8GB.
Samsung 970Evo Plus 500GB.
Windows 10 64 Bit.

Teşekkürler.

Not: Afterburner ile test ettiğimde işlemci Core'ları %90'ın üzerine çıkmıyor görünüyor.

1.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kart bazı oyunlarda 1080P'de kendini tam performans kullanamıyor. Kendim de kullanıyorum RDR 2 harici hiçbir oyunda %99 kullanımı görmedim. Sorun PSU'dan olsa oyunlar atar, sistem kitlenir vs. gibi sorunları olur diye düşünüyorum. Güçlü işlemci alsa bir miktar darboğazın önüne geçebilir ama o yüzden masrafa değmez bence. 3600 ile kullandım ben yine de GPU kendini tam performans kullanamıyordu.

WarZone'da anlık takılmalar yaşıyorum demiş arkadaş. Bunun sorunu darboğaz değil zaten ben de oynadım o oyunu. Kart kendini tam performans kullanamıyor ama genelde 100+ FPS veriyordu. O anlık takılmaların sorunu farklı bir şey. Belgelerimden Call of Duty Modern Warfare'ye girin. Oradan players klasöründe bulunan adv.options klasörünü metin belgesi ile açın. Video Memory Scale diye bir ayar var. Defaultu %85 bu ayarın. %65'e düşürüp kaydedin. Bir de böyle deneyin oyunu. 1060 6GB'den bu karta 3 ay önce falan geçtim. Daha önce herhalde çıktığından beri WarZone oynuyorum. Bu kartla beraber böyle takılma sorunu yaşamaya başladım. Başka bu kartı kullanan arkadaşın üstte anlattığım çözümünü denedim ve sorun çözüldü. Oyun içi ayarların da kırmızıyı geçmemesine dikkat edin bu ayarları yaptıktan sonra. VRAM kullanımını düşürdüğü için ayarlar sekmesindeki max VRAM kullanımını belirten çizgi de aşağı geliyor. Yani eskiden aynı ayarlarda kırmızı uyarı vermezken bunu yaptıktan sonra verebilir.
Yazdığın ayarları yaptım dostum 2 zombi mod oynadım. Takılma olmadı. Sanırım sorunum düzeldi. Eğer tekrar yaparsa buraya bir cevap daha bırakırım. Çok teşekkür ederim. Yaklaşık 1 yıldır bocaladığım bu takılma sorunu yüzünden çok severek, ama oynayamadığım oyunu sanırım artık oynayabileceğim.

Yazdığın ayarları yaptım dostum 2 zombi mod oynadım. Takılma olmadı. Sanırım sorunum düzeldi. Eğer tekrar yaparsa buraya bir cevap daha bırakırım. Çok teşekkür ederim. Yaklaşık 1 yıldır bocaladığım bu takılma sorunu yüzünden çok severek, ama oynayamadığım oyunu sanırım artık oynayabileceğim.
Sevindim düzelmesine. İnternette reditte falan böyle çözümler çok var. Warzone'da bu kartın böyle bir sorunu var. Eğer yine sorun yapmaya başlarsa %65'i 60'a düşürmeyi veya 55-50 gibi yavaş yavaş düşürmeyi deneyebilirsin. Ne kadar çok düşürürsen ayarlarda VRAM sınırı da o kadar düşer. Yani tahminimce takılma yapmaması için grafikleri de düşürmen gerekir. Çünkü oyunun kullanabileceği VRAM sınırını aşınca kırmızı uyarı veriyor. O da takılmalara sebep olabilir.

Sevindim düzelmesine. İnternette reditte falan böyle çözümler çok var. Warzone'da bu kartın böyle bir sorunu var. Eğer yine sorun yapmaya başlarsa %65'i 60'a düşürmeyi veya 55-50 gibi yavaş yavaş düşürmeyi deneyebilirsin. Ne kadar çok düşürürsen ayarlarda VRAM sınırı da o kadar düşer. Yani tahminimce takılma yapmaması için grafikleri de düşürmen gerekir. Çünkü oyunun kullanabileceği VRAM sınırını aşınca kırmızı uyarı veriyor. O da takılmalara sebep olabilir.
Dostum şimdi de DirectX ile ilgili oyun hatalar vermeye başladı.

Oyun ne yaparsam yapayım 60fps üzerine çıkmıyor. Zorlarsam DirectX hatası veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum şimdi de DirectX ile ilgili oyun hatalar vermeye başladı.

Oyun ne yaparsam yapayım 60fps üzerine çıkmıyor. Zorlarsam DirectX hatası veriyor.
Aynı ayar ile oynuyorum. Bu ayar FPS'i kitlemiyor. Anladığım kadarıyla sadece oyunun kullanabileceği maksimum VRAM miktarını kısıtlıyor. Bu da ayarları fazla açarsanız eskiden hata vermiyorsa bu ayarı düşürdükten sonra VRAM kullanımı sınırı aşıldı diye hata verebilir. DirectX hatası da hiç almadım o yüzden bilemiyorum. WarZone arada sırada dev error gibi hatalar verebiliyor ama DirectX'i hiç hatırlamıyorum. Belki bilen biri yardım eder veya ingilizceniz varsa reddit gibi platformlarda hatayı yazıp çözüm bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı