R9 390 ekran kartı yeşil kare sorunu

ufukhasergin

Kilopat
Merhabalar, ekran kartım MSI R9 380 4G modeli. MSI Afterburner'da sadece Core ve bellek frekansını 10 arttırdıktan sonra GTA 5'e girdim ve 2 dakika sonra görüntü gitti. Şu an tekrar başlatmaya çalıştığımda ekran kartının fanları dönüyor fakat monitörde yeşil kareler oluşuyor. Ayrıca anakartta EZ Debug LED ışığı sürekli yanıyor. Başka bir ekran kartı taktım görüntü geldi. R9 380 kart çökmeden önce RivaTuner'da sıcaklık değeri 70 derecelerdeydi. Çöktükten sonra kartı çıkardığımda herhangi bir koku yoktu fakat hissedilebilir bir sıcaklık vardı. Termal macunu yenilesem sorunum düzelir mi? Yoksa karta elveda mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20200615_175720.jpg
    IMG_20200615_175720.jpg
    941,9 KB · Görüntüleme: 63
Donanımsal bir arıza gibi görünüyor, başka ekran kartı takıp görüntü alabilmeniz ekran kartı arızasını işaret ediyor.

Büyük ihtimal ya kötü PSU kullanıyorsunuz ve O.C işleminden sonra PSU kararlı güç dağıtmadığı için ekran kartı arızalandı. Veya kart miadını doldurdu ve arıza yaptı.

Bu saatten sonra termal macun da süreniz çalışacağını sanmıyorum.

Donanımsal bir arıza gibi görünüyor, başka ekran kartı takıp görüntü alabilmeniz ekran kartı arızasını işaret ediyor.

Büyük ihtimal ya kötü PSU kullanıyorsunuz ve O.C işleminden sonra PSU kararlı güç dağıtmadığı için ekran kartı arızalandı. Veya kart miadını doldurdu ve arıza yaptı.

Bu saatten sonra termal macun da süreniz çalışacağını sanmıyorum.
Psu CoolerMaster marka 600 watt. Core voltajını arttırmadım bile daha önce değerleri 100 arttırdığımda hiçbir sorunla karşılaşmamıştım.
Bir yerde okumuştum bunların galiba anlamları vardı.
Şu an böyle oldu mesela kapatıp açınca.

Dosya Ekleri

• IMG_20200615_181043.jpg
    IMG_20200615_181043.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 29
Psu CoolerMaster marka 600 watt. Core voltajını arttırmadım bile daha önce değerleri 100 arttırdığımda hiçbir sorunla karşılaşmamıştım.
CoolerMaster'ın hangi modeli? Kullandığınız kart güçlü olsa da çok eski bir kart, O.C ile artan sıcaklığa dayanamayıp arıza yapmış olabilir, önceden belki yapmamıştır dediğiniz gibi ama teknoloji şans işi, 2.'de bozulmuş olabilir.

Siz yine de birkaç gün kartı dinlendirin ve ardından termal macun sürüp çalıştırmayı deneyin, çalışmazsa yapacak pek bir şey kalmaz.

Aynı durumu ben yaşadım. Laptop kullanırken oldu ve hiç görüntü gelmedi sonrasında. Sistemin termal macununu değiştirdim. Sonra gayet iyi şekilde çalışmaya devam etti. ( Sadece 25 MHz arttırmıştım.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izleyerek güvenli bir şekilde sökme ve toplama işlemini yaparsın.

Yalnız şöyle bir durum daha var. PSU, ekran kartına gerekli gücü sağlayamamıştır. Kararlılık olmadığı için ekran kartında arıza oluşmuş olabilir.

Aynı durumu ben yaşadım. Laptop kullanırken oldu ve hiç görüntü gelmedi sonrasında. Sistemin termal macununu değiştirdim. Sonra gayet iyi şekilde çalışmaya devam etti. ( Sadece 25 MHz arttırmıştım.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izleyerek güvenli bir şekilde sökme ve toplama işlemini yaparsın.

Yalnız şöyle bir durum daha var. PSU, ekran kartına gerekli gücü sağlayamamıştır. Kararlılık olmadığı için ekran kartında arıza oluşmuş olabilir.
Ben de sizin gibi düşünüyorum, kartı biraz dinlendirip termal macun sürdükten sonra çalıştırmayı denedikten sonra çalışmaz ise eğer, yapacak pek bir şey kalmaz.

Ben de sizin gibi düşünüyorum, kartı biraz dinlendirip termal macun sürdükten sonra çalıştırmayı denedikten sonra çalışmaz ise eğer, yapacak pek bir şey kalmaz.

Evet. Görüntüye baktığımda bir artifact oluşumu var gibi. Umarım VRAM sorunu yoktur. Sanırım kart direkt olarak kendini kapattı, dolayısıyla sistemde kapandı. 70 dereceyi de geçkin bir sıcaklık mevcuttur. Buna benzer şekilde GTX 780 yakmıştım, ama hiç değerlere bakmadan bodoslama aşırtma yapmıştım :D .

CoolerMaster'ın hangi modeli? Kullandığınız kart güçlü olsa da çok eski bir kart, O.C ile artan sıcaklığa dayanamayıp arıza yapmış olabilir, önceden belki yapmamıştır dediğiniz gibi ama teknoloji şans işi, 2.'de bozulmuş olabilir.

Siz yine de birkaç gün kartı dinlendirin ve ardından termal macun sürüp çalıştırmayı deneyin, çalışmazsa yapacak pek bir şey kalmaz.
Psu şu şekilde.
IMG_20200615_182211.jpg

Evet. Görüntüye baktığımda bir artifact oluşumu var gibi. Umarım VRAM sorunu yoktur. Sanırım kart direkt olarak kendini kapattı, dolayısıyla sistemde kapandı. 70 dereceyi de geçkin bir sıcaklık mevcuttur. Buna benzer şekilde GTX 780 yakmıştım, ama hiç değerlere bakmadan bodoslama aşırtma yapmıştım :D .
Hocam sistemi kapatıp açınca sürekli bazen bir kısmı yine yeşil olarak görüntü geliyor. Aynı şekilde BIOS'a girdiğimde yine ekranda yeşil bir şerit oluyor. Kartı biraz dinlendirip termal macun süreceğim. Umarım düzelir.

Termal macun yenilendikten sonra masaüstü görüntü gelmesine rağmen yine bu tarz bir artifact var ise, VRAM hızını mümkünse birazcık düşürmeyi denemelisiniz. Hız düşürmeden sonra görüntü sorunları azalır hatta bir süre artifact görülmeyebilir ama sorun gitmeyecektir. En azından kartın ömrünü bir 4-5 ay uzatmış olursunuz. Maddi duruma göre, kart ölene kadar bütçe birikimi yapar yeni bir kart alırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı