R7 3700X ve RX 5700 XT sistem aniden kapanıyor

TavukDoner58

Hectopat
Sistemim.

TUF X570.
R7 3700X.
G.Skill 2x8 3000MHz.
Pulse 5700XT.
Cooler Master MWE 230V 750W.

Anakart ve işlemci değişikliğinden sonra aniden güç kesilmesi yaşıyorum. Ekran kartımda siyah ekran problemi vardı artık o yok. Ani kapanma sorunu başladı hangi parça sorunlu bilmiyorum. Ekran kartıma ve işlemcime 30 dakikalık işkence testi uyguladım. Güç kaynağımda problem var ise sorunu nasıl anlayabilirim yardımcı olur musunuz?

kapanma masaüstünde dolaşsam da oyun oynasam da farketmiyor kafasına göre gidiyor ve sıklık süresi her seferinde değişiyor. bugün bu 1 saat içinde 3 defa kapandı

Bahsettiğiniz soruna benzer sorunları aynı PSU ile yaşadım. Sistem kendi kendine restart atıyordu. Sistemi ilk kurduğumdan beri fan sesi olduğu için fanı bir kere değişmişti zaten. Sonra bikaç ay sonra aynı sesi tekrarladı. Fan değişimi ve bu sorunlar yüzünden yine servise gitti. Servisteki eleman 6 saat yükte test ettiğini ve ne ses ne de restart sorunu ile karşılaşmadığını söyledi (yersen). Ama müşteri memnuniyeti açısından yine fan değişti. Bu sefer nasıl bir şansım varsa ürün yolda bana gelirken kargoda hasar almış. Mecbur sıfır ve 3 yıl garantili olanını yolladılar ben de malum siteden onu sıfır haliyle satıp başka PSU aldım. Sattığım kişi de birkaç ay sonra ekran kartını yüke soktuğunda sistemin kapandığını söyledi. İlk başlarda yokmuş sonradan ortaya çıkmış. Ben de kendisini servise yönlendirdim yapabileceğim birşey yoktu yani. Satarken sorunsuz sattım. Uzun lafın kısası berbat kalitede bir PSU’dur kendileri. Dengesizdir. Ondan FSP’ye geçince aylarca işkence çektiğimi anladım.
Bu arada FSP güç kaynağını aldıktan sonra komple sistemi sıfırlayıp temiz windows kurulumu yaptım her ihtimale karşı. O zamandır reset sorunu yaşamıyorum.

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz soruna benzer sorunları aynı PSU ile yaşadım. Sistem kendi kendine restart atıyordu. Sistemi ilk kurduğumdan beri fan sesi olduğu için fanı bir kere değişmişti zaten. Sonra bikaç ay sonra aynı sesi tekrarladı. Fan değişimi ve bu sorunlar yüzünden yine servise gitti. Servisteki eleman 6 saat yükte test ettiğini ve ne ses ne de restart sorunu ile karşılaşmadığını söyledi (yersen). Ama müşteri memnuniyeti açısından yine fan değişti. Bu sefer nasıl bir şansım varsa ürün yolda bana gelirken kargoda hasar almış. Mecbur sıfır ve 3 yıl garantili olanını yolladılar ben de malum siteden onu sıfır haliyle satıp başka PSU aldım. Sattığım kişi de birkaç ay sonra ekran kartını yüke soktuğunda sistemin kapandığını söyledi. İlk başlarda yokmuş sonradan ortaya çıkmış. Ben de kendisini servise yönlendirdim yapabileceğim birşey yoktu yani. Satarken sorunsuz sattım. Uzun lafın kısası berbat kalitede bir PSU’dur kendileri. Dengesizdir. Ondan FSP’ye geçince aylarca işkence çektiğimi anladım.
Bu arada FSP güç kaynağını aldıktan sonra komple sistemi sıfırlayıp temiz windows kurulumu yaptım her ihtimale karşı. O zamandır reset sorunu yaşamıyorum.
sanırım garanti yolu gözüktü... ne kadar süre garantide kaldı acaba

sanırım garanti yolu gözüktü... ne kadar süre garantide kaldı acaba
3-4 gün içinde dönüş yapmışlardı. Uzun süreler beklemedim diye hatırlıyorum. Sadece değişim için çok diretmeme rağmen bir türlü değiştirmediler. Şansıma yolda 3 yerinden hasar alıp üçgene dönmüştü. O şekilde kurtuldum kendisinden.

aldığım yer itopya garanti kağıdındaki yere yollamamı istedi ve vektron elektroniğe yolladım. sağlamdır etiketi yapıştırıp geldi şuan.

ve sanırım sorunlu olan parça anakartımdı
ileride aynı sorunu yaşayanlar olabilir. sorunlu olan parçam anakart asus türkiye garantisi onayladı değişim ve ya iademi

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı