R7 3800X sistemin performans düşüşünün altında yatan sebep nedir?

SavixieN

Decapat
Yer
İSTANBUL
Daha fazla  
Merhabalar,

İşletim sistemi diskim Corsair MP300 120GB idi. Samsung EVO 970+ almam ile birlikte Corsair M.2 diskimi 2.slota yerleştirdim ve tertemiz format ile işletim sistemi diskimi EVO 970+'a transfer etmiştim. Böylelikle Windows 10 Pro'dan Home'a geçiş yapmıştım. Eski oyunlarımın yedeklerini hiçbir şekilde almadım. Microsoft'un orijinal isosunu indirdim ve Rufus ile USB belleğime yazarak format işlemini tamamlamıştım. Temizinden Windows 10 Home için OEM Key aldım ve sorunsuz aktif edebildim. Tüm driverları sorunsuz bir şekilde kurdum. Oyunlarımı teker teker baştan kurdum. Sistemimdeki tek crack program ise Adobe Photoshop CC2021'dir. Fakat bu format işleminden sonra CS:GO'da 400-500 FPS alırken şimdi ise 150'lere kadar düştüğünü gözlemliyorum. FIFA 21 gibi bir oyunda aralıklı droplar yiyorum. Bunun sebebini halen çözemedim. Az önce BIOS sürümümü 1.40 sürümünden 1.50 sürümüne güncelledim. BIOS güncellemesinden sonra henüz performansı denemedim.
Donanım bilgilerim;
● CPU: AMD Ryzen ™ 7 3800X.
● Water cooled: Cooler Master Masterliquid ML240l V2 RGB.
● RAM: HyperX Fury RGB DDR4 16x2 3200 MHz.
● GPU: ASUS Gaming a6g RTX2060.
● Motherboard: MSI MEG X570 Tomahawk Wi-Fi
● Power Supply: Zalman ZM1000-EBT 80+ Gold 1000W modular.
● M2.1 SSD: Samsung 970 EVO Plus 250GB.
● M2.2 SSD: Corsair MP300 120 GB.
● SSD: James Donkey 240 GB.
● HDD: Seagate 1TB" 7200RPM.
● Monitör: BenQ Zowie XL2546-K 240Hz 0, 5ms & AOC G2460 144 Hz 1ms.
● Headset: HyperX Cloud II.
● Mouse: BenQ Zowie FK1+
● Keyboard: Logitech G213.
● Gamepad: 2X Logitech F310.
● Cam: Logitech C922.
Windows güç seçeneği;

1620299787272.png

Not: Ben ekran görüntüsündeki ayarı seçili bıraksam da tekrar güç seçeneklerine girdiğimde dengeli (önerilen) seçeneği seçili olarak çıkmaktadır. Bu sorunu anlayamadım.

Not 2: Güç seçeneklerine girdim ve o ekranda biraz bekledim. Dengeliden Nihaiye arada bir değişip duruyor. Otomatik olarak bir dengeliye bir nihai performansa geçiş yapıyor. Normalde ben AMD High Performance olarak seçmiştim.

Disklerimin doluluk oranları;

1620299942294.png

Windows sürümüm;

1620299981021.png

Ekran kartı sürücü ayarlarım;

1620300044201.png

Ekran kartımın üstündeki tuş modu p modundadır.
Görev yöneticisi CPU durumu;

1620300125797.png

Not: İşlemci hızı bazen 2'lere düşüyor. Bazen de 4,40 gibi değerlere çıkabiliyor. Durmadan oynamaktadır.
DxDiag görüntüsü;

1620300259275.png

Dragon Center ayarlarım;

Balance mode.
Gaming mode off.
True color varsayılan.
Mystic Light off.

Ryzen Master programından herhangi bir ayar kurcalanmamıştır. Tamamen default ayarlarıyla çalışmaktadır.

Windows arka plan uygulamarının hepsi kapalı fakat sadece Windows Defender açık. Windows oyun modu açık durumdadır. Başlangıç programlarından sadece Windows Defender aktiftir.

BIOS: XMP profile 1 aktiftir. Windows OS confugarition modu CSM'den UEFI'ye çektim.

Teşekkürler :)

Son düzenleme:
Dragon center üzerindeki balance mode belki windows un güç ayarlarını değiştiriyor olabilir.
Ekran kartının güncel driverlarını yüklediniz mi?
Aklıma gelen son şey de oyun esnasında kullanım değerlerine bakabilir misiniz?
İşlemcinin kullanımındaki sıçramalar işlemcinin gereksiz durumlarda gücünü kesmesinden kaynaklanır gayet normal birşey ama yük esnasında bunu yapıyorsa ısınma problemi olabilir.

Dragon center üzerindeki balance mode belki windows un güç ayarlarını değiştiriyor olabilir.
Ekran kartının güncel driverlarını yüklediniz mi?
Aklıma gelen son şey de oyun esnasında kullanım değerlerine bakabilir misiniz?
İşlemcinin kullanımındaki sıçramalar işlemcinin gereksiz durumlarda gücünü kesmesinden kaynaklanır gayet normal birşey ama yük esnasında bunu yapıyorsa ısınma problemi olabilir.

Ekran kartı sürücülerim tamamen günceldir. İşlemci yük altında iken sıçramalar meydana geliyor. Isınma açısından hiçbir şikayetim yoktur.

@Fluie Hocam bir şey daha fark ettim. Güç seçeneklerine girdim ve o ekranda biraz bekledim. Dengeliden Nihaiye arada bir değişip duruyor. Otomatik olarak bir dengeliye bir nihai performansa geçiş yapıyor. Normalde ben AMD High Performance olarak seçmiştim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle bir sorunla karşı karşıyayım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı