R9 3900X için OC yapmak

AAAplus

Kilopat
Merhaba. Uğraştığım program gereği Ryzen 3900X işlemcimi %100 kullanıyorum, biraz yetersiz kalıyor. Bu durumda OC yapmam bana fayda sağlar mı? İşlemciyi %100 kullanıyorum. Bunu biraz da olsa düşürür mü OC yapmak? Bir de sıcaklık değerleri şu an görseldeki gibi %100 kullanımda OC yaptığımda zararlı seviyeye gelir mi? Eğer bu sorulara rağmen yapmam gerekiyorsa nasıl yapabilirim? İnternette bu işlemci için düzgün bir rehber bulamadım, voltaj ayarlarını manuel olarak değişip test edin diyorlar fakat pek anlamadım nereden nasıl yapılacağını.

Sıvı soğtmam: Xigmatek Aurora 240mm
RAM: 64 GB 3600 MHz
Ekran Kartı: GTX 1660 Super
İşlemci: Ryzen 3900X
Anakart: MSI x570-A PRO

Adsız.png

Son düzenleme:
Anakartınız nedir? BIOS üzerinden istediğiniz frekansa getirip yavaş yavaş voltaj düşürerek yapabilirsiniz. Düşük voltajdan kapandıktan sonra bir tık voltaj arttırıp stres testi yaparsınız.
Sen hala alamadın mı PC'yi telefonu veriyorlarsa PC'yide vermeleri gerek ben çözemedim sizinkileri.
OC Konusuna gelirsek ne kadarlık volaj vericeksiniz ?

Anakartınız nedir? BIOS üzerinden istediğiniz frekansa getirip yavaş yavaş voltaj düşürerek yapabilirsiniz. Düşük voltajdan kapandıktan sonra bir tık voltaj arttırıp stres testi yaparsınız.
Konuya eklemeyi unutmuşum kusura bakmayın. Anakartım MSI x570-A PRO hangi frekans değerine getirmem gereklidir? Voltajı bilgisayar kapanana kadar kısıp, kapandıktan sonra o kapanan ayarın biraz üstüne alacam doğru mu anladım?
Sen hala alamadın mı PC'yi telefonu veriyorlarsa PC'yide vermeleri gerek ben çözemedim sizinkileri.
OC Konusuna gelirsek ne kadarlık volaj vericeksiniz ?
Bilmiyorum çok acemiyim OC konusunda voltaj ve frekans ne anlama geliyor onu bile bilmiyorum tam olarak.
Neden hep yüzde yüzde kullanılıyor? Render vs. falan mı yapıyorsunuz?
Sayılır render değil ama onun gibi bir şey diyeyim.

Bilmiyorum çok acemiyim OC konusunda voltaj ve frekans ne anlama geliyor onu bile bilmiyorum tam olarak.
[/QUOTE]
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı