R7 7700X sistemin parçaları birbirine uyumlu mu?

EMCRECAN

Femtopat
Daha fazla  
Uyumlu fakat anakartı daha düşük bir model tercih edip ekran kartını yükseltin. Sistemi kullanım amacınız nedir?

Anakartın uyumluluk listesinde ramler var mı kontrol edin. Hem amd-ddr5 uyumu sıkıntılı hemde asus anakartlarda daha çok sıkıntı var. Bildiğim kadarı ile Kingston bbek kodlu olan model vardı. Ekran kartının çok düşük seçilmesi dışında dengeli.

Uyumlu fakat anakartı daha düşük bir model tercih edip ekran kartını yükseltin. Sistemi kullanım amacınız nedir?

Alanım çoğu şeyi yapmak anakartı yüksek tutmamın sebebi ise sonradan daha yüksek bir sistem gerekirse anakart masrafına pek girmemek. Yani üstüne ekleyebilmek. Şu an bütçem buna yetiyor sonradan ekran kartı kesin değişecek zaten.

Son düzenleme:
Hocam ne gibi bir yükseltme düşünüyorsunuz? Hepsinde pcie 4.0 var. İlave olarak ses kartı, capture kart gibi donanımlar takacaksanız o zaman gerekli. Yani bir ekran kartı ve bir kaç tane depolama birimi için değmez. Üst seviye anakartın avantajı bunların yanında daha çok kaliteli vrm olduğu için yüksek oc potansiyeli sunar ama boost hızlarını tam olarak kullanmak 240-280mm radyatörle bile zor, oc için en düşük 360-420mm soğutma, iyi hava akışı olan bir kasa, bol miktar kaliteli fan, termal macun yerine sıvı metal kullanmanız gerekir.
Bunlardan dolayı üst seviye anakart gereksiz kalıyor. Yüksek ihtimalle de eco modu açıp işlemcinin watt değerini kisarsiniz yoksa çok yüksek sıcaklıklara çıkıyor.

Tamam anladım hocam ama ilave bir ses kartı takmayı planlıyorum bu arada burada emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve hayırlı ramazanlar diliyorum.

Son düzenleme:
Hocam ben Asus markasını tercih ediyorum ama destek listesinde olan ram almayacaksaniz sorun yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Bundan dolayı msi yada Gigabyte markalarına yöneltebilirsiniz. Bu iki marka hakkında bilgim olmadığı için öneri vermem doğru olmaz.

Asus için Asus Prime B650M-A ii modeli var ama 5bin vermek yerine Gigabyte B650M DS3H AM5 modelini 3600'e alabiliyorsunuz (ürün nasıldır bilmiyorum uygun fiyatlı, model hakkında bilgisi olanlar fikir versinler lütfen).
Oyun için toplanıyorsa 7600x tercih edebilirsiniz. Hem işlemci hem anakarttan artan para ile daha iyi bir ekran kartı almak daha mantıklı. Ryzen 7XXX işlemcilerinde model yükseldikçe oyun performansına katkısı oldukça az oluyor.

Tamam anladım hocam ama ilave bir ses kartı takmayı planlıyorum bu arada burada emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve hayırlı ramazanlar diliyorum.
Hocam ilave tek parça takacaksanız bunu hemen hemen her modele rahatça takarsanız.

Uyumluluk listesinde attığınız ram BBAK2 varmış onu da düzelteyim. Benzer fiyatlara 6000 mhz cl 36 modellerde mevcut hocam bilginize.

Son düzenleme:
Hocam ben ASUS markasını tercih ediyorum ama destek listesinde olan RAM almayacaksaniz sorun yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Bundan dolayı MSI'ya da Gigabyte markalarına yöneltebilirsiniz. Bu iki marka hakkında bilgim olmadığı için öneri vermem doğru olmaz.

ASUS için ASUS Prime B650M-A II modeli var ama 5bin vermek yerine Gigabyte B650M DS3H AM5 modelini 3600'e alabiliyorsunuz (ürün nasıldır bilmiyorum uygun fiyatlı, model hakkında bilgisi olanlar fikir versinler lütfen).
Oyun için toplanıyorsa 7600X tercih edebilirsiniz. Hem işlemci hem anakarttan artan para ile daha iyi bir ekran kartı almak daha mantıklı. Ryzen 7xxx işlemcilerinde model yükseldikçe oyun performansına katkısı oldukça az oluyor.

Hocam ilave tek parça takacaksanız bunu hemen hemen her modele rahatça takarsanız.

Uyumluluk listesinde attığınız RAM bbak2 varmış onu da düzelteyim. Benzer fiyatlara 6000 MHz CL 36 modellerde mevcut hocam bilginize.

Tekrardan teşekkür ederim.

Geri
Yukarı