Çözüldü R9 280X Ekran Kartının Fanları Duruyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. 1 aydır ekran kartım internette detaylı araştırma yapmama rağmen örneğini bulamadığım bir soruna sahip. Kartın modeli: Sapphire R9 280X Tri-X OC 3GB GDDR5 384-BIT.

Detaylı anlatmaya çalışacağım: Kart 3 adet fana sahip. Oyun oynarken fanların 2 tanesi duruyor ve kartın çok fazla ısınmasına sebep oluyor ve bu sebepten dolayı oyun oynamak imkansız hale geliyor. Fanlar durduktan sonra 15-20 dakika sonra çalışmaya başlıyor.

Eğer fanlar durduğu zaman bilgisayarı kapattırsam, fanlar sistemi tekrar başladığım zaman hala çalışmıyor.

Bu sorunun aynısını yaşayan hiçbir kullanıcı bulamadım. Eğer bunun bir çözümü var ise yardımlarınızı bekliyorum.

Bu sorunun fanlardan kaynaklandığını zannetmiyorum. Daha çok yazılımsal gibi duruyor.

Çözüm
İlginç gerçekten ilk defa duydum böyle bir sorun.
İnternette detaylı araştırma yapmama rağmen ne bu sorunu yaşanan birine rastladım, ne de bunun gibi bir soruna. Gerçekten ilginç bir durum.
Deneyiz hocam, takipteyim.
Kabloları değiştirdim, fan ayarlamasını yaptım. Sorunum çözüldü. Sistem ekran kartının fanlarını, sürücü üzerinden görmüyormuş meğer. Teşekkürler.
Hocam fanlar otomatik olarak durur gerekmedikçe. Amd uygulamasına girip "Zero RPM" modunu kapatın.

Ekran kartınız kaç derece oluyor bazı kartlar fanlarını yük altına girmeden tam çalıştırmaz.
Merhabalar. Bu kartta öyle bir özellik mevcut değil. Kartın fanları kart 77-78 dereceleri görünce duruyor ve kartın 96-97 derece gibi yüksek sıcaklıklara çıkmasına sebebiyet veriyor.

İşin ilginç tarafı ise; Kartın sadece ortada ki fanı dönüyor kartın üst ve alt bölümünde bulunan fanlar çalışmayı durduruyor.

Merhabalar. Bu kartta öyle bir özellik mevcut değil. Kartın fanları kart 77-78 dereceleri görünce duruyor ve kartın 96-97 derece gibi yüksek sıcaklıklara çıkmasına sebebiyet veriyor.

İşin ilginç tarafı ise; Kartın sadece ortada ki fanı dönüyor kartın üst ve alt bölümünde bulunan fanlar çalışmayı durduruyor.

Hocam power kablolarını değiştirir misiniz? genelde olur çoğu PSU'da.

İnternette detaylı araştırma yapmama rağmen ne bu sorunu yaşanan birine rastladım, ne de bunun gibi bir soruna. Gerçekten ilginç bir durum.
Deneyiz hocam, takipteyim.
Kabloları değiştirdim, fan ayarlamasını yaptım. Sorunum çözüldü. Sistem ekran kartının fanlarını, sürücü üzerinden görmüyormuş meğer. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı