R7 4800H agresif mod kapatmak zararlı mı?

Uchihaitachi06

Femtopat
Merhaba arkadaşlar, ben Ryzen 7 4800H kullanıyorum ve işlemci Boost özelliği agresif modda 95 derece oluyor. İnternette bunu devre dışı bırakma videoları falan gördüm 80 dereceye kadar iniyor oyunlar. Ancak korktuğum şey şu madem bu özellik var mühendisler neden bunu daha basit bir şekilde gözümüze koymamış? Yani bu modu devre dışı bıraksam underclock sayılır mı/bilgisayarıma zarar verir mi veya garanti dışı sayılma gibi bir şey yaşanabilir mi? Bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, ben Ryzen 7 4800H kullanıyorum ve işlemci Boost özelliği agresif modda 95 derece oluyor. İnternette bunu devre dışı bırakma videoları falan gördüm 80 dereceye kadar iniyor oyunlar. Ancak korktuğum şey şu madem bu özellik var mühendisler neden bunu daha basit bir şekilde gözümüze koymamış? Yani bu modu devre dışı bıraksam underclock sayılır mı/bilgisayarıma zarar verir mi veya garanti dışı sayılma gibi bir şey yaşanabilir mi? Bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Garanti dışı olmaz.

Zarar vermez.

İşemcinin sadece çalışma voltajı düşüyor.

Onu devre dışı bırakarak Boost Clock'u kapatmış oluyorsunuz. Yani işlemciniz 4.2 GHz'de çalışmak yerine 2.9 GHz'de çalışıyor. Bu sayede sıcaklık değerleri düşüyor. Performansta bir sorun yaşamıyorsanız devre dışında kalabilir. Zararlı da değil.

Bilgisayarınızın bakım zamanı gelmiş olabilir mi?

Hocam laptop kullanıyorum ASUS TUF R7 kullananların hepsi bu derecelerde oynuyor agresif mod açıkken. Alalı bir 9-10 ay oldu daha bakım yaptırma gereği duymadım açıkçası
Garanti dışı olmaz.

Zarar vermez.

İşemcinin sadece çalışma voltajı düşüyor.

Hocam frekansı düşürmüyor mu ona bağlı olarak voltaj düşmüyor mu öbür türlü undervolt olmaz mı?

Render yapmıyorsanız kapatmanızda fayda olacaktır. GHz konusu oyunlarda FPS konusunda Max 2 FPS etki ediyor.

Darboğaz varsa FPS'ye etki eder. Darboğaz yoksa FPS'ye etki etmez. Bu kadar basit. Sizin sistemde Boost Clock açmak FPS'ye etki etmedi diye herkesin sisteminde FPS'ye etki etmeyecek diye bir şey yok.

Darboğaz varsa FPS'ye etki eder. Darboğaz yoksa FPS'ye etki etmez. Bu kadar basit. Sizin sistemde Boost Clock açmak FPS'ye etki etmedi diye herkesin sisteminde FPS'ye etki etmeyecek diye bir şey yok.

2 oyun üzerinde denedim CS:GO gibi çok yormayan oyunlarda ortalama FPS'im 174'den 140a indi. Ancak Assassin's Creed Valhalla gibi sağlam bir oyunda yüksek derecelerde drop yediği için ve Turbo Boost'u kapatınca da drop azaldığı için ikisinde de ortalama 60 FPS alıyorum. Performans yönünde çok bir sıkıntı yaşamadım ancak dediğim gibi mühendisler bunu basit bir yöntemle de kullanıcıya sunabilirlerdi o yüzden biraz korktum acaba işlemciye zarar verir mi underclock sayılır mı gibi vs.

Geri
Yukarı