R9 290 MI GTX 780 Mi ?

• Konuyu başlatan Gamiurams
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 3B
G

Gamiurams

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar. Az önce Avrupada ki internet sitelerine baktım. R9 290 Gigabyte Windforce 3x ve Sapphire Tri-X stoklarda girmiş. Benim isviçrede akrabam olduğu için oradaki sitelere baktım. Fiyatı 450CHF yani 1000TL. Bana gayet makul geldi. Fakat GTX 780 de 480CHF yani 50TL oynuyor. Benim bütçem 3000TL ve SSD ve İşlemci soğutucuyu daha sonra alacağım. O yüzden ekran kartına daha fazla bütçe ayırdım. Fakat şu an daha sistem toplamıyorum. Zaten 1 hafta kala açacağım konuyu. Fakat şu an sadece şu iki ekran kartını soruyorum.

R9 290 yeni nesil bir kart olduğundan önde gibi. Fakat GTX 780 GPU Display olarak önde duruyor. Bellek olarak R9 290 aşikar önde. Fakat diğer özellikler olarak GTX 780 daha ön plana basıyor. Ayrıca GTX 780 daha genel kullanım bir kart olduğu için daha iyi gibi duruyor. Yani hem Physx teknolojisiyle oyun sektörünü hemde CUDA teknolojisiylede grafik sektör ünü elinde tutuyor. AMD'nin tek derdi oyun olduğu için bana daha uzak geliyor.

Buda kıyaslaştırma:

AMD Radeon R9 290 Sapphire Tri-X OC Edition compare Nvidia GeForce GTX 780 WindForce 3X OC Edition GPU

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye fiyatı ile aynı birde özel tasarım Türkiye fiyatına +250₺ üstü fiyat ekleyebilrisin.
Bunun gibi ikilemde kaldıysan MSI GTX 780 Lightning mi, R9 290 mı dersen GTX 780 derim ben ha ozamanda bütçeni biraz okşar ama fiyatı gerçekten makul 1000₺ özel tasarım R9 290 o fiyata Türkiye de satılmaz. Alırsan elbette pişman olmayacaksın ikisi performans kartı Physx teknolojisini kullanan kaç oyun var, varsa sen o oyunları oynuyor musun olaya ihtiyacını giderecek şekilde yanaş.

Türkiye fiyatı ile aynı birde özel tasarım Türkiye fiyatına +250₺ üstü fiyat ekleyebilrisin.
Bunun gibi ikilemde kaldıysan MSI GTX 780 Lightning mi, R9 290 mı dersen GTX 780 derim ben ha ozamanda bütçeni biraz okşar ama fiyatı gerçekten makul 1000₺ özel tasarım R9 290 o fiyata Türkiye de satılmaz. Alırsan elbette pişman olmayacaksın ikisi performans kartı Physx teknolojisini kullanan kaç oyun var, varsa sen o oyunları oynuyor musun olaya ihtiyacını giderecek şekilde yanaş.

Valla içimden hep NVİDİA almak geçiyor. Ama R9 290 yüksek donanımlar var. 512 bit, 4GB Bellek, Mantle. Çok içim gidiyor bunlara. Fakat ben video editlemeyi, beat yapmayı, arada çizim yapmayı çok seviyorum. Tabi bunlar hobi asıl amaç oyun. AMD her ne kadar iyi de olsa NVİDİA'nın bu işte daha iyi olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu AMD'nin yetersiz gelmesinden korkuyorum. Yani bu kartı sırf oyun için almak istemiyorum. Sırf render hızı için 16 GB ram almayı düşünüyorum.

Renderle veya 3d modelleme gibi işler yapmıyorsan kesinlikle R9 290 derim . Hem mantle ile beraber amd ekran kartları baya bir performans artışları yaşayacaklar .

Mantle'ın daha meyvesini görmedik çok bel bağlamamak gerek.
Yanlış olabilir ama psikolojin hangisi ile rahat ediyorsa onu al.

Mantle'ın daha meyvesini görmedik çok bel bağlamamak gerek.
Yanlış olabilir ama psikolojin hangisi ile rahat ediyorsa onu al.

Aslında işe psikolojik olarak bakarsan, evimde AMD A8 işlemcili, HD7670M ekran kartlı Laptop'um var. Hangi oyunu açtıysam laptop ölüyor. Bu yüzden AMD'den bayağı bir soğudum. Tabi Masaüstü ile Laptop'u kıyaslamamak lazım. Fakat beni bayağı AMD'ye karşı etkiledi. Belki 2014 de GTX 800 felan çıkar AMD yi geçer ve ona yönelirim. DirectX 11.1 olması da sıkıntı. Crysis 3 de olduğu gibi bir durum olursa yandık.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı