R7 5800X bosta 62 derece oluyor

yunus emre

Kilopat
Arkadaşlar başlıkta da belirttigim gibi islemcim bosta 62 derece.
Sistem ozelliklerim söyle.
ASUS X570 F GAMING.
32 GB Corsair 3000MHz.
Ryzen 7 5800X.
Corsair H100I GTX.
Arkadaşlar islemciye su anda 1.4 voltaj gidiyor.

Normal değil. BIOS üzerinden Curve Optimizer ile voltaj azaltmayı deneyin. negatif 10 all core deneyerek başlayın. Sıcaklıklar düşecektir fakat çok azaltırsanız stabil olmaz işlemciniz.

Sogutucum i74790K yi cok güzel sogutuyordu. Vallahi bende anlamadim. Stok sogutucu ile denemem gerekiyor. Ya da qp götüreceğim.

BIOS güncellemeyi deneyebilirsiniz. İşlemcinizin boşta 1.4v çekmesi normal gelmedi bana çünkü 5600X işlemcim boşta 1.2v çekiyor stok olarak. Arkaplanda işlemci kullanımınızı artıran bir uygulama olabilir mesela Epic Games Launcher gibi.

BIOS güncellemeyi deneyebilirsiniz. İşlemcinizin boşta 1.4v çekmesi normal gelmedi bana çünkü 5600X işlemcim boşta 1.2v çekiyor stok olarak. Arkaplanda işlemci kullanımınızı artıran bir uygulama olabilir mesela Epic Games Launcher gibi.

Simdi temiz bir Windows kurdum. Sivi sogutmada benim bildigim bir sorun yok. Termal macunda Cooler Master V1 kullandim kaliteli bir macun. Ana anlamadim sicaklik degerini.

Simdi temiz bir Windows kurdum. Sivi sogutmada benim bildigim bir sorun yok. Termal macunda Cooler Master V1 kullandim kaliteli bir macun. Ana anlamadim sicaklik degerini.

Sıcaklıkları hangi yazılım ile takip ediyorsunuz? HWiNFO yükleyip sensor modunda ekran görüntüsü atabilir misiniz? Sıvı soğutma pompasının düzgün çalıştığına emin misiniz? Radyatör pompanın aşağısında kalıyorsa pompanın içinde hava sıkışmış olabilir.

Kullandığınız macun maalesef çok kaliteli değil bu arada. 1.85 W/mK değerlerine sahip bu oldukça düşük bir değer.

Son düzenleme:
Sıcaklıkları hangi yazılım ile takip ediyorsunuz? HWiNFO yükleyip sensor modunda ekran görüntüsü atabilir misiniz? Sıvı soğutma pompasının düzgün çalıştığına emin misiniz? Radyatör pompanın aşağısında kalıyorsa pompanın içinde hava sıkışmış olabilir.

Kullandığınız macun maalesef çok kaliteli değil bu arada. 1.85 w/mk değerlerine sahip bu oldukça düşük bir değer.

Şimdi şöyle bir şey oldu BIOS'ta 62 derece gösteren sıcaklık masaüstünde Corsair link programı ile 30 derece gösteriyor. Şimdi ben hangisine inanacağım kafam çok karıştı. Peki siz hangi macunu önerirsiniz Vatan'daki arkadaşlar bu macunu önerdi. Bir de bu macuna 82TL ücret ödedim.
sıcaklık.png
sistem sıcaklık degerleri.png

Kullandığınız macun maalesef çok kaliteli değil bu arada. 1.85 W/mK değerlerine sahip bu oldukça düşük bir değer.
Bu şekilde.
sıcaklık corsair.png

Kullandığınız macun maalesef çok kaliteli değil bu arada. 1.85 w/mk değerlerine sahip bu oldukça düşük bir değer.

Bir de sivi sogutmayi bu sekilde taktim. Corsair yazisi ters. Pompa bu sekilde duz durdu.
E0731B1F-0565-4410-A09E-4ECD00C05F93.jpeg

Son düzenleme:
Öncelikle Vatan'daki arkadaşlar sizi dolandırmış resmen hocam. Yüzlerine çarpsanız yeridir aynı macun web sitelerinde 37 TL. MX-4 macun alabilirdiniz çok daha iyi olurdu o fiyata.

Konuya dönersek sıvı soğutmanızın fazla ısınmadığını görüyorum bu aklıma ya termal macunun çöp olması ihtimalini ya da sıvı soğutmanın yeterince iyi temas etmediği fikrini getiriyor. Etkili soğutma için sıvı soğutmanın oturtmasını iyi yapmanız gerek eğer gevşek ise sıcaklıklar etkilenecektir.

Öncelikle Vatan'daki arkadaşlar sizi dolandırmış resmen hocam. Yüzlerine çarpsanız yeridir aynı macun web sitelerinde 37 TL. MX-4 macun alabilirdiniz çok daha iyi olurdu o fiyata.

Konuya dönersek sıvı soğutmanızın fazla ısınmadığını görüyorum bu aklıma ya termal macunun çöp olması ihtimalini ya da sıvı soğutmanın yeterince iyi temas etmediği fikrini getiriyor. Etkili soğutma için sıvı soğutmanın oturtmasını iyi yapmanız gerek eğer gevşek ise sıcaklıklar etkilenecektir.

Pardon hocam V1 dedim aldığım macun o değil. Cooler MasterGel Pro V2 aldığım termal macun. Bir de M.2 boşta 46 derece olması normal mi? Eski i74790K sistemimde 30 derece idi. Bunda 46 derece boşta. Corsair link programında işlemci sıcaklığı 30 32 derece gösteriyor boşta.

Yeni konular

Geri
Yukarı