R7 5800X boşta 80 derece oluyor

Alfopepe

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba, daha önce hiç yaşamadığım bir sorun işlemci ısınmasıyla uğraşıyorum. R7 5800X işlemci kullanıyorum tozunu aldım termal macun yeniledim.
Fakat yine de ısınma sorunundan kurtulamadım. Sadece YouTube videosunda bile 80 derece görüyor. 240mm sıvı soğutma var ve sistemi 1 yıldır kullanıyorum.
Ne önerirsiniz?

Hocam görev yöneticisini açın. Frekans otomatik olarak azalıp yükseliyormu kontrol edin. Eğer sabitse sabitlemişsiniz demektir ki her zaman aynı frekansta çalışıyorsa ve bu da yüksek sayılabilecek bir frekans ise sorun budur.

Boşta 80 çalışması normal değil fan etkili değil dicem ama 1 yıldır böyle değildir heralde.Fan iyi çalışıyormu bios üzerinden fan ayarını turboya alıp deneyiniz.

1-sıvı soğutmanın pompası bozuk.
2-termal macun sahte veya tam sürümedin ya da tam oturtamadın.

1-yıldır kullanıyorum sıvı soğutmayı durduk yere kendiliğinden bir sorun çıkabilmesi gibi bir ihtimal varsa söylerseniz sevinirim
2-termal macunun sahte olmadığına eminim ilk sürüşümde değil tam sürdüğüme inanıyorum zaten sürmeden önce de ısınma durumu söz konusuydu.

Boşta 80 çalışması normal değil fan etkili değil diyeceğim ama 1 yıldır böyle değildir herhalde. Fan iyi çalışıyor mu BIOS üzerinden fan ayarını Turbo'ya alıp deneyiniz.

Dediğiniz gibi deneyeceğim denedikten sonra tekrar bildireceğim.

1-yıldır kullanıyorum sıvı soğutmayı durduk yere kendiliğinden bir sorun çıkabilmesi gibi bir ihtimal varsa söylerseniz sevinirim
2-termal macunun sahte olmadığına eminim ilk sürüşümde değil tam sürdüğüme inanıyorum zaten sürmeden önce de ısınma durumu söz konusuydu.

Dediğiniz gibi deneyeceğim denedikten sonra tekrar bildireceğim.
Evet kullandığım sıvı soğutucu iki kere pompa sorunundan garantilik oldu. İlki 1 senelik kullanımda kendi kendine oldu ikincisi ise işlemci değiştirirken fazla büktüm sanırım bozuldu. Sıfırıyla değişiyor zaten tamiri olmuyor. Pompa sorunu çekerken işlemcim Ryzen 5600x boşta 70 derecelerde geziyordu.

Evet kullandığım sıvı soğutucu iki kere pompa sorunundan garantilik oldu. İlki 1 senelik kullanımda kendi kendine oldu ikincisi ise işlemci değiştirirken fazla büktüm sanırım bozuldu. Sıfırıyla değişiyor zaten tamiri olmuyor. Pompa sorunu çekerken işlemcim Ryzen 5600X boşta 70 derecelerde geziyordu.

Sağ olun hocam ona bir baktırıyım o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı