R9 380 sürücü zaman aşımına uğradı hatası

Yusufkk38

Hectopat
Yer
Dathomir
Daha fazla  
Arkadaşlar 1 ay önce 2. el ASUS ROG STRIX R9 380 4 GB satın aldım ama maalesef kart WattMan hatası veriyordu bende bunun üzerine undervolt yaptım değerleri ekleyeceğim XMP kapattım ve ekran kartı sürücüsünü WHQL sürümüne çektim bunları yapmadan önce sistem açılırken falan da WattMan hatası alıyordum ama artık belki 2 günde bir belli oyunlarda alıyorum.
Ek olarak sorunun sebebini 3 şeye bağlıyorum:
1. Cooler Master MWE 400W Bronze 80 + PSU kullanıyorum belki PSU yetersiz kalıyor diye düşündüm ama OCCT Power testinde sistem WattMan hatası vermedi veya FurMark testinde falanda WattMan hatası almadım ama bazı oyunlarda çok saçma yerlerde hata aldım.
Örnek vereyim Star Wars Jedi: Fallen order oynarken bir bölümde aynı sahnede 2 defa WattMan aldım zaten bu olay üzerine under Volt yaptım ve WHQL sürümüne geçtim.
2. RAM'lerim Dual channel 16 GB birinci RAM Corsair 3000MHz 16 CL 8 GB, ikincisi XPG Gammix 3000 MHz CL 16 8 GB tahminimce RAM'ler uyumsuzluk yapıyor diye düşünüyorum.
3. ekran kartımın donanım sıkıntısı var ama bu olasılık biraz uzak geliyor çünkü 2 yıl önce sıfır RX 560 almıştım aynı hatayı veriyordu. Ama 3 ay önce 2. el RX 470 almıştım canavar gibiydi hata falan yoktu ve büyük ihtimal mining çıkmasıydı.
Ek olarak Jedi Fallen Order crackli belki bu sebepten dolayı olabilir mi?
Ek olarak olay günlüğünü kontrol ettiğimde şu hatayı buldum -------------------------------->

Ekran Görüntüsü (5).png

Olay günlüğü == olay günlüğü
Stock voltaj ve frekans ayarlarım:

Ekran Görüntüsü (7).png

Undervolt ayarlarım:

Ekran Görüntüsü (6).png

Düşünceleriniz fikirleriniz benim için çok önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows otomatik güncellemeyi devre dışı bırakın ve kart sürücülerini silip sıfırdan yükleyip sıfırdan ayar çekin.
*380 canavar gibi karttır 400w yetersiz olabilir.*

Windows otomatik güncellemeyi devre dışı bırakın ve kart sürücülerini silip sıfırdan yükleyip sıfırdan ayar çekin.
*380 canavar gibi karttır 400W yetersiz olabilir.*

OCCT Power testinde ve FurMark'ta hata vermedi ve watt hesaplaması yapınca kağıt üzerinde yeterli PSU 12 v kanalından 360W veriyor.

İşlemciyle birlikte mi test ettin? Sonuçta oyunda ikisi de kullanılıyor. Bir de neden undervolt yaptın?

Evet Full sistem test ediyor zaten.
Undervolt bazı kişilere çare olmuş benşmde WattMan hatasını dediğim gibi azalttı ve undervoltu dikkatli yapıyorum her denemede OCCT test ediyorum.

Evet Full sistem test ediyor zaten.
Undervolt bazı kişilere çare olmuş benşmde WattMan hatasını dediğim gibi azalttı ve undervoltu dikkatli yapıyorum her denemede OCCT test ediyorum.

Tamamdir. Simdi Core Clock'u dusurup voltaji azicik yukseltmeni isteyecegim. Hatta söyle yap. Once Core clock dusur. Eger cozulmezse voltaj yukselt. Ama dikkatli ol.

maalesef voltaj yükseltme desteği yok sanırım bu kartın
1193 mv sınır gözüküyor
Resimde belirttiğim undervolt değerlerinde bir sıkıntı görüyor musunuz peki.

Tamamdır
Şimdi AMD chipset falan kuracağım ekran kartının driverini 20.11.2 WHQL sürümüne çektim bakalım ne olacak bilgilendiririm.
PSU yetersiz kalıyor öyle bir karta o PSU küfür olur.

Bende düşündüm bu durumu fakat dediğim gibi OCCT Power testi sistemi son güçte kullanıyor 1 ve herhangi bir güç kaybı performans düşmesi hata vb sorunla karşılaşmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı