R7 5800x3D PC kapanıp açılıyor

Kerem91

Picopat
Daha fazla  
RAM
64gb
Ekran kartı
3080
Anakart
msi mpg x570s edge max wifi
İşlemci
amd ryzen 7 5800x3d
Merhaba bilgisayarım yeni sayılır 3 hafta falan oldu ama şimdi bir sorunla karşılaştım bilgisayar durup dururken kendiliğinden kapanıp açılıyor ama bu işlem olurken kasa açık kalıyor ne yapmam lazım?
Bir keresinde olurken fotoğrafını çektim.

20221214_225629.jpg

Bilgisayar kullanımdayken mi kendini yeniden başlatıyor yoksa açılırken donup kendini yeniden mi başlatıyor işletim sistemini de yazarsanız daha iyi olur ve PSU modelini de.

Bilgisayar kullanımdayken oluyor. Windows 11 işletim sistemim. PSU modelim Thermaltake Toughpower 1000W. İlk aldığım zaman donmalar oluyordu bazen siyah ekran veriyordu ama sesler falan geliyordu. Son olarak monitörüm 240Hz olmasına rağmen bazen maximum 144Hz gösteriyor acaba monitördemi sorun var.

Bilgisayar kullanımdayken oluyor. Windows 11 işletim sistemim. PSU modelim Thermaltake Toughpower 1000W. İlk aldığım zaman donmalar oluyordu bazen siyah ekran veriyordu ama sesler falan geliyordu. Son olarak monitörüm 240Hz olmasına rağmen bazen maximum 144Hz gösteriyor acaba monitördemi sorun var.

Maalesef evet direkt sorun monitörde diyemeyiz çünkü monitörde olan bir arıza sadece görüntü bozacaktır ve sistem kendini tekrar yeniden başlamaya programlayamayacaktır bu sorun Windows data conflict with hardware olduğunu düşünüyorum yani Windows'un donanımlar ile sağlıklı veriyi kuramaması sonucu komutlara bakmaksızın otomatik kendini yeniden başlatmaya programlaması.

1. öncelikle sistem açılırken BIOS'a girerek - exit sekmesinde restore defaults seçeneğinin üstüne gelerek enter e basın save & exit diyerek çıkın bu sistemi varsayılan BIOS ile yeniden başlatacak. Not - eğer BIOS da daha önce hiçbir ayara dokunmadıysanız bu işlemlerin hiçbirini yapmayın sadece 1. için geçerli aşağıda olanları uygulayın.

2. bu linkten en yukarıda bulunan AMI BIOS'u indiriyoruz ve boş bir flashbelleğin içine atıyoruz ve BIOS'a girerek M-Flash özelliğini kullanarak mevcut anakartın BIOS'unu en güncele yükseltiyoruz. MPG X570S EDGE MAX WIFI

3. Windows 11 güncellemelerini kontrol ettiysek tekrar kontrol ediyoruz güncelleme varsa yapın.

4. bu linkten ekran kartının en verimli şekilde çalışması için GeForce Experience uygulamasının kurulması gerekir indirip kuruyoruz. Not - Windows sürücüsü ekran kartının orijinal sürücüsünün yerine geçmemesi için önce 3. de olan talimatı önce uygulamak gerekir. GeForce Experience İndir | NVIDIA

Yukarıda bulunun talimatları sıralı şekilde uygulamanız gerekir.

Son düzenleme:
Evet an itibarıyla tahammülüm kalmadı. Metotları deneyemeden mavi ekran uyarısı aldım. Ya yarın ya da hafta sonu servisine göndereceğim. Teşekkürler her şey için.

20221215_230705.jpg

Evet an itibarıyla tahammülüm kalmadı. Metotları deneyemeden mavi ekran uyarısı aldım. Ya yarın ya da hafta sonu servisine göndereceğim. Teşekkürler her şey için.

Eki Görüntüle 1603732

Açılırken mi oldu bu? Bence son kez Windows 11'i sıfırdan temiz kurulum yapmalısınız emin olmak için çünkü servise giderse boş yere zaman kaybı olabilir.

Açılırken mi oldu bu? Bence son kez Windows 11'i sıfırdan temiz kurulum yapmalısınız emin olmak için çünkü servise giderse boş yere zaman kaybı olabilir.

Kullanırken oldu.

RAM'lerden biri bozuk olabilir. RAM'leri çıkarıp tek tek dene. Yani bilgisayar tek RAM ile çalışsın.

Maalesef o kadar bilgim yok kendi başıma yapamam.

Yeni konular

Geri
Yukarı