R7 2700X ve GTX 1050Ti sistem düşük performans

NonStopRocKeR

Hectopat
Herkese merhabalar,

Arıza: İzlenen videolarda (tarayıcılar VLC vs. hepsi dahil) arka planda flulaşmalar, kasma hissi ve ağır çekim modu gibi oluyor. Videolarda belirli yansımalar oluyor ama çok dikkatli bakınca belli oluyor. Bu olay bir süre sonra gözleri yoruyor. Full HD açtığım videolardaki berraklığı sanki 480 izliyormuş gibi alıyorsun.

Oyunlarda ise; LoL adlı oyundan örnek vermek gerekirse Ashe diye bir karşı rakibi slowlayan bir karakter var. O karakter oyun içerisinde yok ama sanki o varmış gibi Char'ı yönlendirdiğim yerlere char giderken sanki sürekli ok atıp beni ağırlaştırıyormuş hissiyatı var. Ama karakter haritada yok.

Hep bir ağırlaşma, sanki işlemce milyonlarca yükün altındaymış gibi yönlendirdiğim yerlere gidiyor. kimisine göre slowlaşma, slowmotion akıcı değil. İşin ilginc tarafı hangi sistemi kullanırsam kullanayım FPS düşüşü vs. ısı anormallikleri veya işlemci yetersizlikleri ile karşılaşmıyordum. En eski ve en kötü sistemde bile. GTA V'de "W" tuşuna bastığında sanki 0.4 salise sonra komutları alıyormuş gibi.

Valorant ve CS gibi oyunlarda ise aniden rakip karşına cıktıgında FPS sanki 20'lere düşüyormuş gibi, mermiler namludan cıkarken kasa kasa zorla cıkıyormuş gibi bir görsel tepki veriyor ama FPS +200 :) MSI Afterburner'dan takip ediyorum, işlemci kullanımı ekran kartı kullanımları vs %20'lerin üzerine bile cıkmıyor (Ryzen 5 3600X) 2060 varken bile.

Bu sorunu mayıs ayından beri yaşıyorum. Sanırım Micro sttutering mi diyorlar tam emin değilim ama aşağıda açıklayacağım. Uzun zamandır bilgisayara oturmadığım için de pek umursamıyordum ancak son zamanlarda bilgisayarda takılmaya başladım. Yeni bir 2. el ekran kartı aldım sorunum çözülür diye çözülmedi. İyice uyuz oldum. Sorunum şudur;

FPS konusunda bir sorunum yok. i7 4790 ve GTX 750 Ti kullanıyorum. Biliyorsunuzdur ki ikisi de kendi bölümünde güçlü parçalar. Valorant oynuyorum şu sıralar mesela 200-300 FPS alabiliyorum. Ancak sorun şu ki; bu sıf tek bir oyun da değil, her oyunda, bilgisayarın genelinde olan bir problem. FPS yüksek olmasına rağmen oyunlarda kasma, yırtılma, takılma, silahla ateş ederken, spray atarken böyle geriliyorum bütün grafikler takılıyor kasıyor vs. yani oyunu 144 Hz gibi oynayamıyorum. Sanki FPS 60 ve 60 Hz'de oynuyorum.

Ekran kartım problemliydi zaten dedim ondandır kesin gittim 2. el temiz bir GTX 750 Ti aldım yine aynı kafayı yedim. Bu sorun mayıs ayında olmaya başlamadan önce 144 Hz monitör almıştım. Her şey çok mükemmeldi akıcılık vs. FPS oyunu delisiyim ve süper oynamaya başlamıştım falan bu sorun durduk yere bir sabah uyanıp bilgisayarı açtığımda başladı açıkçası. Çok araştırdım, her şeyi denedim. Denediklerim;

• Oyunları sorunsuz başka hard diske aktarmak,
  • Ekran kartı değiştirmek,
  • Priz değiştirmek (elektrik tesisatıyla alakalı bir durum olabileceğini okudum internette),
  • Monitörün yanından modem ve hoparloru kaldırdım (internette okudum),
  • Format,
  • DDU ile temiz driver kurulumu,
  • Ekran kartı Hz'sini 143 sabitleme (monitör Hz testlerinde 143.9 falan çıkıyor ondan dolayı denedim),
  • 120, 100 Hz gibi değerlerde de sonuç aynı,
  • V-Sync açma,
  • FPS'yi 144 sabitleme,
  • Tüm NVIDIA güncellemelerini denedim neredeyse eskiden yeniye,
  • Kasayı zaten sürekli temizlerim 2-3 ayda bir termal macun değiştiririm bunda da sorun yok,
  • Hpet kapatma,
  • İnternette rastladığımda Logitech yazılımının etkilediği görülmüş, sildim ve denedim değişen bir şey olmadı,
  • Display Port'la bağlıyorum. Hdml bağlantı da denedim, değişiklik yok.

Diyeceğim şu ki neredeyse her şeyi denedim ama sonuç elde edemedim. Monitörden kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünüyorum ama bir anda olan bir şey sonuçta anlam veremediğim o yani. Dün çok iyiyken, bu sabah hiçbir değişiklik olmamasına rağmen çok kötü öyle düşünün.

Sistemim;
MSI MAG 1 egzoz 2 ön fanlı kasa.
MSI B550 Gaming Plus anakart.
Corsair DDR4 32 GB RAM 3200MHz.
512 GB M.2 SSD RGB Adata.
3 TB HDD.
700W 80 Plus Sharkoon PSU.
Ryzen 7 2700X (stock fanlı)
GTX 1050 Ti Gaming.
27 inch 1 ms MSI 272C MSI model monitör tüm Driver'ları (Dragon Center dahil)
Özel metal kablo markası kaliteli olan 350 TL'ye alınan display kablo.
Anakart ile monitör arasında bağlantı kurulan kücük bir USB tarzında bir kablo.
110 Mbps net, en fazla aldığım oyunlarda ms 16. ankastre ana kutu üzerinden özel kablo ile CAT6 kablo cektim ve kendim çaktım.

Kısacası tüm oyunlarda, bilgisayarın genelinde bu var. FPS oyunları oynayamaz oldum. Bunu yaşayan, çözmüş olan, tecrübeli arkadaşlar beni bilgilendirebilirse hayıra girmiş olurlar. Bu sorunu çözebileceğim kişi dilesin benden ne dilerse.

İyi forumlar herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her iki depolama biriminde de oyunları çalıştırıp denediniz mi?
Farklı bir görüntü çıkışı denediniz mi?

Bilgisayar aleminde tüm görüntü çıkış veri gönderici aygıtları ve donanımları kullandım. Bakın belki gülebilirsiniz donanımsal, yani bilgisayara taktığım USB aygıtları mı acaba bu arızayı veriyor diye denemek için TW kurdum sonrasında tüm aygıtları cıkardım. Telefonumdan PC'de video izledim oyunları açtım yine aynısı.

Bilgisayardan anlarım az da olsa sanki arıza ne biliyor musunuz arızalı bir USB port takarsınız ya örneğin klavye mouse kulaklık vb. arıza başlar falan böyle bilgisayarı değişik bir hale sokar bilen bilir bunu. Neyse cıkarınca düzelir falan. Onun gibi bir şey akıcılık zerre yok.
Keşke bu arızayı yaşan herkesi buraya toplasamda sabaha kadar konuşsam :) derleşsem falan artık pek umudum kalmadı 17 adet sekme açık hala araştırmalar içerisindeyim belki bulurumda milletin Dua'larını alırım diye. Keşke Recep Baltaş ekibi ve arkadaşları görse de cözsek ama sanmıyorum onlarında cözebileceğini bende yine de tekrar ++ güncel olarak paylaşmak istedim konuyu.
Bakın ciddi anlamda şunu dile getirmek isterim cözen ve cözmeye vesile olan arkadasa ciddi bir şekilde ödüllendireceğim. Adam ne yaptım ki yahu diyecek ama neler yaptığının farkında olmayacak bu ayın sonunda 2022 yılında 4. yılıma gireceğim Allah'ın izni ile :)

Her iki depolama biriminde de oyunları çalıştırıp denediniz mi?
Farklı bir görüntü çıkışı denediniz mi?
Katılıyorum ve başka bir işletim sisteminde(WİN 7) deneyebilir misiniz? İşlemci ısı değerlerinden dolayı oyunlarda frekans düşürüyor mu? Görev yöneticisinden işlemci kullanımında herhangi bir anormallik var mı? RAMlerinizi kontrol edebilir misiniz?

Katılıyorum ve başka bir işletim sisteminde(Windows 7) deneyebilir misiniz? İşlemci sıcaklık değerlerinden dolayı oyunlarda frekans düşürüyor mu? Görev Yöneticisi'nden işlemci kullanımında herhangi bir anormallik var mı? Ramlerinizi kontrol edebilir misiniz?

Tüm Windows sürümleri. Abartmıyorum bu olayı tüm Windows sürümleri ve yan yamalarını ve diğer versiyonları hepsini tek tek denedim bu 4 yıl içerisinde yazılımsal ve donanımsal bir durum ama cözmüş değilim şu an ise Windows 10 son sürüm kurulu tüm driverler güncel ve makine çok güzel calısıyor işlemci hiçbir oyunu kaale bile almıyor %6 %12 Max %27 gördüm oda arka planda cok uygulama açtığım zaman.
Sonrasında izlediğim videoları görseniz aklınız gider. Arka planda yansımalar kamera dönüşlerinde nesnelerin titrmesi ardından da kamera hareket eder sonra araba geçer onu takip etmek istersin gözlerin bir rahatsız oluyor varya anlatması mümkün değil. Tüm herz değerlerinde bunu yaptı yapıyor yapmaya devam da ediyor.
Donanımsal olarak tüm kullanım gayet güzel ve normal olması gerektiği gibi. Anormal bir durum yok. Olsa 4. kasamı alıp sıfırdan tekrar toplamazdım bunu diğerlerinde de gözlemler sorun cözülse uygulardım 4. Kasam'da.

Hiç sanmıyorum ilgileneceklerini cünkü cözülebilecek bir durum değil. Elbet görmüşlerdir kaale bile almamışlardır :=))
Katılıyorum ve başka bir işletim sisteminde(Windows 7) deneyebilir misiniz? İşlemci sıcaklık değerlerinden dolayı oyunlarda frekans düşürüyor mu? Görev Yöneticisi'nden işlemci kullanımında herhangi bir anormallik var mı? Ramlerinizi kontrol edebilir misiniz?

Unutmuşum bu arada her iki değil birden fazla depolama sürücüleri ile denedim M.2 SSD olsun NVMe olsun yeni HDD eski HDD'ler vb.

Tüm Windows sürümleri. Abartmıyorum bu olayı tüm Windows sürümleri ve yan yamalarını ve diğer versiyonları hepsini tek tek denedim bu 4 yıl içerisinde yazılımsal ve donanımsal bir durum ama cözmüş değilim şu an ise Windows 10 son sürüm kurulu tüm driverler güncel ve makine çok güzel calısıyor işlemci hiçbir oyunu kaale bile almıyor %6 %12 Max %27 gördüm oda arka planda cok uygulama açtığım zaman.
Sonrasında izlediğim videoları görseniz aklınız gider. Arka planda yansımalar kamera dönüşlerinde nesnelerin titrmesi ardından da kamera hareket eder sonra araba geçer onu takip etmek istersin gözlerin bir rahatsız oluyor varya anlatması mümkün değil. Tüm herz değerlerinde bunu yaptı yapıyor yapmaya devam da ediyor.
Donanımsal olarak tüm kullanım gayet güzel ve normal olması gerektiği gibi. Anormal bir durum yok. Olsa 4. kasamı alıp sıfırdan tekrar toplamazdım bunu diğerlerinde de gözlemler sorun cözülse uygulardım 4. Kasam'da.

Hiç sanmıyorum ilgileneceklerini cünkü cözülebilecek bir durum değil. Elbet görmüşlerdir kaale bile almamışlardır :=))

Unutmuşum bu arada her iki değil birden fazla depolama sürücüleri ile denedim M.2 SSD olsun NVMe olsun yeni HDD eski HDD'ler vb.
Hocam RAMleri kontrol ettiniz mi?

Geri
Yukarı