R7 6800H frekansı nasıl limitlenir?

efrasiyab34

Centipat
Daha fazla  
Ryzen 7 6800H işlemcili ASUS TUF GAMING A15 kullanıyorum. Pilde çalışırken, işlemci frekansı olabildiğince düşüyor, hatta voltaj 700 mV civarı oluyor. Ki bu sayede fanları bile çalışmadan, sıcaklıklar 30-40 derecelerde oluyor. Fakat adaptörünü bağladığımda, işlemci sistem boşta bile olsa maksimum çalışma frekansına çıkıyor ve hiç bir şey yapmamama rağmen sıcaklıklar 90 dereceleri görüyor. Fişe takılıyken de, sanki pildeymiş gibi frekansın limitlenmesi mümkün mü acaba?

Son düzenleme:
Ryzen Controller kullanabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Termal macun ya da fanlar sıkıntılı o zaman. O işlemcinin bir şey yapmadan 90'lara çıkması imkansız.
Frekansı 4.3 GHz'e kadar çıkıyor. Ayrıca Asus'un TUF gaming serisinde genel bir soğutma sorunu da var. Oyunlarda Ekran kartı (RTX 3060) bile 70 derecelerde olurken, işlemci rahatlıkla 95 dereceyi görüyor.

Frekansı 4.3 GHz'e kadar çıkıyor. Ayrıca Asus'un TUF gaming serisinde genel bir soğutma sorunu da var. Oyunlarda Ekran kartı (RTX 3060) bile 70 derecelerde olurken, işlemci rahatlıkla 95 dereceyi görüyor.
Duydum sanırım RoG'lar daha iyiymiş soğutma konusunda ama yine de çok saçma. Bende aynı sayılabilecek işlemci var aynı gücü tüketiyor 0.1 Ghz daha yüksek frekansa sahip ama stres testinde %100 Load'da fanlar %100 iken 78 derece. Marka Alienware.

Ben tüm bilgisayarlarımda fabrikanın sürdüğü termal macunları repaste ediyorum. Yerinizde olsam güzel bi Noctua NT-H1 çekerim o bilgisayara illa ki faydası olur kaçarı yok.

Duydum sanırım RoG'lar daha iyiymiş soğutma konusunda ama yine de çok saçma. Bende aynı sayılabilecek işlemci var aynı gücü tüketiyor 0.1 Ghz daha yüksek frekansa sahip ama stres testinde %100 Load'da fanlar %100 iken 78 derece. Marka Alienware.

Ben tüm bilgisayarlarımda fabrikanın sürdüğü termal macunları repaste ediyorum. Yerinizde olsam güzel bi Noctua NT-H1 çekerim o bilgisayara illa ki faydası olur kaçarı yok.
Hocam bir de deneyimlediğim kadarıyla; fanların devri ısıya göre değil işlemci yüküne göre ayarlanıyor. Aynı dereceleri görmeme rağmen; oyunda fanlar 7000 rpm'e dayanırken, boşta 3000 rpm'i geçmiyor. Fakat işlemci ikisinde de aynı voltajda çalıştığından böyle saçma bir durum ortaya çıkıyor. Tavsiyeniz için teşekkürler

Geri
Yukarı