R7 3700X sistem alınır mı?

Elftaşı

Decapat
Daha fazla  
Aşağıdaki paylaşacağım bilgisayarı muhtemelen alacağım. Fakat bir kaç sorum olacak. İçerisinde yalnızca 500 GB'lık SSD bulunuyor. Ekstra olarak 1 TB'lık HDD ekletsem, bir sorun çıkar mı? Oyunları SSD'ye, kişisel dosyaları HDD'ye yükleyeceğim. Bunun dışında hazır bilgisayarların bileşenlerinin değişmediğini biliyorum. PSU her ne kadar kaliteli olsa da, ileride değiştirmeye kalksam en azından onu değiştirebilir miyim? Ek olarak çok fazla oyun oynayan birisi değilim. Genel de bağımsız oyunları tercih ediyorum. Ancak vazgeçemediğim birkaç oyun serisi mevcut. Bunlar Assassin's Creed, Far Cry ve Resident Evil. Bu serilerin yeni çıkan ve çıkacak olan oyunlarını rahatlıkla çalıştırır mı?

Sistem;

Bu sistemi cumartesi günü sipariş ettim. Bence bu sistem daha mantıklı.

HDD ekleyebilirsiniz hiçbir sorun olmaz. Ayrıca bahsettiğiniz oyunlar için fazla bir sistem bile. RTX 3000 serisi bir grafik kartı mevcut. Ryzen 7 her ne kadar 3.nesil olsa da 7 grubu yani 16 çekirdek, özellikle render vb işlemlerde oldukça iyi bir işlemci. Ama tabii almışken daha güncel bir sistem almakta fayda var. Tercih meselesi. Render vb işlem yapacaksanız Ryzen 7, sadece oyun oynayacaksanız tek çekirdek performansı için Ryzen 5 işlemcilere bakabilirsiniz.

Bu sistemi cumartesi günü sipariş ettim. Bence bu sistem daha mantıklı.

Sistemler hakkında pek bilgim yok. 10-13 civarında bir sürü sistem var ve hangisi çok daha iyi bilmiyorum. O yüzden önerilere açığım.

HDD ekleyebilirsiniz hiçbir sorun olmaz. Ayrıca bahsettiğiniz oyunlar için fazla bir sistem bile. RTX 3000 serisi bir grafik kartı mevcut. Ryzen 7 her ne kadar 3.nesil olsa da 7 grubu yani 16 çekirdek, özellikle render vb işlemlerde oldukça iyi bir işlemci. Ama tabii almışken daha güncel bir sistem almakta fayda var. Tercih meselesi. Render vb işlem yapacaksanız Ryzen 7, sadece oyun oynayacaksanız tek çekirdek performansı için Ryzen 5 işlemcilere bakabilirsiniz.

Amacım sadece oyun. Ryzen 5 5600X ile değiştirebilirim. Pek bilgim yok o yüzden bakıp siz cevaplar mısınız? 6 çekirdek diyor bu arada.

Ryzen 5 5600x oyun performansı için 3700x den daha iyidir. Ekran kartı gayet yeterli. Bahsettiğiniz oyunların yenileri çıktıkça da sorunsuz oynarsınız diye düşünüyorum. Söylediğiniz gibi oyunları SSD kişisel şeyleri HDD mantıklı olan zaten. Arkadaşın attığı sistem güzel duruyor 5600x li olan. Sadece güzel bir soğutucu almanızı öneririm.

Ryzen 5 5600x oyun performansı için 3700x den daha iyidir. Ekran kartı gayet yeterli. Bahsettiğiniz oyunların yenileri çıktıkça da sorunsuz oynarsınız diye düşünüyorum. Söylediğiniz gibi oyunları SSD kişisel şeyleri HDD mantıklı olan zaten. Arkadaşın attığı sistem güzel duruyor 5600x li olan. Sadece güzel bir soğutucu almanızı öneririm.

Benim attığım sistemde Ryzen 7'yi çıkartıp, 5600x olanı koydum. Ekstra olarak Seagate HDD ekledim. Fiyat bin TL arttı ama sistem daha iyi hale geldi diye düşüyorum. Cevaplarınız için sağolun. Birkaç güne sipariş veririm. O güne kadar birkaç kişi daha yorum yapabilir. Önerilere hala açığım. Belki daha iyisini bulan çıkar. Bütçe 10-13 bin TL.

Bu arada soğutucu dediğiniz işlemci için mi? Öyle ise önerilenlerde var. Fakat o güzel değil ise UX200 ile değiştirebilirim.

Son düzenleme:
Evet işlemci için. Soğutucular hakkında çok iyi bilgim yok. Sadece içine koydukları stok soğutucu günü kurtarmak için. Bütçeniz yoksa oyun oynarken günü kurtarır daha sonra soğutucu alabilirsiniz. Hocam monitör de çok önemli. O konuda bilginiz yoksa araştırmanızı öneririm. 144hz olayları falan. İPS, VA, TN panel tipleri falan baya oyun zevkini etkiliyor monitör.

Yeni konular

Geri
Yukarı