R7 3700X sıcaklık değeri düşmüyor

Callactus

Decapat
Daha fazla  
Merhaba!
Sistemimde MSI X570 GAMING Plus anakartım var CPU R7 3700X, sıvı soğutucum MSI CoreLiquid 240r uzun bir süredir sıcaklık problemi yaşamaktayım oyunlarda sıcaklık değerlerim 70 dereceden başlayıp 80'e (80'de bitmiyor ondan sonra da artıyor) kadar çıkmakta bu oyun ilerledikçe gitgide artıyor ve çoğunlukla ani ısı dalgalanmaları alıyorum 75'ten 88'e fırlıyor geri düşüyor bu tarz egzantrik olayları oluyor hatta en son minimum sıcaklık değerim 80'de sabit kalıyor ondan sonra da dalgalanmaları devam ediyor örneğin; 81'de sabitken 89-90'a fırlıyor geri düşüyor. İnternette izledim benchmarklarda vs. kimsenin bu sıcaklık değelerini aldığını görmedim stock soğutucusu olan arkadaşlarım bile bu sıcaklık değerlerini almıyorlar.

Core performance Boost açık, arkadaşlarım da aynı şekilde CPB açık kullanıyorlar ama hiçbirinde böyle bir sorun görmedim CPB kapatmak mantıklı biliyorum fakat frekansım düştüğü için böyle oynamak istemiyorum bir miktar FPS kaybı yaşasamda (abartılacak seviyede değil) gene de verdiğim paranın hakkını kullanmak istiyorum diyebilirim. Sıvı soğutucu ile ilgili bir hata olarak düşündüm en başta, tekrardan monte ettim fakat değişen bir şey olmadı termal macunu da değiştirdim halbuki Cooler Master MasterGel aldım onu kullandım. Undervolt önerileriniz olacaktır elbet doğru ama sorum şu kullanan kişilerin çoğu normal halinde CPB açık ve rahat kullanmakta iken bende böyle absürt sıcaklık sebebi neden oluyor?

Görmüş olduğum değerler;
Battlefield 1; Core performance Boost açıkken 88 derece gördü.

Overwatch; Core performance Boost açıkken 83 dereceyi gördü.

Black Desert Online; Core performance Boost açıkken sistem kendine reset attı (95 dereceyi geçtiğini düşünüyorum)

AIDA64 ile testimde CPB açık maksimum 90 dereceyi gördüm ve genel olarak 80+ küsur seviyelerde hareket ediyordu fakat oyunlarda aldığım derece ile yapmış olduğum testler çok farklılık gösteriyor. CPB kapalıyken yapmış olduğum testte 57 dereceyi geçmezken oyun içinde 70 dereceyi görüyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanizin ozelliklerini bilmiyorum ama internetten resimlerine baktigimda on panelin kapali oldugunu gordum. Yanlarda hava girisleri var gibi ama, bu tip onu kapali kasalarda sicaklik sorunlari olabilir. 3 fan takip, hava cektirecek yer birakmamak bence yanlis bi uygulama. Burun deliklerinizin birazını parmaginizla kapatip nefes almaya calisin, ne kadar buyuk fark olacak goreceksiniz. Eğer kasanizin on paneli cikiyorsa onu cikarip deneyin. Bunu yaptiktan sonra radyator fanlarini da disa atacak sekilde ayarlayin. Ayrica kasanin bulundugu ortam da onemli, kalorifer petegine vs yakin duruyorsa, radyator fanlariniz tum sicakligi iceri cekiyor olabilir.

Ben stok fan ve stok termal macun ile R7 3700x kullanıyorum.Termal macunu uzun süredir yenilemedim. Anakartım B450 Tomahawk Max. Ayarlarda herhangi bir değişiklik undervolt vs yapmadim. Kasamın da hava akışı kötü diyebilirim. Bunlara rağmen sıcaklık değerleri 65-70 dereceleri geçmiyor. Bence sizin işlemcinizde veya soğutucunuzda ciddi bir sorun var. Eğer garantileri devam ediyorsa bir servise yollayıp şansınızı deneyin.

Ben stok fan ve stok termal macun ile R7 3700X kullanıyorum. Termal macunu uzun süredir yenilemedim. Anakartım B450 Tomahawk Max. Ayarlarda herhangi bir değişiklik undervolt vs yapmadim. Kasamın da hava akışı kötü diyebilirim. Bunlara rağmen sıcaklık değerleri 65-70 dereceleri geçmiyor. Bence sizin işlemcinizde veya soğutucunuzda ciddi bir sorun var. Eğer garantileri devam ediyorsa bir servise yollayıp şansınızı deneyin.

B450 çipset ile yüksek sıcaklıklara çıkmamanız çok normal çünkü İşlemciyi ısındıran şey PCI 4.0 veri yolu Yüksek band genişliği sunduğu için bu veri yolları sizin anakartınıza oranla daha fazla ısınacaktır. B450 ile R5 3600 de yükte 60 derece olan işlemci X570 çipsette 90 dereceleri görebiliyor.

B450 çipset ile yüksek sıcaklıklara çıkmamanız çok normal çünkü İşlemciyi ısındıran şey PCI 4.0 veri yolu Yüksek band genişliği sunduğu için bu veri yolları sizin anakartınıza oranla daha fazla ısınacaktır. B450 ile R5 3600 de yükte 60 derece olan işlemci X570 çipsette 90 dereceleri görebiliyor.
Evet ama işlemciyi kaliteli bir sıvı soğutucu ile kullanmasına rağmen o sıcaklik değerlerini alması hiç normal değil bence.

Evet ama işlemciyi kaliteli bir sıvı soğutucu ile kullanmasına rağmen o sıcaklik değerlerini alması hiç normal değil bence.

Ryzen 3600 bile 360mm soğutucu ile hiçbir şekilde kırpma yapmadan yük altında 65-70 derecelere zor düşen bir işlemci. 3700 için bana normal geldi. 3900X ile stok soğutucu deneyimim oldu. Yükte 100 derece :) boşta 65

Sıcaklık değerlerini ne ile ölçüyorsunuz hangi program? HWiNFO64 deneyin kullanmadıysanız. Biosunuzdan boştaki sıcaklığı kaç bakar mısınız? Bir de kasa modeliniz ne kaç fan var belirtirseniz sevinirim ve Bios/chipset driverlerınızı anakartın sitesinden güncellediniz mi?
Hocam bende de 3700X var, BIOS ve SIV 50-60 derece gösterirken HWINFO64 ve Afterburner 30-35 diyor. İlginç.

B450 çipset ile yüksek sıcaklıklara çıkmamanız çok normal çünkü işlemciyi ısındıran şey PCI 4.0 veri yolu yüksek band genişliği sunduğu için bu veri yolları sizin anakartınıza oranla daha fazla ısınacaktır. B450 ile R5 3600 de yükte 60 derece olan işlemci X570 çipsette 90 dereceleri görebiliyor.

Hocam yani anakart bazlı bir neden olduğunu mu söylüyorsunuz?

Hocam yani anakart bazlı bir neden olduğunu mu söylüyorsunuz?

Kullanmakta olduğunuz anakart işlemcinizden %100 verim almak için tasarlanmış o sebepten işlemci gerçek gücünü ortaya koyduğunda oluşak sıcaklıklar Doğal olarak Diğerinden yüksek olacaktır. B450 çipset ile 3700X teste soktuğunuzda aldığınız puan ile X570'deki test sonuçları ap ayrıdır. Bu bağlamda X570 kullanıcıları 3 ve 5 nesil İşlemcilerde %100 verim almak için 360mm sıvı soğutma tercih etmelidir.
Eğer donaım değişikliği ile devam edecek bütçeniz yoksa İşlemcinizin verimini düşürerek de sıcaklığı optimize edebilmeniz mümkün. Tabi bu söylediklerim Sorunsuz montaj ve driver- BIOS vs kurulumlar gerçekleştikten sonraki işlemler.

Kullanmakta olduğunuz anakart işlemcinizden %100 verim almak için tasarlanmış o sebepten işlemci gerçek gücünü ortaya koyduğunda oluşak sıcaklıklar doğal olarak diğerinden yüksek olacaktır. B450 çipset ile 3700X teste soktuğunuzda aldığınız puan ile X570'deki test sonuçları ap ayrıdır. Bu bağlamda X570 kullanıcıları 3 ve 5 nesil işlemcilerde %100 verim almak için 360mm sıvı soğutma tercih etmelidir.
Eğer donaım değişikliği ile devam edecek bütçeniz yoksa işlemcinizin verimini düşürerek de sıcaklığı optimize edebilmeniz mümkün. Tabi bu söylediklerim sorunsuz montaj ve driver- BIOS vs kurulumlar gerçekleştikten sonraki işlemler.

Yanıtınız için teşekkür ederim ben de aynı fikire katılıyorum çünkü her şey normal iken böyle değerler almak garip geldi sanırsam da X570'e bağlı bir sorun bu sorun değil aslında da soğutma performansım yetmiyor gibi diyebilirim bir de diğer sorum şu olacak CPB açık iken AIDA64 hariç testlerde 75 derece Max görüyorum AIDA64'te ise 84 sabit ama oyunlarda hiç stabil değer alamıyorum ya ani fırlamalar oluyor bu sıcaklıklarda 75-90 arası yani testler ile oyunlardaki sıcaklıklarım hiç benzemiyor desem yeridir.

Koskoca 360mm sıvı soğutma AIO'lar ile R9 3950x gibi işlemcileri soğutuyorlar sen R5 3600 bile çok sıcak çalışan bir işlemci diyorsun 360mm sıvı soğutuculara rağmen kaynak nereden geliyor?
Merhaba!
Sistemimde MSI X570 GAMING Plus anakartım var CPU R7 3700X, sıvı soğutucum MSI CoreLiquid 240r uzun bir süredir sıcaklık problemi yaşamaktayım oyunlarda sıcaklık değerlerim 70 dereceden başlayıp 80'e (80'de bitmiyor ondan sonra da artıyor) kadar çıkmakta bu oyun ilerledikçe gitgide artıyor ve çoğunlukla ani ısı dalgalanmaları alıyorum 75'ten 88'e fırlıyor geri düşüyor bu tarz egzantrik olayları oluyor hatta en son minimum sıcaklık değerim 80'de sabit kalıyor ondan sonra da dalgalanmaları devam ediyor örneğin; 81'de sabitken 89-90'a fırlıyor geri düşüyor. İnternette izledim benchmarklarda vs. kimsenin bu sıcaklık değelerini aldığını görmedim stock soğutucusu olan arkadaşlarım bile bu sıcaklık değerlerini almıyorlar.

Core performance Boost açık, arkadaşlarım da aynı şekilde CPB açık kullanıyorlar ama hiçbirinde böyle bir sorun görmedim CPB kapatmak mantıklı biliyorum fakat frekansım düştüğü için böyle oynamak istemiyorum bir miktar FPS kaybı yaşasamda (abartılacak seviyede değil) gene de verdiğim paranın hakkını kullanmak istiyorum diyebilirim. Sıvı soğutucu ile ilgili bir hata olarak düşündüm en başta, tekrardan monte ettim fakat değişen bir şey olmadı termal macunu da değiştirdim halbuki Cooler Master MasterGel aldım onu kullandım. Undervolt önerileriniz olacaktır elbet doğru ama sorum şu kullanan kişilerin çoğu normal halinde CPB açık ve rahat kullanmakta iken bende böyle absürt sıcaklık sebebi neden oluyor?

Görmüş olduğum değerler;
Battlefield 1; Core performance Boost açıkken 88 derece gördü.

Overwatch; Core performance Boost açıkken 83 dereceyi gördü.

Black Desert Online; Core performance Boost açıkken sistem kendine reset attı (95 dereceyi geçtiğini düşünüyorum)

AIDA64 ile testimde CPB açık maksimum 90 dereceyi gördüm ve genel olarak 80+ küsur seviyelerde hareket ediyordu fakat oyunlarda aldığım derece ile yapmış olduğum testler çok farklılık gösteriyor. CPB kapalıyken yapmış olduğum testte 57 dereceyi geçmezken oyun içinde 70 dereceyi görüyordu.
Arkadaşın dedikleri palavra hele ki çipset farkı yüzünden sıcaklıklar artıyor demesi büyük saçmalık, ben B550 anakart kullanıyorum ki Gen4 var neden ısınmıyor? Forumda bir sürü örnek mevcut buna dair X570 serisi yada B550 serisi anakart ile o işlemcileri kullanan. Stok voltaj değerleri fazla yüksek olduğu için ekstra bir ısınma söz konusu bu durumdan rahatsız oluyor iseniz iki seçenek var ya manuel overclock ile kendiniz ayarlayacaksınız yada iyi bir soğutma sistemine ihtiyacınız var.

Daha geçen forumdan birinin R5 3600 işlemcisine 4.5 GHz 1.3 volt ile overclock yaptık kule tipi soğutucu ile 70-75 dereceleri gördü testlerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı