R9 290'lı sistem GTA 5 düşük FPS sorunu

Karulman

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar GTA 5 oynarken FPS bir anda düşüyor inanılmaz rahatsız ediyor bu da beni. Ekran kartı ve işlemciyi alalı 1 ay bile olmadı termal macunu yeni sürüldü işlemcinin. GTA 5 oynarken FPS 70-100 arası ama bir anda 20'ye düşüyor ve 1-2 saniye hatta bazen 5 saniye 20 lerde kalıp anca yükseliyor. Bu düşmelerin darboğazdan mı olduğunu merak ettim ve msı afterburner'dan grafik kartının ( yeşil ) RAM'in ( mavi ) ve işlemcinin ( kırmızı ) oyun sırasında yüzde kaç kullanıldığına baktım ve farkettim ki grafik kartım yüzde 70-80 de iken FPS de 70-80 lerde oluyor ama grafik kartı bi anda sebepsizce 20-30'a iniyor veFPS de 20'lere iniyor.

sdfsdfsd.jpg

fgdfgdfg.jpg

Yeşil, ekran kartı - Mavi, RAM - Kırmızı, işlemci - Sarı, FPS

Kasamın içini açtım ve ekran kartının anakarta bağlanan soketine baktım. Ekran kartının sol tarafı sokete tam girerken sağ tarafları nispeten daha az giriyordu. Sağ tarafı da en az sol taraf kadar içerı sokmak için denemediğim yol kalmadı. Ekran kartının vidalanan kısımlarını bükmeyi, anakartı ve ekran kartını kasadan söküp dışarda baglamayı bile denedim.

IMG_0692.JPG

Lütfen yardım edin günlerdir bu sorunla uğraşıyorum oyun zehir oldu bana.

Sistemim :
  • CPU : AMD FX(tm)-8320 Eight-Core Processor, 3800 MHz ( Overclock yaptım )
  • GPU : MSI R9 290
  • Anakart : MSI 760GM-P21/FX (MS-7641)
  • RAM : 8GB
  • Güç Kaynağı : Cooler Master 750Watt PSU +80
  • Hard Disk : 1TB

Not : Technopat youtube kanalında benim ekran kartımın alt modeli olan R9 280 de GTA 5 performans testi yani benchmark yaptı ve aldığı FPS 70-80'lerde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dakika 3'de başlıyor FPS testleri dakika 3'den izlemeye başlayın. Technopat'ın videodaki GTA 5 ayarlarını eksiksiz yaptım ve benim R9 290ımın aldığı FPS ıse 50-60'larda.

Lütfen yardım edin. Ekran kartı ve işlemciyi alalı 1 ay bile olmadı.

İşlemci frekans düşürüyor ise olabilir bu dediğiniz. HWiNFO64 programını bilgisayarınıza kurun. Programın içerisinde ki ayalardan işlemci frekansı ve voltajını göster seçeneğine tıklayın. Sonra tekrar oyuna girin ve degerleri izleyin. Önce MSI Afterburner çalıştırın sonrada bunu.

İşlemci frekans düşürüyor ise olabilir bu dediğiniz. HWiNFO64 programını bilgisayarınıza kurun. Programın içerisinde ki ayalardan işlemci frekansı ve voltajını göster seçeneğine tıklayın. Sonra tekrar oyuna girin ve degerleri izleyin. Önce MSI Afterburner çalıştırın sonrada bunu.

Azz arkadaşım dediğin programı indirdim ve şunu fark ettim. İşlemcinin frekansı 3700'lerdeyken FPS güzel çalışıyor ama bazen 1400'e düşüyor ve FPS de düşüyor. Galiba sorun işlemcideki bu sebepsiz frekans değişimlerinden kaynaklı. Fotoğraflarıda burda:

123.jpg

124.jpg

En son sürücüler olan 15.7 yüklü değilse yükleyin.

Ekran kartımın driveri ı catalyst 15.7. Güncel galiba.

Aynı sorun bende de vardı. Benim ekran kartım 4 GB AMD R9 270X. Ben sorunu islemcideki ve ekran kartındaki overclockı kaldırarak çözdüm. İstersen bir dene.

İşlemcinin overclock'unu kaldırdım. BIOS'u optimize ayarlara getirip sıfırladım, MSI afterburner dan ekran kartını normal ayarlarına getirdim ama değişen birşey olmadı.

Sorun oyun'dan kaynaklanıyor. Oyunu oynayan'ların büyük bir bölümü, ben de dahil olmak üzere bu sorunu çekiyoruz ve çözüm yok.

Sorun oyundan kaynaklanıyor olsa bile neden sistemim 50-60 FPS anca verebiliyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı