R9 270 Siyah ekran

41Bayram

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartım ASUS R9 270 DirectCU II, FurMark testi yaptım 15 dakika 76 derece gördü siyah ekran yaşamadım ama oyunlara girince yarım saat ile 1 saat arasından sonra siyah ekran yaşıyorum. Sıcaklığı ise 72 dereceyi geçmiyor. Belli bir oyunda da olmuyor Just Cause 3'de de yapıyor CS:GO'da da yapıyor, fanlara baktığımda 1 saniye aralıkla dönüp duruyor. Reset atınca düzeliyor. Herhangi bir minidump dosyası da oluşmamış. Oluşan siyah ekran yazılımsal mıdır donanımsal mı?

Siyah ekran hatalarına bizim dualı bir çözümümüz var. Frekans düşürme.

Ekran kartı frekansınızı kayda değer bir şekilde düşürün. Mesela ben 1216 MHz olan RX 460'ımı, 800 MHz'de denemiştim. O frekansta dahi benim gereksinimi karşılıyordu. Zaten ETS, LoL, CS:GO çok sistem isteyen uygulama değiller.

Daha sonra yükselttim, benim kartım 1 GHz'de çalışıyor. En fazla 1.1 GHz'e çektiğim zaman bazı oyunlarda siyah ekran hatasına düşüyorum. Bu da kartın yazılımsal/donanımsal bir hatası. Bilemiyorum artık ama en güncel sürücüleri ve en güncel Windows'u kullanıyorum. Sanırım bazı modellerde üretim hatası.

Düzenleme: Ayrıca R9 270 eski bir kart. Ne zaman aldınız? Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz? Ne zamandan beri bu hatayı alıyorsunuz?

İkinci el almıştım zaten kartı ama yaklaşık olarak 1 sene önce olması lazım aldığım tarih, siyah ekran hatasınıda 6 ay falan oluyor çok sıkıntı çıkartmadığı için dert etmedim fazla.

Geri
Yukarı