R7 3700X ile ASUS B450MK kullanılır mı?

Kutup

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta yazdığım anakart ile işlemcimin tam performansını alabilir miyim? Tam performans alamasam da üst seviye anakartlara göre aşırı fark olur mu veya R7 3700X için 540 liraya daha iyi bir anakart önerir misiniz?
Bütçem bu kadar anakart için en fazla 600 liraya çıkabilirim az daha koy demeyin.

3700X alacak paran varsa anakarta da biraz yatırım yapman lazım. Yapamayacaksan da buraya sormanın manası yok, havadan 500 lira anakart yapamayız.
İşlemcinin tam performansını alamayacağın durumlar oluşabilir.

3700X alacak paran varsa anakarta da biraz yatırım yapman lazım. Yapamayacaksan da buraya sormanın manası yok, havadan 500 lira anakart yapamayız.
İşlemcinin tam performansını alamayacağın durumlar oluşabilir.

Ne kadar performans düşüşü olur diye sordum. Az biraz performans kaybı olacağını bende biliyorum.

Olay şu ki anakartın VRM'leri ısındığında anakart frekansı düşürür, gücü azaltır. Bu sırada ne kadar throttle edeceğini bilmiyorum ama VRM soğutması olmayan bir model almak aptallık olur.
Ayrıca önceden kalma değilse kesinlikle düşük anakart almayın bu işlemciye.

Burayı biliyor musunuz bilmiyorum ama kesinlikle inceleyin.

569 TL'ye B450M A-Pro Max alabilirsiniz.

Edit: En ucuz QP'deydi orada da stoğu bitmiş...

Tier C veya Tier D bir anakart yeterli olacaktır. Kasa hava akışı da önemli.

Olay şu ki anakartın VRM'leri ısındığında anakart frekansı düşürür, gücü azaltır. Bu sırada ne kadar throttle edeceğini bilmiyorum ama VRM soğutması olmayan bir model almak aptallık olur.
Ayrıca önceden kalma değilse kesinlikle düşük anakart almayın bu işlemciye.
En düşük model olarak ne önerirsiniz?

R7 3700x ile tam performans verir mi veya b450mk ile farkı olur mu?

600 TL'ye R7 3700X ile en iyi performansı bu anakart ile alırsınız. B450M-K listede en son sırada ve B450M A-Pro Max gibi bir anakart varken düşünmeyin bile. Tomahawk Max ile aynı listede olan bir anakart. Termal tasarımları tamamen aynı olmasa da yeterli olacaktır. Attığım listeyi incelediniz mi?

Tier C :125A current draw on little ambient airflow, maxed out 2700, 3900x at 1.3V on ambient cooling (P95)
B450 Gaming Pro Carbon, Tomahawk (& Max), Gaming Plus ATX (& Max), B450-A Pro (& Max) (ATX), Mortar (& Max), Gaming Plus mATX, Bazooka Plus

Tier F: 50A current draw on little ambient airflow, maxed out 1200/2200G (CPU only)/3100/3300X
Asus: B450 B450M-K, B450M-A

Tier C anakartlar 3900X'i bile güzel bir soğutmayla götürecek anakartlar. Tabi sizin anakart 3700X ile kullanılacak. Sakın B450M-K tercih etmeyin hele fiyatı A Pro Max'a yakınsa aman.
Güncelleme: MSI B450M-A Pro Max AMD B450 3200MHz DDR4 mATX Anakart Fiyatı

Fiyatı anlık olarak oldukça düştü.
@Kutup

Araştırdığım kadarıyla B450 A Pro Max çok çok daha iyi ancak B450M olan modeli için aynı şeyi söyleyemem. Prime B450M-K anakarttan daha iyi ama sadece 4 pin CPU güç girişi var bu sebeple almadıysan bunu alma.
@Kutup

Hocam mesajı raporluyorum ama bir türlü düzenleyen edin mesajı. VRM Tier listesinde bu model C'de değil. Bir ara buradaydı mATX bir anakart olarak ancak kaldırılmış. Sonrasında sorduğum ve araştırdığım kadarıyla değecek bir anakart değilmiş.

Bu sebeple Ryzen 7 3700X ya bütçeyi 150 200 TL yükseltin ya da Gigabyte B450M S2H alın gerisi kurtarmaz. Hele sizin konu başında dediğiniz anakart hiç olmaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı