R7 3700X GHz sorunu

karadayiii

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
İşletim sistemini Legacy+UEFI BIOS seçeneği ile kurduğumdan dolayı açılış süresinin uzun olduğunu düşünerek UEFI moduna çevirerekten tekrardan kurulum sağladım. Formattan önce OC yapmadığımdan sistemimin işlemci hızı sabit 3.60 GHz olmakla birlikte boşta 35 derecedeyken formattan sonra güç ayarlarına gelerek sadece "güç performas" ayarını seçtiğimde anca 43-44 derece de sabit kalmaktadır fakat 2.2 GHz olarak performans almaktayım. Ek güç ayarlarından "yüksek performans", "dengeli güç" veya "AMD Balanced, High Performance" gibi güç seçeneklerini seçtiğimde 62-50-45 gibi stabil olmayan sıcaklık değerlerinin değişmesiyle birlikte fan hızı da hızlı-yavaş olarak değişim göstermektedir fakat işlemci hızı 3,97-4,11 gibi anlık farklılık gösteriyor. Ek güç ayarlarından özelleştirilebilir bir profil oluşturarak maksimum 3.49 gibi işlemci hızına ulaşabildim. Sistem boşta olmasına rağmen 44 derece altını görememekle birlikte eskiden aldığım 3.60 GHz işlemci hızı ve boşta 35 derece sabitliğine ulaşamadığımdan eski performansı alamamaktayım. Format attığıma pişman olmuş durumdayım fakat bu durumun formatla ne alakası var bunu da anlamış değilim. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Sistem:
AMD Ryzen 7 3700X.
MSI B450M-A PRO Max.
Zotac GTX 1650 Super.
2x8 G.Skill 3000 MHz RAM.
Team group 480 GB SSD.
Corsair VS550 550W 80+

Son düzenleme:

Geri
Yukarı