R7 3800X ve RTX 3070 sistem 1080P oyunculuk için nasıldır?

Bütçe
14000
24 inç BENQ 144hz 1ms bi prof cs go oyuncu monitörü alacağım. 6000 TL RTX 3070(tahmini 4800 den başlayan fiyatlarla yazmışlar marka ve model için pay koydum üstüne.) 3500 TL ye r7 3800x alsam 9500 TL yi buluyor. Geriye kalan 4500 TL ye psu+kasa+anakart+ssd+16gb ram almam gerekecek. Yeterli olur mu acaba param ?Sizin hesabınıza göre 700 kasa+ssd 500+16 ram 1000+anakart 2000+psu 1400 civarı olsa bütçemi 1100 TL kadar aşıyor. Bunuda zorlarım fakat cs go için pro mouse+klavye+kulaklık alacağım için 1000 TL de onlar tutar. 2200 TL kadar daha çıkmam indirimde ürün denk getirmem lazım bu cuma.

700 kasa+ssd 500+16 ram 1000+anakart 2000+psu 1400
kasa + psu 2100 tl tutuyor onun yerine

CoolerMaster MasterBox MB511 650W 80+ Bronze ARGB Tempered Glass USB 3.2 ATX Mid Tower Kasa

buda işinizi görecektir ve 1375 TL
24 inç BENQ 144hz 1ms
Ucuz olması açısında da güzel bi tercih lakin oyun dışındaki durumlarda beni tatmin etmeyecek bi monitör ve AAA oyun oynamak istediğinde ips yada va panele olan zevkini düşerecektir o yüzden tekrardan bi gözden geçirip araştırmanızı öneririm

fiyatıda çok artırmak istemediğin için bişey diyemiyorum ama çok faz fiyat artışı yaparak bu monitörü almanızı tavsiye ederim yaşadığınız oyun tecrübesi konusundan bi fark olacağını sanmıyorum hatta daha dolgun ve güzel bi renk panel var ELMB vb teknolojilerden dolayı TN panel kadarda kusur bi rekabetçi oyun monitörüne sahip olursunuz bence

Hatta ram olarakta bunları alırsanız ram masrafınızda 300 tl azalır ve size fazlasıyla yetecektir

Hatta anakartıda x570 yerine güzel b550 alıp 500 tl daha azalatabiliriz

Eğer zamanınızda varsa 3800x yerine 5600x aldığınızı varsayarsak ortalama 500 tl de oradan azalır
Totalde 2025 TL fiyatı azaltmış oluruz ki bence 5600x daha iyi fps verecektir en azından sızıntılar o yönde

kasa + psu 2100 tl tutuyor onun yerine

CoolerMaster MasterBox MB511 650W 80+ Bronze ARGB Tempered Glass USB 3.2 ATX Mid Tower Kasa

buda işinizi görecektir ve 1375 TL

Ucuz olması açısında da güzel bi tercih lakin oyun dışındaki durumlarda beni tatmin etmeyecek bi monitör ve AAA oyun oynamak istediğinde ips yada va panele olan zevkini düşerecektir o yüzden tekrardan bi gözden geçirip araştırmanızı öneririm

fiyatıda çok artırmak istemediğin için bişey diyemiyorum ama çok faz fiyat artışı yaparak bu monitörü almanızı tavsiye ederim yaşadığınız oyun tecrübesi konusundan bi fark olacağını sanmıyorum hatta daha dolgun ve güzel bi renk panel var ELMB vb teknolojilerden dolayı TN panel kadarda kusur bi rekabetçi oyun monitörüne sahip olursunuz bence

Hatta ram olarakta bunları alırsanız ram masrafınızda 300 tl azalır ve size fazlasıyla yetecektir

Hatta anakartıda x570 yerine güzel b550 alıp 500 tl daha azalatabiliriz

Eğer zamanınızda varsa 3800x yerine 5600x aldığınızı varsayarsak ortalama 500 tl de oradan azalır
Totalde 2025 TL fiyatı azaltmış oluruz ki bence 5600x daha iyi fps verecektir en azından sızıntılar o yönde
Yardımınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler. 2000 dolar yapıp beklemeye geçeyim o zaman 5600x testlerde baya iyi ve tekli çekirdek performansı gayet yerinde gibi fiyat olarakta iyi bana sorarsanız.

Rica ederim ne demek ama zaten 5 Kasım'da satışa çıkacak diye biliyorum. Hatta bu makalenin son satırında görebilirsiniz.

Çevirmeniz gerekecek kadar süre yok gibi ama işlemciye ayıracağınız parayı dolara çevirip diğer parçalara karar verip indirimde veya uygun olduğunu düşündüğünüz parçaları toplamalısınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
1080P istediğinizi belirtmişsiniz ancak ben yine de söyleyeyim, 2K 144 HZ bir monitör ile çok güzel oyun deneyimi yakalarsın. 2K 144 FPS verebileceği çok oyun var.
Hocam öncelikle teşekkür ederim tavsiyeniz için. Ancak 1080p oynamak istiyorum daha düşük bir kart önerebilirsiniz ama güncelide ucundan yakalayabileceğim bir kart. Fiyatlara baktığımda 3070 almak mantıklı geldi. MSI RTX 2060 SUPER GAMING X 8G 256 Bit GDDR6 8 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe şu karta bile baktığımızda 5400 tl bandında. 3070 kart 2080 ti ile kafa kafaya gidiyor ve daha yeni teknoloji barındırıyor güncel bir kart. Sizin tavsiyeniz oldukça yerinde ben biraz geri kafalıyım. Pro cs oyuncusu gibi rahatça cs oynayabileceğim aynı zamanda hemen modası geçmeyecek bir kart ve işlemci almak istiyorum. Bu kartı alırsam 5 sene sonra 2k bir monitörde alabilirim belki en azından imkanım olur. Benim korktuğum ve kimsenin net bir şekilde cevaplayamadığı bir nokta var. Ben bu kartla 1080p oyun oynayacağım. Bu kart 1080p için fazla gelecek bir kart olduğu için darboğaz yapar diyorlar. Ben darboğazdan falan hiç anlamam ama 1080p oyun oynarken kasacaksa donacaksa ani fps düşüşü yaşayacaksam gerek yok almayayım daha düşük bi kart alayım. Kimse bununla ilgili net konuşamıyor. 2080 Ti kartı olan biri 1080p oyunculuğu deneyimlemiştir. Ancak çevremde kimsede yok. Asıl sıkıntım 1080p de kasıp donarsa fitil olurum o kadar para verip rezil olmak istemiyorum.
Rica ederim ne demek ama zaten 5 kasımda satışa çıkacak diye biliyorum hatta bu makalenin son satırında görebilirsiniz

çevirmeniz gerekecek kadar süre yok gibi ama işlemciye ayıracağınız parayı dolara çevirip diğer parçalara karar verip indirimde veya uygun olduğunu düşündüğünüz parçaları toplamalısınız
Gaming gecesinde kasayı ramleri ve ssd yi alayım o zaman. İşlemcim daha belli olmadığı için anakart+işlemci alamıyorum.

Bende senin almak istediğin sisteme yakın bir sistem dizmekteyim bence başarılı bir sistem oldu özellikleri ise şunlar.

Anakart ASUS ROG X570-F.

İşlemci R9 3900X.

RAM'ler G.Skill Trident Z Neo (2x16) 32 GB 3600 MHz CL16.

Sıvı soğutucu Corsair H100X.

PSU Cooler Master Vanguard V1000 Gold Full moduler (bunu ucuza bulduğum için aldım yoksa gerekenin çok üstünde )

Kasa Aerocool Airhawk Duo düşünüyorum.

SSD'yi henüz almadım haftaya cuma indirimde güzel bir SSD bulursam almayı düşünüyorum.

Ekran kartı hangi Custom'ı alacağım emin değilim ama ASUS'tan yana kullanabilirim F/P olur diye başka bir firmayada yönelebilirim.

1080P'de kullanacağım benim monitörüm de bu kullanıyorum şu an ve çok memnunum.

1080P 2080 Ti'la 3 aşağı beş yukarı aynı GPU kullanımları olacaktır sıkıntı yaşayacağınız düşünmem hatta DLSS açık bir şekilde CS'de %70 kullanımlarda oynabilirsiniz belki bu tabii ki de varsayım ama gerçekleşebilir.
ASUS TUF GAMING 27" VG27VQ 165Hz 1ms DVI-D HDMI DP FreeSync Uyumlu Curved Gaming Monitör - Gaming.Gen.TR

Siteyi bilmiyorum burada fiyatı uygun aslında ya da 2K oynamak için biraz daha verip.

Bu alınabilir.

Önerim X570 yerine Gigabyte Aorus B550 PRO AC modeline yönel ve daha üst bir b550.

1080 P için RTX 3070 almaya gerek yok.
Hocam 2060 super işimi görecekse 2060 super alayım diyorum. Ancak fiyatlara baktığımızda aynı fiyata 3070 olabilir cuma gününü bekliyorum. 2060 alacağıma 3070 almayayım mı ? Yani 1080p oyun performansımı zedeler mi RTX 3070 kart ?
Önerim X570 yerine Gigabyte Aorus B550 PRO AC modeline yönel ve daha üst bir b550.
Tam düşündüğüm fiyatta bir anakart hocam teşekkürler 2000 TL olur diye düşünüyordum zaten yukarıdada belirtmiştim. Teşekkürler.

Geri
Yukarı