R7 5700X hız aşırtma nasıl yapılır?

ankalyx

Centipat
Daha fazla  
RAM
CORSAIR VENGEANCE LPX 2X8GB 2133MHZ & 2666MHZ
Ekran kartı
NVIDIA GTX 1050Ti
Anakart
MSII MAG B550 TOMAHAWK
İşlemci
Ryzen 7 5700X
Merhaba arkadaşlar, Ryzen 7 5700X işlemcimi 4.6GHz seviyesine overclock yapmak istiyorum. Bildiğim kadarıyla 4.6GHz'ye kadar çıkabiliyor. İşlemcimi nasıl güvenli bir şekilde hız aşırtma yapabilirim? 4.4, 4.5 ve 4.6GHz için en az ne kadar voltaj vermem gerekir sırasıyla? Anakartım MSI MAG B550 Tomahawk.

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock'tan ziyade PBO kullanman çok ama çok daha mantıklı olacaktır.

Okudum, peki PBO'yu nasıl kullanabilirim, ayarlamam gereken bir şeyler var mı yoksa BIOS üzerinden aktifleştirmem yeter mi? Ayrıca CPB (Core Performance Boost) adında bir özellik daha duymuştum, PBO mu yoksa CPB mi tercih etmeliyim? Stok soğutucu ile kullanacağım işlemcimi, bu bilgiyi de göz önünde bulundurursak ne gibi seçeneklerim bulunmakta?

Okudum, peki PBO'yu nasıl kullanabilirim, ayarlamam gereken bir şeyler var mı yoksa BIOS üzerinden aktifleştirmem yeter mi? Ayrıca CPB (Core Performance Boost) adında bir özellik daha duymuştum, PBO mu yoksa CPB mi tercih etmeliyim? Stok soğutucu ile kullanacağım işlemcimi, bu bilgiyi de göz önünde bulundurursak ne gibi seçeneklerim bulunmakta?
Attığım linkte her şey yazıyor. Bios'tan ayarlayacaksın.

Kolay gelsin. Stok soğutucu ile ne hızaşırtması yapmayı düşünüyorsunuz anlam veremiyorum.

Belirli değerlere kadar stok soğutucunun kullanılabileceği ve bu konuda sorun teşkil etmeyeceği hakkında çok fazla şey okudum, ayrıca iklimi oldukça serin olan bir oturuyorum, şu ana kadar ne ekran kartım, ne de işlemcim herhangi bir sıcaklık problemiyle karşılaşmadı, dolayısıyla stok soğutucuyla belirli değerlere kadar çıkabilirim diye umuyorum.

Attığım linkte her şey yazıyor. Bios'tan ayarlayacaksın.

Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı