R7 5800X vs AM5 soketli DDR5

Furkan89

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, i5 7400 GTX 1070 Z270 Tomahawk Corsair Vengeance CL16 2x8 sisteme sahibim. İşlemci darboğaza girdiği için oyunlarda çok sıkıntı yaşıyorum. R7 5800X RTX 3070 Ti sistem mi toplasam yoksa AM5 soketli DDR5 sistemin çıkmasını mı beklesem? Önerilerinizi paylaşır mısınız? Teşekkürler herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçeni arttıramayacaksan bekleme. Anakart, DDR5 RAM fiyatları derken pahalı olacak. Ayrıca oyun amacın varsa 5600 al geç. 5800X'in oyun tarafında 5600'e kıyasla pek bir artısı yok.

DDR5 RAM fiyatlarından AM5 anakartların ve 7000 serisi işlemcilerin fiyatları hakkında bir çıkarım yaparsak belirgin bir pahalılık olacağı aşikar, bütçeniz dolgun (USD karşılığı olarak) değilse beklemek pek hoşunuza gitmeyebilir.

Şöyle bir durum var. DDR5 ve PCI Express 5.0'a geçilecek ilk defa. Bu platformda ilk nesil işlemcilerde oturmayan şeyler vs. olabilir.
Onu beklemek yerine 5800X3D ile çıkacak yeni neslin DDR4 ve PCI Express 4.0'lı versiyonunu kullanmış gibi olursun. Bu arada 5800X3D'nin fiyatı gelecek nesildeki 8 çekirdekli AMD işlemcilerinin olası fiyatı hakkında ipucu verir.
Ek olarak 5800X3D Intel 12. nesil dengi işlemcilerle iyi kapışıyor diye biliyorum.

Son düzenleme:
Bu arada 5800X3D Intel 12. nesil dengi işlemcilerle iyi kapışıyor diye biliyorum.
Bir alt segmentten olup da 12900K ve KS varyantına kafa tutan çılgın bir işlemci. Tabii bu çoğunlukla oyun tarafında bir rekabet, yapay zeka konusunda bu iki işlemciye rakip olamıyor.

İlgilenip bilgilendirici mesajlar verdiğiniz için teşekkürler. Yukarıda belirtmiş olduğum sistemi 2017 Ağustos ayında aldım işlemci darboğaz yapmasa hala idare ediyordu aslında. Alacağım sistemde 5-6 yıl idare etmesini isterim. Sanırım dediğiniz gayet mantıklı. 5800 ve 3070ti ideal olacaktır.

İlgilenip bilgilendirici mesajlar verdiğiniz için teşekkürler. Yukarıda belirtmiş olduğum sistemi 2017 Ağustos ayında aldım işlemci darboğaz yapmasa hala idare ediyordu aslında. Alacağım sistemde 5-6 yıl idare etmesini isterim. Sanırım dediğiniz gayet mantıklı. 5800 ve 3070ti ideal olacaktır.
BIOS mod yükleyip OC yapabilirsiniz işlemciye. Tavsiye etmem ama ben uzun bir süre i3 7100 ile bu şekilde idare etmiştim. Belki yeni işlemciler çıkana kadar sizi idare eder ve bu süreçte sistem için ayırdığınız parayı dolarda tutarsanız bir kaybınız olmaz. YTD :D

BIOS mod yükleyip OC yapabilirsiniz işlemciye. Tavsiye etmem ama ben uzun bir süre i3 7100 ile bu şekilde idare etmiştim. Belki yeni işlemciler çıkana kadar sizi idare eder ve bu süreçte sistem için ayırdığınız parayı dolarda tutarsanız bir kaybınız olmaz. YTD :D
Bu dediğiniz Z170 kartlar için geçerli, Intel de bunu istemedi belli ki imkansızlaștırmak için Z270'leri çıkardı.
K ibaresi bulunmuyor OC olmaz ki :( dediğiniz yöntemi bilmiyorum.
K olmasa da BCLK ayarı deneyerek bir şeyler yapabilirsiniz galiba.

Geri
Yukarı