Çözüldü R7 3700X RTX 2060 PC çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gscofield

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yeni bir bilgisayar topladım fakat çalışmıyor. Bugün itibarıyla kasayı komple monte ettim. Tüm bağlantılarını yaptım fakat Power tuşuna basıyorum. PC hiç çalışmaya başlamıyor bile, acaba güç kaynağı bozuk olabilir mi? 1 hafta önce aldım.

Sistem özellikleri;
  • Kasa: MSI MAG Vampiric 100R.
  • Anakart: MSI B450 Gaming plux Max 4133MHz.
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X.
  • RAM: 8x2 = 16 GB Kingston Fury.
  • Ekran kartı: MSI RTX 2060 Super Gaming X
  • Güç kaynağı: High Power 80+Gold Plus 750W.
  • Depolama: 1 adet M.2 PNY 480GB SSD, diğeri ise, SATA 3 normal 480GB PNY SSD.
  • 1 adet, Seagate 1TB 7200RPM hard disk.

Ekran kartı hariç hepsi sıfır ürünler, kutularını yeni açtım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba arkadaşlar, yeni bir bilgisayar topladım fakat çalışmıyor. Bugün itibarıyla kasayı komple monte ettim. Tüm bağlantılarını yaptım fakat Power tuşuna basıyorum. PC hiç çalışmaya başlamıyor bile, acaba güç kaynağı bozuk olabilir mi? 1 hafta önce aldım.

Sistem özellikleri;
  • Kasa: MSI MAG Vampiric 100R.
  • Anakart: MSI B450 Gaming plux Max 4133MHz.
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X.
  • RAM: 8x2 = 16 GB Kingston Fury.
  • Ekran kartı: MSI RTX 2060 Super Gaming X
  • Güç kaynağı: High Power 80+Gold Plus 750W.
  • Depolama: 1 adet M.2 PNY 480GB SSD, diğeri ise, SATA 3 normal 480GB PNY SSD.
  • 1 adet, Seagate 1TB 7200RPM hard disk.

Ekran kartı hariç hepsi sıfır ürünler, kutularını yeni açtım.

Kısa devreden açılmaz, yanlış kablo bağlantısı, yanlış fan soket bağlantısı, fazladan kalan anakart yükseltme vidaları, CPU güç girişi, ekran kartı güç girişi yerleri, arızalı RGB kontrolcü, bunlara da bakın.
Ta
Cpu için 8pinlik kabloyu taktığından emin ol genelde soket anakartın sol üst kısmında olur
Taktığıma eminim ustam , 8 pinli taktım üstünde cpu yazıyor

Arkadaşlar, tüm kabloları çıkardım. Tüm bağlantıları soketleri ve uzay montaj ile düz kontak yaptım. Çalıştı. Sonra gittim Power SW bağlantılarını yaptım denedim yine sorunsuz çalışıyor. Ama henüz hangi bağlantı kısa devre yaptırıyor onu bulamadım

Hocam güç kaynağı sebebiyle de açılmadığı oluyor söylemek isterim ki, üstelik kondansatörlerde sorun varsa yine ondan olabilir.
Ustam , Tüm ek bağlantıları söktüm.Sadece power in 24 pin güç girişi ve işlemci güç girişini bağladım geri kalan her bağlantıyı söktüm ve düz kontak yaptım sorunsuz çalışıyor.Sonra da power sw girişlerini yaptım herşey yolunda güzel çalışıyor.Sanırım anakart ve güç kaynağında sorun yok o kesinleşti.Ama şöyle bir durum var ki , kısa devre yaptıran bağlantı hangisi

Son düzenleme:
Kısa devreden açılmaz, yanlış kablo bağlantısı, yanlış fan soket bağlantısı, fazladan kalan anakart yükseltme vidaları, CPU güç girişi, ekran kartı güç girişi yerleri, arızalı RGB kontrolcü, bunlara da bakın.

Tek tek deneyin, özellikle anakart, yükseltme vidalarına bakın, fazla olan varmı.

Tek tek deneyin, özellikle anakart, yükseltme vidalarına bakın, fazla olan varmı.
Anakart yükseltme vidalarını kullanmadım.Anakartı direk normal vidalarda boşluklara monta ettim.Sizce ondan olsaydı .Hala aynı sorunu yapıyor olmaz mıydı ? şuan sadece tek tek bağlantıların hepsini deneyeceğim.Hangisi kısa devre attırıyor diye, ayrıca anakart yükseltme vidalarını kullanmazsam bi zararı var mı ?

Anakart yükseltme vidalarını kullanmadım. Anakartı direk normal vidalarda boşluklara monta ettim. Sizce ondan olsaydı. Hala aynı sorunu yapıyor olmaz mıydı? Şu an sadece tek tek bağlantıların hepsini deneyeceğim. Hangisi kısa devre attırıyor diye, ayrıca anakart yükseltme vidalarını kullanmazsam bir zararı var mı?

Yükseltme vidalarını takın, anakartın arka tarafı kasaya temas eder, kısa devre yaptırır.

Yükseltme vidalarını takın, anakartın arka tarafı kasaya temas eder, kısa devre yaptırır.

Olur teşekkür ederim.

Hangi şey kısa devre yaptırıyor buldum. Güç kaynağından gelen bir 4 delikli tıpkı fan girişine benzeyen soketi, anakartın sağ üstlerine doğru hani 24 pin girişi var ya, onun hemen yanında ki fan şeyine takınca attırıyor.

@Gscofield işte o ihtimali %100'e veya %0'a indireceğiz. Sorun yoksa anakart test ederiz.

Ustam, kısa devre yaptıran, 4 giriş deliği olan, güç kaynağından olan bir fan soketine benzeyen soket var ya, onu anakartın sağ üstlerine doğru hani 24 pin girişinin yanlarında üstünde bir fan yeri var, oraya takınca atıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olur teşekkür ederim

Hangi şey kısa devre yaptırıyor buldum. Güç kaynağından gelen bir 4 delikli tıpkı fan girişine benzeyen soketi, anakartın sağ üstlerine doğru hani 24 pin girişi var ya, onun hemen yanında ki fan şeyine takınca attırıyor

Ustam, kısa devre yaptıran, 4 giriş deliği olan, güç kaynağından olan bir fan soketine benzeyen soket var ya, onu anakartın sağ üstlerine doğru hani 24 pin girişinin yanlarında üstünde bir fan yeri var, oraya takınca atıyor

O eski tip bir güç girişi, anakarta takılmayacak boşta duracak. Fanlarla alakası yok.

Geri
Yukarı