R9 290 cızırtı sorunu

MEHMET TATLI

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Research&Development Engineer
Eskiden böyle bir sorun yoktu ya da ben farketmemiştim. Ekran kartı yük altındayken bobin uğultusuna benzer bir cızırtı çıkarıyor. Tiz bir ses. Masaüstündeyken ses yok ama %100 yük altındayken cızırtı geliyor. Normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yük altında ısının artması ve dolaylı olarak ekran kartı fanının yüksek devirde dönmesi sonucu bu ses meydana geliyor olsa gerek.
Sesi duymadan normal midir değil midir elbette bir yorum yapamam ancak ses kaynağı fan göbeğinden geliyor ise soğutucu bloğu sökmeden yalnızca fanı sökebiliyor olman gerekiyor. Gerekli bakımı yapabilirsin.

İmkan varsa şu sesi bir duyalım he? @MEHMET TATLI

Çok sağolun yorumunuz için. Fanları teker teker durdurup ses fan kaynaklı mı diye denedim. Ses kartın içinden geliyor ama işlemci tarafından değil. sağ taraftan. Ses sanki prize fişi sokarsınız da eletriksel bir cızırtı gelirya . Öyle bir şey.
zdsdfzs.jpg

O bölgede elektrik yüküne sahip katı kapasitörler bulunuyor, ve tabi kartın güç bağlantısı. Eğer kapasitörlerden gelen bir cızırtı varsa servis yetkilileri ile iletişime geçmeni yararlı bulurum.

Ancak emin olduktan sonra ara, kart fanını elle durdursan da fana güç gitmeye devam eder, devre üzerinden bağlantısını kısa süreliğine çıkar ve bu sayede emin ol istersen.

Tamam deneyeceğim. Bana şu anlık herhangi bir performans kaybı yaşatmıyor. Sesi de öyle herkes duyamıyor. Ben sisteme alışık olduğundan en ufak farkı hissedebiliyorum. Sizce kapasitör kaynaklı bir ses olsada garantiye vermek için değer mi ? Teşekkürler.

Ekran Kartı Tiz Sesi Sorunu (3 ekran kartı + power degişti sorun devam) hocam lütfen birde sen inceler misin? İşte bende de aynısı var.

@MEHMET TATLI Detaylıca bilgilendirelim seni. Belli ki Coil Whine denilen olaydan şikayetin var.
Örneğin ben de eski nesil bir ekran kartı kullanıyorum ve Coil Whine olayını ben de yaşıyorum.

Bu bahsettiğin tiz ses aslında çoğu kartta var olan bir durum. Devre kartları üzerinde indüktör denilen devre elemanları bulunur.
Bu eleman bu tiz sesi özellikle sistem yük altına girdiği zamanlarda çıkartabilir.

Ancak örnek vermek gerekirse yeni nesil GTX 980 STRIX gibi kartlarda kullanılan kaliteli indüktörler sayesinde Coil Whine olayı yaşanmaz.
Hangi marka R9 290 kullanıyorsun? Tam olarak bir model ver
ve devre kartı üzerindeki indüktörlerin Coil Whine yaratıp yaratmadığını bir araştırayım ona göre bir dönüş yapayım sana. R9 serisi kartlarda R22 indüktörler falan kullanılıyor mu araştırırım.

Genelde bu ses kasa fanları ile haşır neşir olup kulağını pek rahatsız etmeyecek şekilde ortalıkta kaybolur ve hissettirmez.
Kasan 2-3 metre uzağında olduğu ve kasa fanları çalıştığı halde seni rahatsız edecek kadar yüksek seviyede duyuyorsan servise iletmende fayda var.
Ancak daha düşük seviyelerde ise bu ses fazla takma kafana. Ben yinede senin için araştıracağım ekran kartında bulunan indüktörleri, belki de Coil Whine yaratmaması için bir girişimde bulunulmamıştır üretiminde.

Şuan yarım metre ötemde benim kasam da ötüyor açıkçası :) Ben yalnızca senin kartındaki indüktörleri inceleyeceğim ve bu ses normal veya değil diyeceğim anlatabildiğimi düşünüyorum.

Çok sağol hocam. Kartım Msi r9 290. Kasam sadece 50 cm yanımda. monitörün hemen yanında. Bu sesi benden başka insanlar hissedemez tahminimce. Dün bazı testler yaptım. Ses vsnc kapalıyken tiz. Vsnc açınca daha pese dönüşüyor. Yüke göre seste değişiyor. Mesela cs 2.5 oynarken gpu yükü ortalama %25 civarı ve ses miktarı düşük tiz. Sonra daha zorlayıcı oyunlar açıyorum ve ses bir miktar artıyor.(gpu yükü %100). Benim korkum içinde herhengi bir parçası yanmışmıdır yada patlamış mıdır diye. Lise son sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 10 yıl aileme bana bilgisayar almaları için dil döktüm. Baktım almıyorlar bin bir zorlukla bir pc aldım geçen yıl. İnternet kafelerde sürünüyordum. Ben oyun oynamayı yada saçma internet olaylarını sevmem. Ben sadece teknolojiyi severim . Bilgisayarı ve onunla uğraşmayı; modifiye yapmayı; sağa sola fan takmayı severim. Sonra bir pazar akşamı hiçbir işim yokken oturup zevkle 3-5 saat güzel bir oyun oynamayı severim. Korkum işte bu yüzden bu kadar emek çektiğim pc'e birşey olmasın diye :D Ses performansa etki etmiyor. Sesi fark edeli 1 hafta oldu. Yaklaşık 1.5 ay önceki heaven benchmark testiyle aynı sonuçları veriyor. Ses mikrofonda duyulmuyor kaydetsem; ama insanın aklına takıldı mı içini kemiriyor işte :D Senden ricam benim için araştırman... Tekrar teşekkürler.

Ayrıca şunu ekliyeyim: ses en yüksek halinde bile bir fan sesi kadar kuvvetli değil ama tiz olması sayesinde fark ediliyor.

Dediğim gibi monitör yanında kasa bulunan yerleşim planında bu sesin kulağına gelmesi hiç de zor olmuyor.
Gördüğüm kadarıyla R15 indüktörler bulunuyor devre kartında. Açıkçası R15 indüktörde Coil Whine'e karşı bir iyileştirme yapılıp yapılmadığı bilgisine nereden ulaşacağımı da pek bilmiyorum :)

Ancak ASUS'un STRIX model üst seviye kartlarında, 66 dereceye kadar fanları çalıştırmayan ve 0 dB iddiasında bulunduğu kartlarda doğal olarak Coil Whine sesini duymamak için R22 indüktörler kullanılıyor.

R15'lerin böyle bir iddiası olduğunu hiç mi hiç sanmıyorum. Bu sesi duyuyor olman karta bir zarar geldiği anlamına gelmez, gönlün rahat olsun, merak etme.
Çözüm önerisi istersen de kasayı yanı başından uzaklaştırmak dışında pek bir seçeneğin yok :)

Tamam size güveniyorum. Konu kapanmıştır. Coil Whine tanısı konmuştur :D Reçete: Kasayı kulaktan uzak bir konumda kullanmak. Her şey için teşekkürler.

Bu koonuda sıkıntı yaşayan arkadaşlara yararlı olacak birde site buldum. Benim duyduğum ses Club 3d R9 290x VGA coil whine noise / buzzing videodakinin aynısı. Cool whineden şüphelenen arkadaşlar için siteyi paylaşıyorum. Ses bu ses ise sizde cool whine belası ile baş başasınız demektir.
link:Coil Whine/Buzzing, Boğucu Bobin Ötmesi/Sesi sorunu nedir? Nasıl çözülür? : Elektronik

Hocam bu işi iyice çözdüm. Ekran kartları yeni alındığında bu çızırtı olmaz genelde. Tahminimce zamanla indüktörlerdeki bobinlerin izole olmasını sağlayan silikon eriyor. Bu daha sonraki zamanlarda bobin ağlaması görülmeyen kartlarda bobin ağlamasının oluşmasına neden oluyor. Tabiki bu bir fikir. Hiçbir bilimsel kanıtı yok.

Şu anda Cool whine denilen olayı bende yaşıyorum. Kartım henüz 2 aylık. Zotac GTX 1070 Extreme. işin tuhaf yanı bugün meydana gelen bir elektrik dalgalanmasından sonra oldu veya ben bu zamanda duymaya başladım.
cooler master gx 750w psu ile birlikte kullanıyorum. BilgisayarKurdu adlı kişi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz yazmış ama insan pcde yeni olduğu için rahatsız oluyor.
Bende emin olmak için son kez sorayım ; Garantiye göndermeme gerek yok di mi?

Edit: Birde sorundan emin olmak için ekleme yapayım. Bu ses bir cızırtı hatta sanki lastiğin hava kaçırması gibi garip bir ses mi? oyunun değişik evrelerinde hafifte olsa şiddeti değişiyo

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı